منو

پاک کردن سطوح و رنگ با استون 5/5 (1)

یکی از مشکلاتی که همه ما تجربه کرده ایم، لکه یا رنگی است که به هیچ وسیله پاک نمی شود و اثر آن روی سطح باقی می ماند. برای پاک کردن اینگونه موارد می توانید از موادی مانند استون استفاده کرد. در مقاله پیش رو به معرفی استون و نحوه پاک کردن سطوح و کاربردهای آن در زمینه تمیزکاری خواهیم پرداخت.

استون یک حلال شیمیایی است که در بسیاری از آزمایشگاه ها برای پاک کردن چربی و شست و شو مورد استفاده قرار می گیرد. استون بدلیل گروه کتونی ای که دارد، توانایی بالایی در حل کردن چربی ها دارد. در ادامه به برخی کاربردهای مهم استون در زمینه خانه داری و تمیزکاری می پردازیم:

فروشگاه تمادکالا این امکان را فراهم کرده است تا با فروش محصولات خود به صورت حضوری این امکان را فراهم کند در کمترین زمان ممکن خرید خود را ثبت کنید. پاک کردن سطوح و رنگ با استون می بایست با استون های با خلوص بالا انجام شود و با استون هایی که برای پاک کردن لاک استفاده می شود نباید اشتباه گرفته شود.
فروش استون

جدا کردن چسب قطره ای از روی پوست یا سطوح با استفاده از استون

استون قابلیت حل کردن چسب های قطره ای را نیز دارد. از آن برای پاک کردن چسب ریخته شده روی سطوح و همچنین روی پوست دست استفاده میشود.

برای اینکار یک پارچه را به استون آغشته کرده و به آرامی روی سطح مورد نظر بریزید. برای پاک کردن چسب از روی دست هم میتوان همینکار را انجام داد تا چسب نرم شده و به آسانی جدا شود.

روش دیگر هم برای پاک کردن چسب از روی پوست، آماده کردن محلول حاوی آب گرم و استون است که دست را درون آن قرار دهید. بگذارید دست مدتی در آن بماند تا چسب نرم شده و به آسانی از روی پوست جدا شود.

جدا کردن چسب از روی پوست دست با استون

تمیز کردن لکه چایتمیز کردن جای لک چای روی فنجان با استفاده از استون

برای اینکار به سادگی میتوانید فنجان را با پنبه یا پارچه حاوی استون بسایید و پس از آن فنجان را بشویید. مشاهده خواهید کرد که فنجان کاملا تمیز شده است.

تمیز کردن کفش با استفاده از استون

به سادگی میتوانید مقداری استون را روی یک دستمال ریخته و از آن برای پاک کردن کفش استفاده کنید. مشاهده خواهید کرد که لکه های قدیمی را به خوبی پاک خواهد کرد.

البته باید مراقب بود که کفش هایی که در آنها از رنگ های نامناسب استفاده شده باشد، ممکن است در مقابل استون رنگشان خراب شود.

پاک کردن جای چسب ها از روی سطوح

برای این کاربرد باید توجه کرد که از آنجایی که استون یک رنگبر است، باید برای سطوح بدون رنگ از آن استفاده شود. مثلا استفاده از استون برای پاک کردن جای چسب روی شیشه ها بسیار مناسب است. برای اینکار میتوانید یک دستمال را با استون آغشته کرده و روی شیشه بکشید. همچنین استون برای تمیز کردن چربی های روی شیشه نیز بسیار مناسب است.

پاک کردن صفحه کیبورد با استفاده از استون

کیبورد کامپیوتر ها یکی از جاهایی است که بدلیل استفاده زیاد، چربی و چرک زیادی روی آن انباشته میشود. برای پاک کردن آن میتوانید از پنبه یا دستمال آغشته به استون استفاده کرد. توجه کنید که چون کیبورد یک وسیله الکترونیکی است، نمیتوان با آب آنرا تمیز کرد اما استون به سادگی بعد از پاک کردن در دمای اتاق تبخیر میشود و قدرت پاککنندگی قوی ای هم دارد.

ضدعفونی با استون

ضدعفونی ابزارهای بهداشتی

از استون نیز مانند الکل میتوان برای ضد عفونی کردن ابزارهای بهداشتی مانند ناخنگیر، قیچی و … استفاده کرد. البته اثر ضدعفونی کنندگی آن کمتر است.

*نکته مهم در استفاده از استون این است که استون یک رنگبر است و به هیچ عنوان نباید برای سطوح رنگ شده استفاده شود.

پاک کردن لاک از روی ناخن ها با استفاده از استون

یکی از کاربردهای بسیار معروف استون، پاک کردن لاک از روی ناخن هاست. این حلال برای پاک کردن لاک خشک شده، بسیار مناسب است. این حلال لاک را حل کرده و به سادگی با استفاده از پنبه یا دستمال می توان آن را از روی ناخن پاک کرد. برای اینکار مقداری استون را روی یک پنبه یا دستمال کوچلی بریزید و به آرامی روی ناخن بکشید تا لاک به آرامی حل شود.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مقالات تمادکالا

  • مواد شیمیایی ضد جلبک استخر

   مواد شیمیایی ضد جلبک استخر

   جلبک ها یکی از مشکلات بزرگ و اساسی استخرها هستند. وجود این جلبک ها باعث سبز شدن رنگ آب و کدرتر دیده شدن آن میشود. در مقاله پیش رو به معرفی اصلی ترین ماده شیمیایی ضد جلبک استخر، یعنی کات …
  • محیط کشت افتراقی

   محیط کشت افتراقی

   محیط‌ های کشت محلی مناسب برای رشد انواع باکتری ها و سلول ها هستند. محیط های کشت با توجه به نوع باکتری و سلول های رشد یافته در آن ها، در انواع مختلفی وجود دارند. یکی از محیط های کشت …
  • محیط کشت عمومی

   محیط کشت عمومی

   محیط کشت عمومی یکی از انواع محیط های کشت پر کاربرد آزمایشگاهی است که سرشار از مواد مغذی است و به همین دلیل انواع مختلف باکتری ها و میکروارگانیسم ها در آن امکان رشد دارند. در مقاله پیش رو ضمن …
  • آشنایی با انواع هات پلیت

   آشنایی با انواع هات پلیت

   هات پلیت یا هیتر آزمایشگاهی وسیله ای است که برای حرارت دهی در آزمایشگاه ها استفاده میشود. این وسیله به صورت یک صفجه فلزی است که زیر آن المنت قرار دارد و گرم می شود. برخی از این هات پلیت …
  • 6 آنالیز حرارتی معروف (انواع و روش ها)

   6 آنالیز حرارتی معروف (انواع و روش ها)

   آنالیز گرمایی (Thermal analysis) به روش­ هایی گفته می­شود که مشخصات یا تغییرات مشخصات مواد در اثر حرارت را اندازه ­گیری می‌کنند. آنالیز گرمایی واکنش‌های مواد در مقابل جریان انرژی حرارتی در داخل یا خارج مواد جامد را بررسی می­کند. …

  همه مقالات

برخی از مشتریان تمادکالا

از تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ برای ارتباط با تماد کالا با شماره 62999047 تماس بگیرید.