انواع ویسکومتر و کاربردها

ویسکومتر چیست؟

گرانروی یا ویسکوزیته مایعات به تغییر شکل مایعات که بر اثر تنش های کششی یا برشی ایجاده شده، گفته می شود. ویسکومتر که با نام ویسکوزیمتر نیز شناخته می شود، دستگاهی است که برای اندازه گیری گرانروی مایعات از آن استفاده می شود. برای اندازه گیری ویسکوزیته مایعات دستگاه ویسکومتر از یکی از دو روش زیر عمل می نماید.

  • سیال داخل دستگاه ویسکومتر حرکت کند
  • ابزار اندازه گیری ویسکومتر داخل سیال حرکت کند

ویسکومتر

انواع ویسکومتر

ویسکومتر سقوطی

یکی از ابزار های اندازه گیری ویسکوزیته سیالات دستگاه ویسکومتر سقوطی است. ویسکومتر سقوطی که با نام علمی Falling Sphere Viscometers نیز شناخته می شود بر اساس قانون استوک عمل می نماید. اجزای تشکیل دهنده ویسکومتر سقوطی شامل: یک چهارچوب آلومینیومی، توپ های ساچمه ای در ابعاد مختلف، لوله های شفاف از جنس پلکسی گلاس، شیر های توپی و دریچه ای و یک زمان سنج. اساس اندازه گیری ویسکومتر سقوطی، مدت زمان لازم برای عبور(سقوط) کره های ساچمه ای از میان دو شاخص است.

ویسکومتر سقوطی

ویسکومتر لرزشی

اساس کار ویسکومتر لرزشی یا Vibrational Viscometers  میزان کاهش نوسانات الکترومغناطیسی لرزاننده داخل سیالات است. لرزاننده های ویسکومتر لرزشی معمولا به صورت ارتعاشی کار کرده و هر چه قدر ویسکوزیته یا گرانروی سیال نمونه بیشتر باشد به همان میزان از لرزش های ایجاد شده توسط ویسکومتر لرزشی کاهش پیدا می کند.

ویسکومتر لرزشی

ویسکومتر U شکل

ویسکومترهای Uشکل یا Ubbelohde viscometer که به نام ویسکومتر های شیشه ای لوله مویین نیز شناخته می شوند، یکی دیگر از انواع ویسکومتر های موجود در بازار می باشند. همان طور که از نام این ویسکومتر مشخص است، شکل ظاهری آن U شکل بوده که در یک طرف لوله مویین با قطر مشخصی دارد که به طور عمودی در حمام کنترل دما قرار دارد. از دیگر ویژگی های ظاهری ویسکومتر U شکل می توان به وجود دو برآمدگی یکی در بالای قسمت مویین و دیگری پایین تر لوله مویین و در طرف مجاور ویسکومتر اشاره نموند. اساس کار ویسکومتر U شکل  سرعت انتقال سیالات بین دو نشانه موجود در بالا و پایین محفظه(برآمدگی) بالایی است.

ویسکومتر U شکل

ویسکومتر دورانی یا چرخشی

ویسکومتر دورانی یا چرخشی که با نام علمی Rotation viscometers شناخته می شود یکی دیگر از ابزار های اندازه گیری ویسکوزیته است. اساس کار ویسکومتر دورانی مقدار گشتاور لازم برای به چرخش در آمدن سیال داخل محفظه است.

ویسکومتر چرخشی

ویسکومتر بروکفیلد

ویسکومتر بروکفیلد یکی از انواع ویسکومتر های چرخشی است با این تفاوت که فاصله بین دو استوانه bob و cup زیاد بوده و استوانه چرخانی که اسپیندل نام دارد به دلیل اتصال به موتور دستگاه با سرعت ثابتی شروع به چرخش داخل سیال می نماید. اسپیندل ها دارای مدل های مختلفی است که بسته به نوع ویسکوزیته سیال انتخاب می شود.

ویسکومتر بروکفیلو و اسپیندل

ویسکومتر استابینگر

ویسکومتر استابینگر نوعی از ویسکومتر های چرخشی است که دلیل سبک تر بودن سیلندر داخلی به راحتی می تواند داخل سیال فرو رود. از دیگر ویژگی های ویسکومتر استابینگر می توان به قرار گیری سیلندر داخلی در مرکز سیال به دلیل نیروی گریز از مرکز اشاره نمود. دقت اندازه گیری این مدل از ویسکومتر به دلیل عدم تماس مستقیم به هنگام اندازه گیری گشتاور بسیار بالا تر از مدل های دیگر می باشد.

ویسکومتر استابینگر

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید


امتیازی ثبت نشده است.
برچسب ها :

مقاله های تمادکالا

متیل اورانژ(Methyle Orange) یا هلیانتین یکی از مواد شیمیایی است که عمدتا در تیتراسیون(تعیین غلظت یک محلول مجهول) به عنوان شناساگر pH مورد استفاده قرار میگیرد. در مقاله پیش رو به معرفی این ماده و کاربردهای آن میپردازیم. متیل اورانژ در محلول های اسیدی به رنگ قرمز و در محلول های بازی به رنگ زرد […]

نگهداری مواد شیمیایی یکی از چالش های بزرگ در آزمایشگاه ها است. ظروف مختلفی در آزمایشگاه ها وجود دارند که از هرکدام آنها میتوان برای نگهداری مواد مختلفی استفاده کرد. در مقاله پیشرو شما را با این ظروف و کاربرد آنها در نگهداری هرکدام از مواد شیمیایی آشنا خواهیم کرد. ابتدا نگاهی به لیست ظروف […]

دی اتیل اتر یکی از مواد پر مصرف است که کاربردهای پزشکی و دارویی فراوان دارد. در مقاله پیش رو به بررسی خطرات دی اتیل اتر می پردازیم. دی اتیل اتر یک حلال آلی است. این ماده دارای فرمول شیمیایی (C2H5)2O است. این ماده، یک مایع بی رنگ، با بویی بسیار شدید و فرار است. […]

مکانیکی ها یکی از مشاغلی هستند که استفاده زیادی از دستکش دارند. در این مقاله قصد داریم درباره دستکش کار برای مکانیکی، اطالاعاتی را در اختیارتان بگذاریم. کاربردهای دستکش کار دستکش های کار به طور کلی برای محافظت از دست ها در برابر عوامل مختلفی استفاده می شوند. عوامل آسیب زننده به دست در محیط […]

یک پاسخ به “انواع ویسکومتر و کاربردها”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا