انواع دماسنج پزشکی

تعریف دماسنج طبی

به طور کلی دماسنج وسیله است که دما را در واحد های مختلف دما را اندازه گیری می نماید. رایج ترین نوع دماسنج هایی که امروز بسیار از آن استفاده می شود می توان به دماسنج های دیجیتالی، الکلی و جیوه ای اشاره نمود.

دماسنج پزشکی

دماسنج پزشکی یا دماسنج طبی که برای اندازه گیری دمای بدن بیماران به کار می رود، از درجه 35 تا 42 درجه بندی می شود که مقیاس اندازه گیری آن سلسیوس می باشد. برای اندازه گیری دمای بدن بیمار، دماسنج در زیر زبان، زیر بغل یا مقعد قرار می گیرد. البنه که دمای بدن از طریق پرده صماخ(پرده گوش) نیز قابل اندازه گیری می باشد اما نزدیک ترین دما به دمای مرکزی بدن، دمای رکتال(روده ای یا همان مقعد) است.

دمای معمول بدن انسان 36.5 تا 37 درجه سانتی گراد (همان سلسیوس) است که هنگام اندازه گیری آن باید عوامل مختلفی مانند میزان فعالیت روزانه فرد، سن و جنسیت فرد، روش سنجش دمای بدن و خوراکی های مصرفی را در نظر گرفت.

انواع دماسنج پزشکی طبی

دماسنج نوار پلاسنیکی

دماسنج پیشانی پزشکی

دماسنج نوار پلاستیکی که به نام های دیگری مانند دماسنج کریستال مایع و نوار دما نیز شناخته می شود، نوعی دماسنج است که از بلور های مایع حساس به حرارت در یک نوار پلاستیکی ساخته شده است. روش اندازه گیری این دماسنج نواری به این صورت است که دماسنج را بر روی پیشانی فرد به مدت 1 دقیقه نگه داشته می شود. تغییر رنگ ایجاد شده در هر یک از خط های دماسنج نوار پلاستیکی نشانه دمای بدن فرد است. کار با این دماسنج بسیار آسان است اما به دلیل ضریب خطای زیاد، امروزه استفاده زیادی از آن نمی شود.

 

 

دماسنج جیوه ای طبی

دماسنج جیوه ای

دماسنج جیوه ای اولین بار توسط فیزیکدان دانیل گابریل فارنهایت در آمستردام اختراع شد. کاربرد جیوه و مقیاس فارنهایت برای دماسنج های مایع شیشه ای عصر جدیدی از دماسنج های با دقت را آغاز کرده است که تا به امروز یکی از دقیق ترین دماسنج های مورد استفاده است.

فروش دماسنج جیوه ای

برای استفاده از دماسنج جیوه ای ابتدا باید از سالم بودن آن اطمینان پیدا کرده زیرا جیوه خارج شده از دماسنج به شدت خطرناک می باشد. سپس سری دماسنج را ضدعفونی کرده و با تکان دادن آن رو به سمت پایین، جیوه داخل شیشه را به دمای 35.3 می رسانیم. در این حالت دماسنج قابل استفاده بوده و باید آن را حدود 3 دقیقه زیر زبان و یا زیر بغل فرد قرار دهیم.

دماسنج دیجیتال گوش

دماسنج دیجیتال گوش

با پیشرفت تکنولوژی نسل جدیدی از دماسنج های دیجیتال طبی وارد بازار شده اند که در مقایسه با دماسنج های قدیمی بسیار دقیق تر و سریع تر بوده و همچنین کار با آن ها بسیار ساده می باشد. دماسنج دیجیتال گوش نیز نوعی از این دماسنج ها است که با استفاده از اشعه مادون قرمز از طریق مجرای گوش دمای بدن را به صورت دیجیتال بر روی صفحه نشان می دهد. هنگام کار با دماسنج دیجیتال گوش باید سری آن را ضدعفونی نمود و آن را داخل مجرای گوش به نحوی قرار داد تا فشار زیادی به گوش وارد نشود.

 

تب سنج امسیگ

تب سنج امسیگ چیست؟

نوعی دیگر از دماسنج های دیجیتالی، دماسنج امسیگ است. این نوع دماسنج به دلیل کاربرد آسان و ضرب دقت بالایی که دارد بیشتر برای مصارف خانگی و پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. سری دماسنج امسیگ قاقد جیوه بوده به همین دلیل نسبت به دماسنج های جیوه ای و الکلی از ایمنی بالایی برخوردار می باشد. همچنین سری این دماسنج ضد آب با قابلیت ضدعفونی کردن می باشد. دماسنج امسیگ انواع مختلفی دارد که برخی از آن ها دارای بوق هشدار در دماهای خطرناک برای بدن اسان و برخی دیگر قابلیت تعویض رنگ صفحه نمایش LCD در بازه دمایی مختلف را دارند. دماسنج دیجیتال امسیگ

دماسنج مادون قرمز پزشکی

دماسنج مادون قرمز همانند دماسنج دیجیتال گوش می باشد با این تفاوت که هنگام استفاده از دماسنج مادون قرمز کافی است دماسنج پزشکی را از فاصله 5 سانتی متری مقابل پیشانی فرد گرفت. به همین دلیل نسبت به سایر دماسنج های موچود در بازار بسیار ایمن تر می باشد. این دماسنج ها ضریب دقت 0.1 داشته و قابلیت اندازه گیری دما از 34 تا 42.9 را دارد. نوعی از دماسنج مادون قرمز که در شرکت تمادکالا نیز موجود است، تب سنج مادون قرمز مدل TG8818N می باشد. این تب سنج دارای گواهی نامه های تایید کالا از سازمان FDA آمریکا و CE اروپا بوده و دارای گواهی کالیبراسیون می باشد. یکی از ویژگی های کارآمد این تب سنج نغییر رنگ صفحه نمایشگر آن در بازه دمایی مختلف است.

فروش دماسنج مادون قرمز پزشکی

تب سنج مادون قرمز

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید


امتیازی ثبت نشده است.
برچسب ها :

مقاله های تمادکالا

خاصیت ضد میکروبی نقره از دیرباز شناخته شده بود و به همین دلیل هم در بسیاری موارد مورد استفاده قرار می گرفت. امروز با پیشرفت فناوری و تولید نانوذرات نقره، خاصیت آنتی باکتریال آن بسیار افزایش یافته است. نانوذرات نقره با توجه به اینکه نسبت سطح به حجمشان افزایش یافته است، خاصیت ضد میکروبی و […]

  میکروسکوپ الکترونی عبوری روبشی(میکروسکوپ STEM)، اصول اولیه ی میکروسکوپ الکترونی عبوری و میکروسکوپ الکترونی روبشی را با یکدیگر ترکیب می‌کند و می‌تواند قابلیتی از هر دو نوع میکروسکوپ باشد. مانند TEM، STEM به نمونه‌‌‌های خیلی نازک احتیاج دارد و از الکترون‌‌های عبوری از نمونه استفاده می‌کند. یکی از برتری‌‌‌های اصولی آن نسبت به TEM […]

از آنجایی که ممکن است همه امکان دسترسی به محلول ضدعفونی کننده دست را نداشته باشند و نتوانند آن را به صورت مستقیم خریداری کنند. بر آن شدیم تا مقاله ای درباره تهیه محلوول ضدعفونی کننده دست خانگی بنویسم. محتویات این مقاله عمدتا بر اساس فرمولاسیون و توصیه های سازمان بهداشت جهانی (WHO) برای تهیه […]

کلروفرم کلروفرم گازی بی رنگ با فرمول شیمیایی CHCL3 است. این ماده ازاستون و همچنین اتانول از طریق اثر پودر سفیدکننده کلر(هیپوکلریت کلسیم) تولید نمود. بخاره آن سمی و اعتیاد اور است و تنفس طولانی آن کشنده است. در گذشته به عنوان بیهوش کننده ( اولین بار در زایمان ) مورد استفاده قرار می‌گرفت. کلوروفرم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا