منو

راه های پیشگیری از ویروس کرونا و ضد عفونی 5/5 (1)

این روزه ها ویروس کرونا تبدیل به دغدغه ای شدید برای مردم ایران شده است. از آنجایی که افراد زیادی با تمادکالا تماس میگیرند و در این باره سوال میپرسند، تصمیم گرفتیم مقاله ای جامع در این باره بنویسیم تا در این روزهای نگرانی، اطلاعات در این باره در اختیارتان قرار دهد.

کرونا چیست؟

کرونا خانواده ای بزرگ از ویروس ها است که می تواند باعث بیماری در حیوانات یا انسانها شود. در انسان ها، کرونا ویروس های مختلفی شناخته شده اند که باعث ایجاد عفونت های تنفسی می شوند. این رنچ از سرماخوردگی معمولی تا بیماری های سخت تر مانند MERS و SARS هستند. آخرین ویروس کرونا که سرعت شیوع زیادی در جهان داشته و افراد زیادی را نگران کرده است، COVID-19 است.

COVID-19 چیست؟

بیماری ایست که در اثر کرونا ویروس اخیرا کشف شده بوجود می آید. این بیماری و ویروس پیش از گسترش آن در شهر ووهان چین، ناشناخته بوده است.

نکته: از آنجایی که این مقاله در رابطه با کروناویروسی که جدیدا(اوایل سال 2020) در جهان گسترش یافته است نوشته شده است، زین پس منظورمان از ویروس کرونا همان COVID-19 خواهد بود.

علائم ویروس کرونا(COVID-19) چیست؟

عمده علائم اصلی این ویروس عبارتند از تب، خستگی و سرفه خشک هستند. برخی از بیماران ممکن است درد و سردرد نیز داشته باشند. تنگی نفس، گرفتگی و آب ریزش بینی، زخم گلو و اسهال نیز از علائم برخی از بیماران بوده است. این علائم اغلب ملایم بوده و آرام آرام تشدید می شوند. بعضی از افراد ممکن است آلوده شوند اما هیچگنه علائمی نداشته باشند و احساس بیماری نداشته باشند. اغلب افراد(در حدود 80%) بدون نیاز به هیچگونه مداوای خاصی بهبود می یابند. تقریبا 1 نفر از هر 6 نفری که به ویروس کرونا COVID-19 مبتلا می شوند، به صورت جدی بیمار می شوند و در تنفس دچار مشکل می شوند. حدود 2% از افرادی که دچار این بیماری شده اند، مرده اند. افراد دارای تب، سرفه و سختی تنفس باید تحت مراقبت پزشکی قرار بگیرند.

در تصویر زیر علائم ویروس کرونا و تفاوت های آن با دیگر ویروس ها آورده شده است.

علائم ویروس کرونا(COVID-19) و مقایسه آن با آنفولانزا و سرماخوردگی

روش انتشار ویروس کرونا

افراد می توانند ویروس کرونا را از طریق دیگر افرادی که این ویروس را دارند، دریافت کنند. این بیماری می تواند از فرد به فرد از طریق قطراتی که از دهان یا بینی افراد در حین سرفه یا بازدم خارج می شود، انتقال پیدا کنند. این قطرات بر روی اشیا یا سطوح اطراف می نشینند. دیگر افراد با لمس این اشیا و سطوح و دست زدن به چشم، بینی و دهانشان می توانند به این بیماری دچار شوند. همچنین ممکن است افراد از طریق تنفس این قطرات که در هنگام بازدم یا سرفه از فرد بیمار خارج شده است، بیمار شوند. به همین دلیل بسیار مهم است که حداقل 1 متر از افراد بیمار فاصله بگیرید.

این ویروس دارای یک دوره نهفتگی است که ممکن است در آن دوره فرد به ویروس مبتلا شده باشد اما از خودش علائمی نشان ندهد. در این دوره احتمال اینکه بیماری را به دیگر افراد منتقل کند آنقدری زیاد نیست، زیرا کسی که علائمی ندارد، سرفه نخواهد کرد و در نتیجه قطرات کمتری نیز از دهان یا بینی وی خارج خواهد شد.

روش محافظت از خود و پیشگیری در مقابل ویروس کرونا

عمده افرادی که به بیماری مبتلا می شوند، بیماری ملایمی را تجربه کرده و بهبود می یابند؛ اما این بیماری می تواند در دیگران علائم شدیدتری داشته باشد. از سلامتی خود از طریق روش های زیر محافظت فرمایید:

 • به صورت مداوم و کامل دست های خود را با ضدعفونی کننده های الکلی یا آب و صابون ضدعفونی کرده و بشویید. (دلیل آن این است که شستن دست با آب و صابون یا الکل، ویروس هایی که ممکن است روی دست شما باشند را خواهد کشت)

می توانید از اتانول یا ایزوپروپانول برای ضدعفونی کردن استفاده فرمایید. همچنین اتانول و ایزوپروپانول از تمادکالا قابل خریداری است.

فروش اتانول برای ضدعفونی

فروش ایزوپروپانول برای ضدعفونی

 • حداقل فاصله 1 متر را بین خود و هرکسی که سرفه یا عطسه می کند، رعایت فرمایید. (دلیل آن این است که این شخص با سرفه یا عطسه قطراتی را در هوا آراد می کند. در صورتی که این فرد بیمار باشد، شما با تنفس این قطرات ممکن است بیمار شوید.)
 • از لمس چشم ها، بینی و دهانتان خودداری کنید. (زیرا ممکن است دست شما در اثر تماس با سطوح مختلف، به ویروس آلوده شده باشد و در صورت لمس صورتتان به شما منتقل شود)
 • مطمئن شوید که شما و اطرافیانتان اصول بهداشت تنفسی را رعایت می کنید. بدین معنا که زمانی که سرفه یا عطسه می کنید، دهان و بینی تان را با آرنج خم شده تان یا یک دستمال بپوشانید. همچنین بلافاصله دستمال استفاده شده را در زباله بیاندازید.
 • در صورتی که احساس ناخوشی می کنید، در خانه بمانید. اگر تب، سرفه و سختی تنفس دارید، بدتبال مراقبت پزشکی باشید و مطابق دستورالعمل های وزارت بهداشت یا نهادهای معتبر عمل کنید.
 • نسبت به آخرین اخبار درباره این ویروس مطلع باشید.

روش های مخافظت برای افرادی که اخیرا(7-14 روز پیش) به مناطقی که ویروس در آنجا بوده سفر کرده اند یا در منطقه ای هستند که ویروس در حال حار در ان منطقه در حال شیوع است:

 • بر اساس دستورالعمل بالا (دستورالعمل عمومی) رفتار کنید.
 • اگر مقدار کمی هم احساس ناخوشی می کنید، در خانه بمانید. حتی اگر علائمی بسیار سطحمی مانند سردرد یا آبریزش بینی خفیف دارید. تا زمانی که بهبود یابید، در خانه بمانید.
 • اگر تب، سرفه و سختی در تنفس برایتان پیش آمد، بدنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا ممکن است این مشکل در اثر عفونت تنفسی یا مشکلات جدی دیگر باشد.
منبع (به غیر از تصاویر) : وبسایت سازمان بهداشت جهانی

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مقالات تمادکالا

  • انواع گرید مواد شیمیایی(بخش اول) (مقاله توضیحی)

   انواع گرید مواد شیمیایی(بخش اول) (مقاله توضیحی)

   مواد شیمیایی در گرید های مختلفی توسط شرکت سازنده تولید می شوند. شرکت های مرک و سیگما، معروف ترین برندهای در حال حاضر جهان هستند که مواد شیمیایی را در خلوص های گوناگون تولید می کنند. گرید مواد شیمیایی روی بسته …
  • برهمکنش پرتو الکترونی با ماده (مقاله + اینفوگراف)

   برهمکنش پرتو الکترونی با ماده (مقاله + اینفوگراف)

   برهمکنش پرتو الکترونی با ماده میکروسکوپ‌های الکترونی ابزاری مناسب و کارآمد برای کسب اطلاع از ساختار مواد در دنیای نانو هستند. آنها با توجه به ماهیت نور مرئی و اساس کار میکروسکوپ‌های نوری نسبت به این گونه میکروسکوپ‌ها ارجحیت دارند. …
  • کربوکسی متیل سلولز، انواع و کاربردها

   کربوکسی متیل سلولز، انواع و کاربردها

   کربوکسی متیل سلولز، CMC یا سلولزگام یک گرد سفیدرنگ و بی بود است که امروزه در دو گرید خوراکی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. کربوکسی متیل سلولز از مشتقات سلولز است که در آن به جای برخی از …
  • نحوه خشک کردن گل با سیلیکاژل

   نحوه خشک کردن گل با سیلیکاژل

   شاید بسیار برایتان پیش آمده باشد که گلهای زیبای عروسی، تولد، سالگرد ازدواج یا هر مناسب دیگری که دریافت کرده اید، بعد از مدتی پلاسیده شده اند و با وجود اینکه بسیار آنها را دوست داشته اید، مجبور به دورانداختن …
  • شاخص‌ تصویر در میکروسکوپ‌ها

   شاخص‌ تصویر در میکروسکوپ‌ها

     1- عمق میدان (Depth of field) عمق میدان فاصله‌ای است که می توان جسم را درون آن جابجا کرد، بدون آنکه چشم، تغییری در کیفیت تصویر آن تشخیص دهد و بتوان به طور همزمان تصویر واضحی از آن تهیه …

  همه مقالات

برخی از مشتریان تمادکالا