منو

نکات ایمنی در آزمایشگاه 5/5 (10)

نکات ایمنی در آزمایشگاه چیست

در هنگام ورود به آزمایشگاه قبل از انجام هرگونه آزمایشی، لازم است که ابتدا نکات ایمنی مربوط به آزمایشگاه را مطالعه کرده و با وسایل و دستگاه­ های موجود در آزمایشگاه و کاربرد هر یک از آن ها آشنا شویم.سپس به سراغ انجام آزمایش و انجام کارهای مربوطه می رویم. بنابراین  اولاً با یادگیری و اجرای کامل نکات و توصیه ­های ایمنی می­توانیم سلامتی خود و دیگران را در محیط آزمایشگاه حفظ نموده، ثانیاً با شناخت کافی و تسلط لازم در استفاده از امکانات آزمایشگاهی می­توانیم آزمایش­ های مربوطه را به درستی و با دقت لازم انجام دهیم. در ادامه با نکات ایمنی در آزمایشگاه آشنا می شویم.

فروش لوازم ایمنی آزمایشگاه

آشنایی با نکات ایمنی در آزمایشگاه ­های شیمی

برای امنیت در آزمایشگاه نکات بسیاری باید رعایت شود هر چند رعایت این نکات به تنهایی سلامت آزمایش کننده را تضمین نمی­ کند، اما احتمال بروز خطرات را به حداقل کاهش می ­دهد. در یک آزمایشگاه ایمن و استاندارد و در صورت رعایت موارد ایمنی حوادث و جراحات به ندرت اتفاق می­افتند. در هنگام ورود به آزمایشگاه، باید از خطرات مواد شیمیایی و خطرهای ممکن در آزمایش­ ها اطلاعات کافی داشته باشید. اهمیت این­که محققان بدانند چه خطرهایی در آزمایشگاه وجود دارد، چگونه از آنها دوری جویند و در صورت خارج شدن آزمایش از کنترل چگونه عمل کنند، بر هیچ کس پوشیده نیست.

فروش تجهیزات آزمایشگاهی

نکات ایمنی در آزمایشگاه چیست

در آزمایشگاه چه نکات مهمی را باید رعایت کنیم؟

 • هرگز بدون روپوش، دستکش، عینک و سایر وسایل ایمنی مناسب آزمایش را شروع نکنید. رنگ روپوش بهتر است سفید باشد تا وجود لک و آلودگی را بهتر نشان دهد. باید بدانیم که برای کار با برخی مواد خاص استفاده از تجهیزات ایمنی ویژه و اختصاصی لازم ا ست. یعنی باید از دستکش و ماسک و سایر وسایل مخصوص برای کار با آن مواد استفاده کنیم و تجهیزات ایمنی معمولی کارآیی لازم را ندارند. لذا قبل از استفاده از هر نوع ماده شیمیایی میزان سمیت و خطر آفرینی آن را از مسئول خود سؤال نمایید.
 • هرگز حجم و مقادیر لازم گفته شده در آزمایش را افزایش ندهید زیرا اگر واکنش میان مواد شیمیایی شدید باشد در این صورت خطر انفجار وجود دارد.
 • هرگز از وسایل معیوب و شکسته استفاده نکنید. استفاده از این وسایل می­تواند منجر به بروز خطرات جدی شود.
 • هرگز آزمایش در حال اجرا را بدون مراقبت رها نکنید. در صورت نیاز اجباری به ترک محل، مسئول خود را مطلع سازید.
 • هرگز ظروف حاوی مواد و محلول ­ها را بدون درپوش محکم نگهداری نکنیم تا ضمن جلوگیری از آلودگی هوای آزمایشگاه، از آلودگی نمونه­ها با مواد خارجی جلوگیری شود.
 • مواد مورد استفاده را فقط به میزان مصرف در روی میزها نگهداری و بقیه را در محل مناسب انبار نمایید.
 • با علائم و هشدارهای ایمنی آشنا شوید.
 • روی میزها را خالی از تجهیزات و مواد غیر لازم نگهدارید.
 • از هرگونه خوردن و آشامیدن در محیط آزمایشگاه پرهیز کنید.
 • هنگام شستشوی ظروف و وسایل شیشه­ای، ابتدا شیر آب را باز نموده و منتظر یکنواخت شدن جریان آب و ثابت شدن فشار آن شوید و سپس وسایل مورد شستشو را در مسیر جریان آب قرار دهید تا از رها شدن وسایل از دست (در اثر فشار ناگهانی آب) و شکستن آنها جلوگیری شود.
 • هیچگاه بخارات ناشی از آزمایش را مستقیماً بو نکرده و از تماس مستقیم مواد شیمیایی و محلول ها با دست اجتناب کنید.
 • نانوذرات به دلیل کوچکی اندازه توانایی نفوذ از پوست به داخل بدن را دارند لذا از تماس آنها با دست اجتناب کرده و در صورت تماس پوست خود را آب سریعاً شست و شو دهید.
 • از انجام شوخی­ های بی مورد و دویدن یا فعالیت بیش از حد شتاب زده در آزمایشگاه اجتناب کنید.
 • برای رقیق کردن اسیدهای غلیظ و به خصوص اسید سولفوریک باید با احتیاط و به تدریج اسید را به آب اضافه کنید و سریعاً محلول را به هم بزنید و مراقب باشید تا هیچگاه برخلاف آن عمل نکرده و آب را به اسید اضافه نکنید زیرا مخلوط شدن اسید و آب همواره گرمای زیادی تولید می­ کند و در صورتی که آب به اسید اضافه شود به دلیل خروج سریع حباب­های حاصل از گرمای واکنش قطرات اسید به اطراف پاشیده می­ شود.
 • در صورت ریخته شدن مواد شیمیایی به سرعت مسؤول مربوطه را با خبر کنید. توجه کنید موادی که با آن ها کار می­ کنید بی خطر نیستند و ممکن است مشکلاتی را برایتان ایجاد کند. در صورت ریختن ماده شیمیایی بر روی لباستان، با احتیاط لباس را خارج کرده و فوراً قسمتی از پوست که به ماده شیمیایی آغشته شده با مقادیر زیاد آب بشویید و تمام مدت، مسئول آزمایشگاه را در جریان کار خود قرار دهید. باید بخاطر داشته باشیم که عدم رعایت هر کدام از نکات ساده بالا می­تواند منجر به حادثه گردد. حوادثی که شاید خیلی دور از ذهن باشند اما بعد از وقوع، فرصتی برای جبران نخواهد بود.

امیدوارم نکات ایمنی در آزمایشگاه برای شما مفید واقع شده باشد. تجربه های خود را در آزمایشگاه با ما و کاربران سایت در میان بگذارید.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مقالات تمادکالا

  • کاربرد نانوذرات در جوهر رسانا

   کاربرد نانوذرات در جوهر رسانا

   الکترونیک چاپی، فناوری جدیدی است که با سرعت خیره کنندهای در حال توسعه است و روند تغییرات آن در سالهای اخیر بسیاری از صنعتگران و مصرف کنندگان را به آینده این فناوری امیدوار کرده است. از پیشرفتهای کثیر این فناوری …
  • آمینو اسید چیست و چه کاربردهایی دارد؟

   آمینو اسید چیست و چه کاربردهایی دارد؟

   آمینو اسید چیست کلمه آمینو اسید کوتاه شده عبارت آلفا-آمینو کربوکسیلیک اسید است. آمینو اسیدها مولکول­هایی آلی هستند که از یک گروه آمینو (-NH2)، کربوکسیل (-COOH­) و یک زنجیره آلی R ساخته شده­ اند. ترکیب این زنجیره آلی در هر …
  • آشنایی با آب مقطر، آب دی یونیزه، آب اکسیژنه و آب ژاول

   آشنایی با آب مقطر، آب دی یونیزه، آب اکسیژنه و آب ژاول

   احتمالا شما هم تا بحال اسم موادی مانند آب ژاول، آب اکسیژنه و آب مقطر را شنیده اید و با خود فکر کرده اید که این مواد چی هستند و تفاوتشان در چیست. در مقاله پیش رو قصد داریم هرکدام …
  • اصول عملکرد CVD(رسوب دهی بخار شیمیایی) (مقاله و ویدئو)

   اصول عملکرد CVD(رسوب دهی بخار شیمیایی) (مقاله و ویدئو)

     رسوب دهی شیمیایی بخار (Chemical Vapor Deposition) از ابتدا به عنوان یک راه موثر برای ساخت طیف وسیعی از قطعات و محصولات به عنوان یک فرآیند تولید جدید در چندین بخش صنعتی شامل صنعت نیمه هادی، صنعت سرامیک و …
  • انواع کوره های آزمایشگاهی بر اساس دمای کاری

   انواع کوره های آزمایشگاهی بر اساس دمای کاری

   مقدمه کوره های الکتریکی از دیدگاه های مختلف قابل دسته بندی هستند. یکی از این دسته بندی ها بر اساس دمای کاری آنها می باشد. به طور کلی ایجاد گرما و بالا رفتن درجه حرارت در کوره ها از طرق …

  همه مقالات

برخی از مشتریان تمادکالا