منو

نکات ایمنی در آزمایشگاه 5/5 (11)

نکات ایمنی در آزمایشگاه چیست

در هنگام ورود به آزمایشگاه قبل از انجام هرگونه آزمایشی، لازم است که ابتدا نکات ایمنی مربوط به آزمایشگاه را مطالعه کرده و با وسایل و دستگاه­ های موجود در آزمایشگاه و کاربرد هر یک از آن ها آشنا شویم.سپس به سراغ انجام آزمایش و انجام کارهای مربوطه می رویم. بنابراین  اولاً با یادگیری و اجرای کامل نکات و توصیه ­های ایمنی می­توانیم سلامتی خود و دیگران را در محیط آزمایشگاه حفظ نموده، ثانیاً با شناخت کافی و تسلط لازم در استفاده از امکانات آزمایشگاهی می­توانیم آزمایش­ های مربوطه را به درستی و با دقت لازم انجام دهیم. در ادامه با نکات ایمنی در آزمایشگاه آشنا می شویم.

فروش لوازم ایمنی آزمایشگاه

آشنایی با نکات ایمنی در آزمایشگاه ­های شیمی

برای امنیت در آزمایشگاه نکات بسیاری باید رعایت شود هر چند رعایت این نکات به تنهایی سلامت آزمایش کننده را تضمین نمی­ کند، اما احتمال بروز خطرات را به حداقل کاهش می ­دهد. در یک آزمایشگاه ایمن و استاندارد و در صورت رعایت موارد ایمنی حوادث و جراحات به ندرت اتفاق می­افتند. در هنگام ورود به آزمایشگاه، باید از خطرات مواد شیمیایی و خطرهای ممکن در آزمایش­ ها اطلاعات کافی داشته باشید. اهمیت این­که محققان بدانند چه خطرهایی در آزمایشگاه وجود دارد، چگونه از آنها دوری جویند و در صورت خارج شدن آزمایش از کنترل چگونه عمل کنند، بر هیچ کس پوشیده نیست.

فروش تجهیزات آزمایشگاهی

نکات ایمنی در آزمایشگاه چیست

در آزمایشگاه چه نکات مهمی را باید رعایت کنیم؟

 • هرگز بدون روپوش، دستکش، عینک و سایر وسایل ایمنی مناسب آزمایش را شروع نکنید. رنگ روپوش بهتر است سفید باشد تا وجود لک و آلودگی را بهتر نشان دهد. باید بدانیم که برای کار با برخی مواد خاص استفاده از تجهیزات ایمنی ویژه و اختصاصی لازم ا ست. یعنی باید از دستکش و ماسک و سایر وسایل مخصوص برای کار با آن مواد استفاده کنیم و تجهیزات ایمنی معمولی کارآیی لازم را ندارند. لذا قبل از استفاده از هر نوع ماده شیمیایی میزان سمیت و خطر آفرینی آن را از مسئول خود سؤال نمایید.
 • هرگز حجم و مقادیر لازم گفته شده در آزمایش را افزایش ندهید زیرا اگر واکنش میان مواد شیمیایی شدید باشد در این صورت خطر انفجار وجود دارد.
 • هرگز از وسایل معیوب و شکسته استفاده نکنید. استفاده از این وسایل می­تواند منجر به بروز خطرات جدی شود.
 • هرگز آزمایش در حال اجرا را بدون مراقبت رها نکنید. در صورت نیاز اجباری به ترک محل، مسئول خود را مطلع سازید.
 • هرگز ظروف حاوی مواد و محلول ­ها را بدون درپوش محکم نگهداری نکنیم تا ضمن جلوگیری از آلودگی هوای آزمایشگاه، از آلودگی نمونه­ها با مواد خارجی جلوگیری شود.
 • مواد مورد استفاده را فقط به میزان مصرف در روی میزها نگهداری و بقیه را در محل مناسب انبار نمایید.
 • با علائم و هشدارهای ایمنی آشنا شوید.
 • روی میزها را خالی از تجهیزات و مواد غیر لازم نگهدارید.
 • از هرگونه خوردن و آشامیدن در محیط آزمایشگاه پرهیز کنید.
 • هنگام شستشوی ظروف و وسایل شیشه­ای، ابتدا شیر آب را باز نموده و منتظر یکنواخت شدن جریان آب و ثابت شدن فشار آن شوید و سپس وسایل مورد شستشو را در مسیر جریان آب قرار دهید تا از رها شدن وسایل از دست (در اثر فشار ناگهانی آب) و شکستن آنها جلوگیری شود.
 • هیچگاه بخارات ناشی از آزمایش را مستقیماً بو نکرده و از تماس مستقیم مواد شیمیایی و محلول ها با دست اجتناب کنید.
 • نانوذرات به دلیل کوچکی اندازه توانایی نفوذ از پوست به داخل بدن را دارند لذا از تماس آنها با دست اجتناب کرده و در صورت تماس پوست خود را آب سریعاً شست و شو دهید.
 • از انجام شوخی­ های بی مورد و دویدن یا فعالیت بیش از حد شتاب زده در آزمایشگاه اجتناب کنید.
 • برای رقیق کردن اسیدهای غلیظ و به خصوص اسید سولفوریک باید با احتیاط و به تدریج اسید را به آب اضافه کنید و سریعاً محلول را به هم بزنید و مراقب باشید تا هیچگاه برخلاف آن عمل نکرده و آب را به اسید اضافه نکنید زیرا مخلوط شدن اسید و آب همواره گرمای زیادی تولید می­ کند و در صورتی که آب به اسید اضافه شود به دلیل خروج سریع حباب­های حاصل از گرمای واکنش قطرات اسید به اطراف پاشیده می­ شود.
 • در صورت ریخته شدن مواد شیمیایی به سرعت مسؤول مربوطه را با خبر کنید. توجه کنید موادی که با آن ها کار می­ کنید بی خطر نیستند و ممکن است مشکلاتی را برایتان ایجاد کند. در صورت ریختن ماده شیمیایی بر روی لباستان، با احتیاط لباس را خارج کرده و فوراً قسمتی از پوست که به ماده شیمیایی آغشته شده با مقادیر زیاد آب بشویید و تمام مدت، مسئول آزمایشگاه را در جریان کار خود قرار دهید. باید بخاطر داشته باشیم که عدم رعایت هر کدام از نکات ساده بالا می­تواند منجر به حادثه گردد. حوادثی که شاید خیلی دور از ذهن باشند اما بعد از وقوع، فرصتی برای جبران نخواهد بود.

امیدوارم نکات ایمنی در آزمایشگاه برای شما مفید واقع شده باشد. تجربه های خود را در آزمایشگاه با ما و کاربران سایت در میان بگذارید.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مقالات تمادکالا

  • انواع دستکش یکبار مصرف

   انواع دستکش یکبار مصرف

   یکی از وسایل مصرفی بسیار پرکاربرد در آزمایشگاه ها، پزشکی و خانه، دستکش های یکبار مصرف هستند. این دستکش ها دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام ممکن است برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار بگیرند. در مقاله پیش رو به …
  • آشکارساز STEM در میکروسکوپ SEM (مقاله توضیحی)

   آشکارساز STEM در میکروسکوپ SEM (مقاله توضیحی)

   درخواست آنالیز SEM آشکارساز STEM) Scanning transmission electron microscopy) در SEM: STEM یک قابلیت برای ترکیب اصول مورد استفاده در TEM و SEM است. این آشکارساز یک تکنیک معروف برای آزمایشگاه‌هایی است که دستگاه TEM ندارند. دقت شود که آشکارساز و …
  • تبدیل واحد فشار

   تبدیل واحد فشار

   فشار کمیتی است که برای اندازه گیری نیروی وارد بر سطح استفاده می شود. در مقاله پیش رو به معرفی فشار، واحد های آن و تبدیل این واحدها به یکدیگر صحبت خواهیم کرد. شما می توانید از تبدیل واحد آنلاین …
  • 5 دانشمند نامدار ایرانی که حتما باید در عید به آنها سر زد(ابن سینا)

   5 دانشمند نامدار ایرانی که حتما باید در عید به آنها سر زد(ابن سینا)

   ابن سینا(ابوعلی سینا) یکی از دانشمندان بزرگ در زمینه ی های مختلف بود که بواسطه ی دانش پزشکی بسیار معروف بود و اورا به عنوان طبیب میشناختند. در ادامه به زندگی و آثار او اشاره خواهیم کرد. ابن سینا در …
  • ترمومتر چیست – انواع ترمومتر – کاربردها

   ترمومتر چیست – انواع ترمومتر – کاربردها

   دماسنج یا ترمومتر وسیله ایست که برای اندازه گیری حرارت و دما مورد استفاده قرار میگیرد. این وسیله انواع مختلفی دارد که هر کدام برای کاربرد های خاصی مورد استفاده قرار میگیرند. دماسنج در بازه وسیعی از صنایع از پزشکی …

  همه مقالات

برخی از مشتریان تمادکالا