متیل اورانژ و کاربردهای آن

متیل اورانژ(Methyle Orange) یا هلیانتین یکی از مواد شیمیایی است که عمدتا در تیتراسیون(تعیین غلظت یک محلول مجهول) به عنوان شناساگر pH مورد استفاده قرار میگیرد. در مقاله پیش رو به معرفی این ماده و کاربردهای آن میپردازیم.

متیل اورانژ در محلول های اسیدی به رنگ قرمز و در محلول های بازی به رنگ زرد در می آید. برخلاف دیگر شناساگرهای مهم، متیل اورانژ طیف کامل و مشخص رنگی ای برای مشخص کردن ندارد اما یک نقطه پایانی مشخص دارد. این ماده بدلیل حضور گروه SO3 در ساختار آن، محلول در آب است.

فرمول شیمیایی متیل اورانژ C₁₄H₁₄N₃NaO₃S است.

فرمول ساختاری متیل اورانژ

متیل اورانژ از بنزن سولفانیلیک اسید و دی متیل آنیلین تهیه میشود.

کاربردهای متیل اورانژ

شاخص رنگی متیل اورانژ

تغییر رنگ متیل اورانژ در محلول های اسیدی

در یک محلول زمانی که از اسید غلیظ به سمت اسید رقیق بیاییم، محلول از قرمز به سمت زرد تغییر رنگ میدهد. تغییر رنگ متیل اورانژ فقط در محدود اسیدی است و در محلول های بازی، با تغییر pH، تغییر رنگ محسوسی نخواهد داشت. نقاط پایانی طیف آن، در آب 25 درجه، برای رنگ قرمز pH 3.1 و برای رنگ زرد pH 4.4 است.

فروشگاه اینترنتی تماد کالا این امکان را فراهم کرده است تا از خدمات فروش متیل اورانژ استفاده کنید و این ماده را در مقادیر دلخواه و کیفیت مناسب سفارش دهید.

 

فروش متیل اورانژ

 

خطرات و نکات ایمنی متیل اورانژ

علائم ایمنی متیل اورانژ

متیل اورانژ ماده است که میتواند موجب جهش ژنتیکی شود. این ماده سرطانزا است. به همین دلیل در هنگام کار با آن، باید بسیار محتاط بود.

 

کاربرد های متیل اورانژ

  • متیل اورانژ در تیتراسیون و شناسایی غلظت محلول کاربرد فراوانی دارد به این دلیل که محدوده رنگی واضح و مشخصی در اسیدی بودن و قلیایی بودن محلول خواهد داشت.
  • متیل اورانژ ترکیبی رنگی است و در رنگ کردن و چاپ کردن پارچه ها به کار می رود.
  • این ماده در صنعت استفاده می شود.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید


4.5 از ۵
برچسب ها :

مقاله های تمادکالا

اسید بوریک یکی از موادی است که بسیار به عنوان حشره کش خانگی کاربرد دارد. از آن میتوان برای کشتن مورچه ها، سوسک ها و … استفاده کرد. این ماده یک اسید ملایم است که در خیلی موارد به عنوان صدعفونی کننده و گندزا مورد استفاده قرار میگیرد. این اسید کاربرد زیادی در حشره کش […]

در این مقاله توضیحاتی پیرامون انواع میکروسکوپ های مختلف و مقایسه میکروسکوپ ها داده خواهد شد. میکروسکوپ‌های الکترونی ابزاری مناسب و کارآمد برای کسب اطلاع از ساختار مواد در دنیای نانو هستند. آنها با توجه به ماهیت نور مرئی و اساس کار میکروسکوپ‌های نوری نسبت به این گونه میکروسکوپ‌ها ارجحیت دارند. همان طور که می‌دانید […]

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می آید، این است که تفاوت مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی در چیست. در این مقاله قصد داریم در این باره توضیحاتی بدهیم. همان طور که می دانید فروشگاه اینترنتی تمادکالا یکی از اولین فروشگاه های اینترنتی است که در زمینه فروش مواد شیمیایی آماده خدمت رسانی است. […]

میکروسکوپ نوری قطبیده شده (Polarizing Microscope) نور از دو میدان الکتریکی و مغناطیسی عمود بر هم تشکیل شده و بطور سینوسی در حال نوسان می‌باشند. ارتعاشات میدان الکتریکی نور غیر پلاریزه در یک نقطه در همه جهات می‌باشد. در اکثر مواد وقتی یک دسته پرتو نوری به آنها وارد شود سرعت انتشار و نحوه انتشار […]

3 پاسخ به “متیل اورانژ و کاربردهای آن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا