آنالیز XPMA


آنالیز میکروپروب اشعه ایکس XPMA

آنالیز XPMA یکی از آزمون های تخصصی شرکت تماد کالا می باشد. فروشگاه اینترنتی تمادکالا  ارائه کننده خدمات تخصصی آنالیز می باشد ؛ این خدمات در تمادکالا در صورت نیاز همراه با تحلیل آنالیز ارائه می شود. همچنین اگر نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید می توانید از مشاوره رایگان آنالیز تمادکالا استفاده کنید. شما می توانید با اطلاعات از قیمت آنالیز XPMA و ثبت سفارش از خدمات تخصصی آنالیز شرکت تمتد کالا استفاده کنید.

آنالیز XPMA

معرفی آنالیز  XPMA

آنالیز XPMA چیست؟

میکروپروب اشعه ایکس (XPMA) هوریبا مدل XGT-7200

نسل جدیدی از میکروپروب (XPMA) به تازگی به بازار راه یافته ( آنالیز XPMA ) که نحوه کار آن بر اساس اشعه ایکس می باشد. این دستگاه (مدل XGT-7200) در واقع یک X-Ray Probe Micro Analyzer می باشد که راه جدیدی را برای انجام آنالیزهای معمول به محققان رشته های گوناگون ارائه نموده است. دستگاه یک دسته تشعشع به باریکی 10 و یا 100 میکرون را بر روی نقطه ای از نمونه تابانده و آنرا با دقت زیاد مورد تجزیه شیمیایی قرار می دهد. محدوده آنالیز XPMA عناصر از سدیم تا اورانیم بوده که می تواند در محیط خلاء و یا در شرایط اتمسفر معمولی کار کند. جهت تعیین موقعیت آنالیز، دوربینی با قدرت وضوح بالا امکان مشاهده جزئیات نمونه و تعیین موقعیت آنالیز را فراهم می نماید. اشعه ایکس عبوری از بعضی نمونه ها نیز ساختار داخلی آنها را بوضوح نمایان ساخته و اطلاعات با ارزشی را از ساختارهای داخلی آنها ارائه می نماید. تعیین ضخامت لایه نیز در ابعاد نانو و میکرون با این وسیله نیز قابل انجام می باشد. این دستگاه کاربرد وسیعی در بسیاری از علوم همچون زمین شناسی، متالورژی، مواد، باستان شناسی، شیمی، جرم شناسی، الکترونیک،  پزشکی، زیست شناسی، داروسازی، فضایی و غیره را دارد.

مشخصات دستگاه آنالیز  XPMA

 

کاربردهای آنالیز XPMA

قابلیتها:

  • آنالیز XPMA کمی دقیق نقطه ای با رزولوشن 10 و یا 100 میکرون در هر نقطه دلخواه از عنصر سدیم تا اورانیم (Na- U)
  • نحوه توزیع عناصر در هر محدوده دلخواه از مساحتی به ابعاد 256 در 256 میکرون تا 10 در 10 سانتی متر (مثلا جهت بررسی زونینگ کانیها)
  • تهیه پروفیل تمام عناصر در هر امتدادی و هر شکلی (خط صاف ، شکسته ، منحنی)
  • عدم استفاده از هر نوع پوشش (طلا، کربن، پلاتین و غیره) و عدم تخریب و دستخوردگی نمونه
  • امکان قرار گیری هر نمونه به هر شکل و ابعاد تا حداکثر 10 سانتی متر از ارتفاع و 20 سانتی متر در عرض و طول
  • امکان خلاء کامل برای مواد جامد و خلاء بخشی برای آنالیز نمونه های بیولوژی – آلی، پودرها و مواد دارای رطوبت بالا
  • امکان تهیه عکس ایکس ری عبوری (Transmission X-Ray) از اکثر مواد جهت شناسایی ساختار داخلی اجسام
  • امکان آنالیز لایه های مختلف در نمونه

 

نحوه کار: اشعه ایکس پس از تولید در محفظه ایکس از لوله بسیار باریک اشعه ایکس خارج شده و به اتمهای نمونه برخورد می کند که این امر باعث کنده شدن الکترون از ترازهای مختلف در اتم شده و در تنیجه باعث برانگیخته شدن اتمهای داخل نمونه می گردد. برای جبران برانگیختگی و ناپایداری اتمها، الکترونی از ترازهای بالاتر به سمت ترازهای پایینتر که انرژی آن کمتر است مهاجرت می نماید که در این نقل و انتقالات الکترونی مازاد انرژی که از اتمها ایجاد شده به صورت امواج اشعه ایکس ساطع می گردد. تشعشعات ایکس خارج شده طول موجهای مشخصی دارند که امواج فلورسانس نام دارند. هر طول موج مربوط به عنصری است که در نمونه وجود دارند. با اندازه گیری میزان انرژی این طول موجها، عناصر مربوطه نیز شناسایی شده و مقدار آن نیز از روی شدت آنها (بلندی پیکها) بدست می آید. با توجه به سهولت کار دستگاه و ارتباط با کامپیوتر الگوی کاری و نحوه اسکن نمونه نیز به راحتی قابل تعریف می باشد. آنالیز می تواند بر روی یک نقطه خاص متمرکز گردیده و یا در طول یک خط با فواصل قابل تعریف و یا حتی ابعاد یک شبکه را پیمایش نموده و نحوه تغییرات عناصر را ثبت نماید. در این دستگاه نمونه را می توان در خلاء کامل و یا در فشار اتمسفر معمولی قرار داد.

1) بخش خلأ کامل: در این بخش به کمک پمپ خلأ تمام هوای داخل محفظه قرار گیری نمونه تخلیه شده و نمونه در خلاء کامل قرار می گیرد. در خلاء کامل که مخصوص نمونه های جامد می باشد می توان تمام عناصر را با دقت بسیار بالا مورد تجزیه قرار داد. در این بخش عناصر سبک نیز با حساسیت بسیار بالا (بدلیل عدم وجود مزاحمت توسط مولکولهای هوا) قابل اندازه گیری می باشند.

2) بخش فشار اتمسفریک: در این قسمت دریچه ای جلوی خروج هوا را گرفته و شرایط اتمسفر معمولی بر نمونه باقی می ماند و خلاء صرفا در بخش مسیر لوله اشعه ایکس و آشکارساز برقرار می گردد با این کار می توان نمونه هایی که ترد، شکننده، پودری و یا حتی زیستی (ارگانیک) هستند را به راحتی آنالیز کنیم. بخش محفظه قرار گیری نمونه طوری طراحی شده که می توان تمام نمونه ها با هر سایز و اندازه و شیب مختلفی را به راحتی در درون آن قرار داد و دیگر نیازی به تخریب نمونه و آماده سازیهای پیچیده نیست. قرار گیری نمونه در این دستگاه بر خلاف قرار گیری نمونه در دستگاه میکروسکوپ الکترونی احتیاج به روکش (Coat) طلا و یا کربن ندارد چرا که اصولا در این دستگاه الکترونی تولید نمی گردد تا ایجاد تراکم الکترونی در سطح نمونه و ایجاد مزاحمت گردد.

تفاوت آنالیز XPMA با SEM & EPMA:

به منظور آنالیز با میکروسکوپ الکترونی روبشی (SEM) و میکروپیمایشگر الکترونی (EPMA) توسط پرتوهای الکترونی تابیده شده برروی سطح می‌توان اقدام به آنالیز بخش مورد نظر نمود. در صورتی که میکروپروب هوریبا (آنالیز XPMA)با اشعه ایکس کار می‌کند که بسیار قوی‌تر و پر نفوذتر از الکترون‌های تولیدی در SEM است. بنابراین قدرت و دقت آنالیز XPMA میکروپروب اشعه ایکس بسیار قدرتمندتر از SEM است زیرا همانگونه که گفته شد اشعه ایکس قدرت نفوذ بسیار بالاتری نسبت به الکترون دارد. تفاوت دیگر این دستگاه نسبت به SEM این است که برای شکل و اندازه نمونه هیچ محدودیتی وجود ندارد. همچنین میتوان خواه در خلأ و خواه در اتمسفر محیط نمونه را به راحتی آنالیز نمود و مهم‌تر اینکه به آماده‌سازی خاصی احتیاج ندارد، در صورتی که در SEM حتماً نیاز به آماده‌سازی و پوشش‌دهی طلا، پلاتین یا کربن بر روی نمونه است که این عامل ممکن است برای بسیاری از نمونه‌ها ایجاد مشکل کند زیرا بعضی از نمونه‌ها نباید دچار آلودگی سطحی ناشی از آماده سازی شوند.

 

توانایی ها و محدودیت های  آنالیز XPMA

 

 

خدمات تفسیر آنالیز  XPMA

 

شما می توانید برای سفارش آنالیز XPMA و تفسیر آنالیز XPMA با ثبت درخواست از خدمات تخصصی شرکت تماد کالا استفاده کنید.

دیگران از این آنالیزها هم استفاده نموده اند

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

برخی از مشتریان تمادکالا