منو

کاربرد سولفات مس 3/5 (2)

سولفات مس، مس سولفات یا کات کبود، ماده ای بسیار پرکاربرد در صنعت و با فرمول شیمیایی CuSO4 است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کات کبود میتوانید مقاله “کات کبود و انواع آن” را مطالعه فرمایید. در مقاله پیش رو قصد داریم به معرفی کاربردهای سولفات مس بپردازیم. فروشگاه تمادکالا این امکان را فراهم کرده است تا از خدمات فروش سولفات مس در گرید های آزمایشگاهی و صنعتی در مقادیر دلخواه استفاده کنید.

فروش سولفات مس

کاربرد سولفات مس در پرورش طیور

کاربرد سولفات مس در پرورش طیور

مس یکی از مواد ضروری برای بدن است که در بسیاری از اتفاقات درون بدن به صورت غیر مستقیم دخیل است. مس یکی از موادی است که تاثیر زیادی در سیستم ایمنی پرندگان دارد. نیاز پرندگان به مس در زمان آلودگی های عفونی افزایش می یابد. معمولا برای افزایش سلامت و ایمنی جوجه ها، سطوح مس را برای آنها افزایش میدهند.

 

 • کمبود مس باعث تضعیف سیستم ایمنی جوجه ها میشود. استفاده از سولفات مس در جیره، برای تامین 150 میلی گرم در کیلوگرم، کلسترول تخم مرغ کاهش پیدا میکند.(بدون اثرهای سوء دیگر)
 • افزایش سولفات مس در جیره طیور گوشتی، سبب کاهش جمعیت میکروبی میشود.(مانند آنتی بیوتیک عمل میکند)
 • افزایش سولفات مس در جیره طیور گوشتی موجب بهبود میزان رشد و ضریب تغذیه طیور میشود.
 • افزایش مس در طیور، باعث افزایش رشد آنها نیز میشود.
 • از آنجایی که مس نقش زیادی در بهبود فرآیند رشد و انجام واکنش های حیاتی طیور دارد، استفاده به اندازه از آن بسته به سن و شرایط تولید، میتواند تاثیر به سزایی در تولید مطلوب و اقتصادی داشته باشد.

کاربرد سولفات مس در تصفیه آب استخرها

کاربرد سولفات مس در تصفیه آب

سولفات مس به واسطه خاصیت ضد جلبک آن و همچنین خاصیت ضد انگلی آن، در تصفیه آب استخر های شنا بسیار استفاده میشود. سولفات مس در استخرهای پرورش ماهی آب شور یا شیرین نیز برای تصفیه آب و کنترل و از بین بردن عوامل بیماری زا استفاده میشود.

 • همانطور که گفته شد، اصلیترین عاملی که باعث عدم تشکیل جلبک در آب استخرها میشود، سولفات مس است.
 • از سولفات مس در مخازن نگهداری آب که مدت زیادی ثابت هستند و ممکن است در آنها جلبک تشکیل شده یا انگل رشد کند، استفاده میشود.

کاربرد سولفات مس در آبزی پروریکاربرد سولفات مس در پرورش ماهی قزل آلا

همانطور که گفته شد، یکی از ویژگی های اصلی مس سولفات، ضد انگل بودن و ویژگی ضدباکتریایی آن است. در حوضچه های پرورش ماهی از آن برای پیشگیری از بیمار شدن ماهی ها استفاده میشود. با کنترل بیماری ماهی ها و کاهش نرخ آن، نرخ پرورش ماهی افزایش مناسبی داشته و بازده آن افزایش می یابد. البته باید مراقب بود که غلظت سولفات مس از حد خاصی نباید افزایش بیاید.

از این ماده در پرورش ماهی قزل آلا برای درمان عفونت سطحی نظیر عفونت های انگلی و باکتریایی خارجی ، پوسیدگی میکسوباکتریایی باله و بیماری ساقه دمی استفاده می شود.

البته برای استفاده از این ماده، باید حتما میزان سختی آب را بدانیم. استفاده از سولفات مس در آب با سختی کم، تاثیرات سمی آن را افزایش میدهد. همچنین هدف دیگر از استفاده از سولفات مس در حوضچه های پرورش ماهی، عدم تشکیل جلبک است.

 

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • آخرین مقالات

  • مصارف و کاربرد کلرید روی

   مصارف و کاربرد کلرید روی

   کلرید روی(Zinc Choloride) یا ZnCl2 یکی از ترکیبات شیمیایی بسیار پرکاربرد در صنعت است که معمولا در کاربرد های پایین دستی استفاده میشود. در مقاله پیش رو به معرفی کلرید روی، کاربردهای آن و نکات ایمنی کار با آن می …
  • کاربرد کربن فعال در تصفیه آب

   کاربرد کربن فعال در تصفیه آب

   کاربرد کربن فعال در تصفیه آب طعم و بوی نامطبوع آب از جمله مشکلاتی است که باعث غیرقابل مصرف شدن آب آشامیدنی می شود. یکی از روش های کارآمد برای رفع این آلودگی ها از آب، استفاده از فیلترهای حاوی …
  • استفاده از سود سوزآور در شیرین سازی زیتون

   استفاده از سود سوزآور در شیرین سازی زیتون

   زیتون یکی از میوه هایی است که بسیار مورد اقبال قرار میگیرد و سالانه کشاورزان بسیاری زیتون میکارند. بسیاری از زیتون های برداشت شده ممکن است طعمی تلخ داشته باشند و لازم است که شیرین شوند. سود سوزآور یا کاستیک …
  • خواص کربن فعال بر زیبایی و پوست

   خواص کربن فعال بر زیبایی و پوست

   ذغال فعال یا کربن فعال(Activated Carbon) یکی از موادی است که امروزه در داروخانه و زیبایی کاربرد بسیار زیادی پیدا کرده است. در مقاله پیشرو به معرفی کربن فعال و کاربردهای آن در زیبایی خواهیم پرداخت. کربن فعال نوعی کربن …
  • مواد شیمیایی آبکاری

   مواد شیمیایی آبکاری

   آبکاری یکی از فرآیندهای الکتروشیمیایی بسیار مهم و پرکاربرد در صنعت است. از آبکاری میتوان در موارد بسیاری استفاده که در حال حاضر از این فرآیند بیشتر برای افزایش مقاومت و خواص سطحی مواد استفاده می شود. در آبکاری یک …

برخی از مشتریان تمادکالا