منو

کاربرد سولفات مس 3/5 (2)

سولفات مس، مس سولفات یا کات کبود، ماده ای بسیار پرکاربرد در صنعت و با فرمول شیمیایی CuSO4 است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کات کبود میتوانید مقاله “کات کبود و انواع آن” را مطالعه فرمایید. در مقاله پیش رو قصد داریم به معرفی کاربردهای سولفات مس بپردازیم. فروشگاه تمادکالا این امکان را فراهم کرده است تا از خدمات فروش سولفات مس در گرید های آزمایشگاهی و صنعتی در مقادیر دلخواه استفاده کنید.

فروش سولفات مس

کاربرد سولفات مس در پرورش طیور

کاربرد سولفات مس در پرورش طیور

مس یکی از مواد ضروری برای بدن است که در بسیاری از اتفاقات درون بدن به صورت غیر مستقیم دخیل است. مس یکی از موادی است که تاثیر زیادی در سیستم ایمنی پرندگان دارد. نیاز پرندگان به مس در زمان آلودگی های عفونی افزایش می یابد. معمولا برای افزایش سلامت و ایمنی جوجه ها، سطوح مس را برای آنها افزایش میدهند.

 

 • کمبود مس باعث تضعیف سیستم ایمنی جوجه ها میشود. استفاده از سولفات مس در جیره، برای تامین 150 میلی گرم در کیلوگرم، کلسترول تخم مرغ کاهش پیدا میکند.(بدون اثرهای سوء دیگر)
 • افزایش سولفات مس در جیره طیور گوشتی، سبب کاهش جمعیت میکروبی میشود.(مانند آنتی بیوتیک عمل میکند)
 • افزایش سولفات مس در جیره طیور گوشتی موجب بهبود میزان رشد و ضریب تغذیه طیور میشود.
 • افزایش مس در طیور، باعث افزایش رشد آنها نیز میشود.
 • از آنجایی که مس نقش زیادی در بهبود فرآیند رشد و انجام واکنش های حیاتی طیور دارد، استفاده به اندازه از آن بسته به سن و شرایط تولید، میتواند تاثیر به سزایی در تولید مطلوب و اقتصادی داشته باشد.

کاربرد سولفات مس در تصفیه آب استخرها

کاربرد سولفات مس در تصفیه آب

سولفات مس به واسطه خاصیت ضد جلبک آن و همچنین خاصیت ضد انگلی آن، در تصفیه آب استخر های شنا بسیار استفاده میشود. سولفات مس در استخرهای پرورش ماهی آب شور یا شیرین نیز برای تصفیه آب و کنترل و از بین بردن عوامل بیماری زا استفاده میشود.

 • همانطور که گفته شد، اصلیترین عاملی که باعث عدم تشکیل جلبک در آب استخرها میشود، سولفات مس است.
 • از سولفات مس در مخازن نگهداری آب که مدت زیادی ثابت هستند و ممکن است در آنها جلبک تشکیل شده یا انگل رشد کند، استفاده میشود.

کاربرد سولفات مس در آبزی پروریکاربرد سولفات مس در پرورش ماهی قزل آلا

همانطور که گفته شد، یکی از ویژگی های اصلی مس سولفات، ضد انگل بودن و ویژگی ضدباکتریایی آن است. در حوضچه های پرورش ماهی از آن برای پیشگیری از بیمار شدن ماهی ها استفاده میشود. با کنترل بیماری ماهی ها و کاهش نرخ آن، نرخ پرورش ماهی افزایش مناسبی داشته و بازده آن افزایش می یابد. البته باید مراقب بود که غلظت سولفات مس از حد خاصی نباید افزایش بیاید.

از این ماده در پرورش ماهی قزل آلا برای درمان عفونت سطحی نظیر عفونت های انگلی و باکتریایی خارجی ، پوسیدگی میکسوباکتریایی باله و بیماری ساقه دمی استفاده می شود.

البته برای استفاده از این ماده، باید حتما میزان سختی آب را بدانیم. استفاده از سولفات مس در آب با سختی کم، تاثیرات سمی آن را افزایش میدهد. همچنین هدف دیگر از استفاده از سولفات مس در حوضچه های پرورش ماهی، عدم تشکیل جلبک است.

 

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • آخرین مقالات

  • مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت چاپ (قسمت اول)

   مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت چاپ (قسمت اول)

   طیف وسیعی از مواد به صورت خالص (عنصر)، ترکیب و مخلوط در صنعت چاپ برای تولید مورد استفاده قرار می گیرد که به عنوان مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت چاپ شناخته می شوند. تنوع مواد مصرفی به سبب پیشرفت …
  • کاربرد نانوذرات در جوهر رسانا

   کاربرد نانوذرات در جوهر رسانا

   الکترونیک چاپی، فناوری جدیدی است که با سرعت خیره کنندهای در حال توسعه است و روند تغییرات آن در سالهای اخیر بسیاری از صنعتگران و مصرف کنندگان را به آینده این فناوری امیدوار کرده است. از پیشرفتهای کثیر این فناوری …
  • مولاژ و کاربرد های آن

   مولاژ و کاربرد های آن

   مولاژ به نوعی ماکت گفته می شود که معمولا نمایانگر بخشی از بدن است. این ماکت ها معمولا برای مصارف آموزشی استفاده می شوند. مولاژ ها ممکن است به عوامل بیرونی واکنش نشان دهند(مانند مولاژ های شبیه سازی خونریزی و …
  • مواد شیمیایی صنعت فرش

   مواد شیمیایی صنعت فرش

   همانطور که برای تهیه هر غذایی به موادی خاص نیاز است، برای بافتن یک قالی هم به مواد اولیه احتیاج داریم. از جمله مواد به کار رفته در بافت قالی، عبارتند از: فروش مواد شیمیایی قالی دست بافت: 1-پشم، 2-پنبه، …
  • کربوکسی متیل سلولز، انواع و کاربردها

   کربوکسی متیل سلولز، انواع و کاربردها

   کربوکسی متیل سلولز، CMC یا سلولزگام یک گرد سفیدرنگ و بی بود است که امروزه در دو گرید خوراکی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. کربوکسی متیل سلولز از مشتقات سلولز است که در آن به جای برخی از …

برخی از مشتریان تمادکالا