منو

کاربرد سولفات مس 3/5 (2)

سولفات مس، مس سولفات یا کات کبود، ماده ای بسیار پرکاربرد در صنعت و با فرمول شیمیایی CuSO4 است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کات کبود میتوانید مقاله “کات کبود و انواع آن” را مطالعه فرمایید. در مقاله پیش رو قصد داریم به معرفی کاربردهای سولفات مس بپردازیم. فروشگاه تمادکالا این امکان را فراهم کرده است تا از خدمات فروش سولفات مس در گرید های آزمایشگاهی و صنعتی در مقادیر دلخواه استفاده کنید.

فروش سولفات مس

کاربرد سولفات مس در پرورش طیور

کاربرد سولفات مس در پرورش طیور

مس یکی از مواد ضروری برای بدن است که در بسیاری از اتفاقات درون بدن به صورت غیر مستقیم دخیل است. مس یکی از موادی است که تاثیر زیادی در سیستم ایمنی پرندگان دارد. نیاز پرندگان به مس در زمان آلودگی های عفونی افزایش می یابد. معمولا برای افزایش سلامت و ایمنی جوجه ها، سطوح مس را برای آنها افزایش میدهند.

 

 • کمبود مس باعث تضعیف سیستم ایمنی جوجه ها میشود. استفاده از سولفات مس در جیره، برای تامین 150 میلی گرم در کیلوگرم، کلسترول تخم مرغ کاهش پیدا میکند.(بدون اثرهای سوء دیگر)
 • افزایش سولفات مس در جیره طیور گوشتی، سبب کاهش جمعیت میکروبی میشود.(مانند آنتی بیوتیک عمل میکند)
 • افزایش سولفات مس در جیره طیور گوشتی موجب بهبود میزان رشد و ضریب تغذیه طیور میشود.
 • افزایش مس در طیور، باعث افزایش رشد آنها نیز میشود.
 • از آنجایی که مس نقش زیادی در بهبود فرآیند رشد و انجام واکنش های حیاتی طیور دارد، استفاده به اندازه از آن بسته به سن و شرایط تولید، میتواند تاثیر به سزایی در تولید مطلوب و اقتصادی داشته باشد.

کاربرد سولفات مس در تصفیه آب استخرها

کاربرد سولفات مس در تصفیه آب

سولفات مس به واسطه خاصیت ضد جلبک آن و همچنین خاصیت ضد انگلی آن، در تصفیه آب استخر های شنا بسیار استفاده میشود. سولفات مس در استخرهای پرورش ماهی آب شور یا شیرین نیز برای تصفیه آب و کنترل و از بین بردن عوامل بیماری زا استفاده میشود.

 • همانطور که گفته شد، اصلیترین عاملی که باعث عدم تشکیل جلبک در آب استخرها میشود، سولفات مس است.
 • از سولفات مس در مخازن نگهداری آب که مدت زیادی ثابت هستند و ممکن است در آنها جلبک تشکیل شده یا انگل رشد کند، استفاده میشود.

کاربرد سولفات مس در آبزی پروریکاربرد سولفات مس در پرورش ماهی قزل آلا

همانطور که گفته شد، یکی از ویژگی های اصلی مس سولفات، ضد انگل بودن و ویژگی ضدباکتریایی آن است. در حوضچه های پرورش ماهی از آن برای پیشگیری از بیمار شدن ماهی ها استفاده میشود. با کنترل بیماری ماهی ها و کاهش نرخ آن، نرخ پرورش ماهی افزایش مناسبی داشته و بازده آن افزایش می یابد. البته باید مراقب بود که غلظت سولفات مس از حد خاصی نباید افزایش بیاید.

از این ماده در پرورش ماهی قزل آلا برای درمان عفونت سطحی نظیر عفونت های انگلی و باکتریایی خارجی ، پوسیدگی میکسوباکتریایی باله و بیماری ساقه دمی استفاده می شود.

البته برای استفاده از این ماده، باید حتما میزان سختی آب را بدانیم. استفاده از سولفات مس در آب با سختی کم، تاثیرات سمی آن را افزایش میدهد. همچنین هدف دیگر از استفاده از سولفات مس در حوضچه های پرورش ماهی، عدم تشکیل جلبک است.

 

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • آخرین مقالات

  • خواص و کاربرد بافرها

   خواص و کاربرد بافرها

   بافرها به محلول هایی گفته میشود که میتوانند در برابر تغییرات پی اچ(که عمدتا در اثر اضافه شدن اسید یا باز بوجود می آیند) مقاومت کنند. این محلول ها بدلیل ویژگی خاصی که دارند، کاربردهای زیادی دارند که از مهمترین …
  • ظروف شیشه ای نگهدارنده مواد شیمیایی

   ظروف شیشه ای نگهدارنده مواد شیمیایی

   نگهداری مواد شیمیایی یکی از چالش های بزرگ در آزمایشگاه ها است. ظروف مختلفی در آزمایشگاه ها وجود دارند که از هرکدام آنها میتوان برای نگهداری مواد مختلفی استفاده کرد. در مقاله پیشرو شما را با این ظروف و کاربرد …
  • آمینو اسید چیست و چه کاربردهایی دارد؟

   آمینو اسید چیست و چه کاربردهایی دارد؟

   آمینو اسید چیست کلمه آمینو اسید کوتاه شده عبارت آلفا-آمینو کربوکسیلیک اسید است. آمینو اسیدها مولکول­هایی آلی هستند که از یک گروه آمینو (-NH2)، کربوکسیل (-COOH­) و یک زنجیره آلی R ساخته شده­ اند. ترکیب این زنجیره آلی در هر …
  • شستشو با سود پرک

   شستشو با سود پرک

   سود پرک یا سودسوز آور از جمله مواد قلیایی است که میتواند برای شستشو استفاده شود. این ماده برای ار بین بردن و پاک کردن مواد ارگانیک مناسب است. در مقاله پیش رو روش شستشو با سود پرک را آموزش …
  • شرایط نگهداری مواد شیمیایی در آزمایشگاه

   شرایط نگهداری مواد شیمیایی در آزمایشگاه

   مواد شیمایی میتوانند خطرات بالقوه ای برای انسان و محیط زیست داشته باشند. به همین دلیل هم هست که باید در نگهداری آنها موارد مختلفی رعایت شوند تا این خطر به کمترین مقدار خود برسد. در مقاله پیش رو به …

  همه مقالات

برخی از مشتریان تمادکالا