کاربرد اسید سولفوریک

اسید سولفوریک مایعی شفاف، روغنی و بی بو (میزان بو بستگی به درجه خلوص دارد) با نام های سولفات هیدروژن و جوهر گوگرد و فرمول شیمیایی H2SO4  که دارای جرم مولی 98.078 g/mol است. فروشگاه اینترنتی تمادکالا در زمینه  فروش اینترنتی اسید سولفوریک فعالیت می کند. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مقاله با کاربرد اسید سولفوریک آشنا شوید و یا به بخش فروش اسید سولفوریک مراجعه کنید. 

فروش اسید سولفوریک

آشنایی کاربرد اسید سولفوریک

کاربرد این محصول در صنایع عبارتند از: صنایع نظامی- صنایع ابکاری- صنایع نساجی- صنایع شوینده- صنایع باطری سازی-سنتز های شیمیایی-  صنایع تولید مواد شیمیایی- صنایع تصفیه روغن- صنایع تصفیه فاضلاب- پالایشگاه نفت- صنعت کشاورزی-استخراج فلزات- صنعت چرم سازی و دیگر صنایع کاربرد دارد.

صنایع تصفیه روغن:  اسید سولفوریک در تولید روغن موتور وگریس استفاده می شود، همچنین در فرایند تصفیه روغن موتور های کارکرده به صورت (شستشو با اسید سولفوریک و تصفیه با خاک فعال) مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در کارخانه جات روغن نباتی به منظور مهیا سازی تفاله دانه برای خوراک دام و طیور و ازبین بردن چربی از ماشین آلات مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع تصفیه فاضلاب:  PH اسید سولفوریک 0.5 می باشد و به خاطر انحلال پذیری خوبی که با آب دارد می توان از آن در فرایند کنترل PH آّب تا 6 جهت رسوب دهی املاح آب استفاده کرد. بنابراین در پالایشگاه نفت و پتروشیمی که نیازمند آب بدون املاح هستند، مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد اسید سولفوریک در باتری سازی

صنایع باطری سازی: در وسایل نقلیه موتوری  از باطری قابل شارژ اسیدی استفاده می شود. الکترولیت موجود در این باطری ها، اسید سولفوریک است. که میزان غلظت و مقدار مورد نیاز هر باطری می تواند متفاوت باشد( به طور معمول میزان مصرف اسید به مصرف سرب ئر هر باطری ثابت و برابر 2 می باشد).

صنعت نساجی: به منظور خنثی نمودن حمام رنگرزی هنگام شست و شوی پشم با مواد قلیایی و  رقیق شدن رنگ ها کمک استفاده می شود. اسید سولفوریک باعث شفافیت رنگ شده و به تثبیت رنگ پارچه و نخ کمک می کند.

صنایع شوینده: در پودرها و مواد شوینده به منظور از بین بین چربی ها و باکتری ها، همچنین در تولید لوله باز کن ها و چربی گیرها استفاده می شود.

سنتزهای شیمیایی: اسید سولفوریک در فرایند تولید مواد شیمیایی مانند سولفات آلومینیوم، اسید سیتریک، سولفات مس، سولفات نیکل، اسید بوریک، ایزوپروپیل الکل، اتانول از اولفین ها و دی اکسید تیتانیوم، سولفات منگنز و بلور تری گلیسین سولفات(TGS) مورد استفاده قرار می گیرد.

صنایع آبکاری: به منظور خاصیت پاکسازی و حل کردن آلودگی های معدنی و  از بین بردن اکسید بر روی فلزات و چربی ها، قبل از آبکاری از اسیدهایی مانند اسید سولفوریک استفاده می شود. اما برای آبکاری برنج بر روی سرب، سولفوریک اسید، اسید مناسبی نیست.

صنعت کشاورزی: تهیه کودهای شیمیایی یکی از مهمترین کاربرد های اسید سولفوریک، که سهم 60 درصدی از بازار آن را در اختیار گرفته است. در تهیه کودهای سولفات آلومینیوم، سوپر فسفات نرمال و کودهای مایع و در سمپاشی محصولات و از بین بردن علف های هرز مورد استفاده قرار می گیرد. همچینین در سیب زمینی قبل از برداشت به ساقه هایش اسید می زنند(خشک کردن ساقه) تا در هنگام برداشت ساقهایش در ماشین آلات دچار در هم فرورفتگی نشوند.

کاربرد اسید سولفوریک در کشاورزی

استخراج فلزات: استخراج فلزاتی مانند روی، سرب، مس، اورانیوم، واندیوم، آهن، فولاد و در تصفیه سنگ های مس و نقره و طلا و استخراج ساید مواد معدنی کار برد دارد.

کاربرد اسید سولفوریک در چرمسازی

صنعت چرم سازی: در این صنعت باید گوشت و موی اضافی بر روی پوست را زدود. برای از بین بردن راحتتر مو از آهک و اسید سولفوریک استفاده می کنند، به منظور نرم شدن چرم باید آهک اضافه را گرفت بدین ترتیب اسید سولفوریک به خوبی این کار را انجام می دهد.

صنایع نظامی: اسید سولفوریک در تولید مواد منفجره مانند نیتروگلیسیرین، TNT، RDX، PETN  مورد استفاده قرار می گیرد. نیتروگلیسیرین ماده ای سمی با اثرات تخریبی بالا است؛ که برای تولید نیتروگلیسیرین از اسیدهایی همانند اسید سولفوریک و اسید نیتریک استفاده می شود.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص خرید و کاربرد اسید سولفوریک می توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار کنید.

 

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید


5 از ۵
برچسب ها :

مقاله های تمادکالا

بسیاری از ما از زمانی که همه گیری کرونا یا پاندمیک کرونا اعلام شد، تلاش کردیم تا به سرعت خود را با شرایط موجود وفق دهیم. ما باید سریع با همه افرادی که از خانه کار می کنند و یا می آموزند، سازگار می‌شدیم. پس از آن تابستان آغاز شد و برنامه ها دوباره تغییر […]

معرفی کلی گلیسیرین و خواص گلیسیرین بر پوست و زیبایی گلیسیرین از جمله موادی است که از گذشته تاکنون برای حفظ سلامت و شادابی پوست و مو استفاده شدهاست. گلیسرین نه تنها برای مرطوب کردن پوست بلکه در بسیاری از محصولات سلامت و زیبایی استفاده میشود. گلیسیرین مایعی غلیظ، شفاف ، شیرین مزه و غیرسمی است و […]

آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید ماده‌ای است که امروزه کاربردهای بسیار زیادی دارد. این ماده بیشتر به عنوان ضدعفونی کننده و سفیدکننده استفاده می‌شود. این ماده بیشتر به صورت غلیط آن یافت میشود و در کاربردهایی بسیاری نیاز است که این ماده رقیق گردد. برای رقیق کردن آن حتما لازم است از آب مقطر استفاده […]

کود چیست؟ به هرنوع ماده آلی، معدنی یا بیولوژیکی که دارای عناصر غذایی باشد و باعث بالابردن حاصلخیزی خاک یا افزایش عملکرد کیفی و کمی محصول شود، کود گفته میشود. کودها به طور کلی به سه دسته تقسیم میشوند:  کودهای شیمیایی  کودهای آلی یا ارگانیک  کودهای بیولوژیک یا زیستی کودهای شیمیایی یکی از انواع مهم […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا