بهترین آب رادیاتور چیست؟

آب رادیاتور و بهترین آب رادیاتور چیست؟

آب رادیاتور مایعی است که درون رادیاتور خودروها ریخته می شود. این مایع برای سرد کردن موتور مورد استفاده قرار می گیرد تا از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کند؛ در واقع به عنوان خنک کننده یا ضدیخ نیز شناخته می شوند. انواع آب رادیاتور در بازار موجود است؛ در مقاله پیش رو درباره ی همه چیز در مورد مایع رادیاتور(آب رادیاتور)، کاربرد آن و مواد مناسب برای استفاده به عنوان مایع رادیاتور خواهیم پرداخت.

رادیاتور چیست و چگونه عمل می کند؟

این اولین سوالی است که باید پاسخ داده شود تا بتوان کاربرد آب رادیاتور را توجیه کرد. بنابراین ابتدا به تعریف رادیاتور و عملکرد رادیاتور می پردازیم.

اساس عمل موتور ماشین با احتراق است. این احتراق منجر به گرم شدن موتور می شود. اگر این گرما به نوعی از موتور دفع نشود، باعث بالارفتن دما، ذوب شدن موتور یا تغییر شکن آن می شود. به همین دلیل لازم است تا سازوکاری برای سرد کردن موتور وجود داشته باشد.

سازوکاری که برای خنک کردن موتور در ماشین های امروز استفاده می شود، رادیاتور است. رادیاتور مایعی سردکننده را با پمپ از اطراف موتور عبور می دهد. این مایع حرارت را از موتور دریافت کرده و به سمت شبکه ای مشبک می فرستد. در این شبکه حرارت از مایع دفع شده و به هوا منتقل می شود. این مایع که سرد شده است، دوباره به سمت موتور بازمی گردد و چرخه دوباره تکرار می شود.

در این مقاله در مورد مایع سرد کننده ای که در رادیاتور برای خنک کردن موتور استفاده می شود صحبت خواهیم کرد.

رادیاتور چیست و چگونه عمل می کند؟

انواع آب رادیاتور

آب رادیاتور یا همان مایع رادیاتور، می تواند از مواد مختلفی باشد. بعضی ها از آب شهری به عنوان آب رادیاتور استفاده می کنند. برخی این آب را با مایع ضدیخ-ضدجوش ترکیب کرده و از این ترکیب استفاده می کنند. برخی نیز از آب مقطر یا از ترکیب آن با مایع ضدیخ-ضدجوش استفاده می کنند.

تفاوت آب رادیاتور با آب معمولی

عده زیادی از آب معمولی به عنوان آب رادیاتور استفاده می کنند که کار اشتباهی است. آب معمولی دارای املاح و ترکیبات گوناگونی است(تمام آب خالص، یعنی H2O، نیست). بخشی از این آب در اثر حرارت تبخیر می شود. در اثر این تبخیر املاح و ترکیبات درون این آب در رادیاتور رسوب کرده و موجب گرفتی یا خوردگی لوله های آن می شوند.

تفاوت آب رادیاتور با ضد یخ

ضد یخ ماده ایست که به آب رادیاتور اضافه می شود تا دمای انجماد آنرا کاهش دهد. با کاهش دمای انجماد، آب رادیاتور در زمستان ها سخت تر دچار یخ زدگی می شود. یخ زدگی آب رادیاتور یکی از مشکلات بزرگی است که در زمستان برای خودروها پیش می آید. ماده ضدیخ-ضدجوش سیالی است که از ترکیب یک سیال پایه به نام اتیلن گلیکول(Ethylene Glycol) و مواد افزودنی برای جلوگیری از خوردگی، کف کردن، بهبود کیفیت، زنگ‌زدگی آب و رنگ تشکیل شده است.

خنک کننده یا ضد یخ بر پایه ی گلیکول بهترین انتخاب در وسایل نقلیه است؛ هرچند استفاده ی ضد یخ های بر پایه ی گلیکول به تنهایی انتخاب خیلی ایده آلی نیست و باید با یک مقدار مشخصی از آب مخلوط گردد. میزان این ترکیب بستگی به منطقه ی آب و هوایی دارد که ماشین در آن جا مورد استفاده قرار می گیرد؛ به عنوان مثال در مناطق گرمسیری این نست مساوی و به صورت 50/50 و در مناطق سردسیری میزان گلیکول باید افزایش یابد.

آب رادیاتور به همراه ضدیخ-ضدجوش

بهترین آب رادیاتور

بهترین ترکیب برای آب رادیاتور که در تمام دنیا پیشنهاد می شود، ترکیب آب مقطر(آب خالص، H2O خالص) و مایع ضدیخ-ضدجوش است. آب مقطر هیچ املاح اضافه ای ندارد و برای همین گزینه مناسبی برای آب رادیاتور است. مایع ضدیخ-ضدجوش نیز به اضافه شدن به آب مقطر، باعث بالارفتن دمای جوش آن(باعث می شود رادیاتور در دمای بالاتری جوش بیاورد) و کاهش دمای انجماد آن می شود.

فروش آب مقطر برای رادیاتور

درصد ترکیب آب مقطر و مایع ضدیخ-ضدجوش به آب و هوای شهری که خودرو در آن قرار دارد بستگی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله “با تعویض آب رادیاتور، نفسی تازه به خودرو خود بدهید!” را نیز مطالعه فرمایید.

خرید آب مقطر رادیاتور

فروشگاه اینترنتی تماد کالا در زمینه فروش آب مقطر به صورت حضوری و آنلاین اماده خدمت رسانی می باشد. با مراجعه به صفحه فروش این محصول می توانید خرید آب مقطر را برای رادیاتور خودرو را انجام دهید.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید


4.27 از ۵
برچسب ها :

مقاله های تمادکالا

محیط کشت چیست؟

12 خرداد 1398
محیط کشت

محیط کشت به محیطی گفته میشود که در آن مواد لازم برای رشد و تکثیر سلول‌ها قرار دارد. محیط کشت به صورت جامد، مایع یا ژل است. این مایع شرایط مناسب را برای رشد و تکثیر سلولها فراهم میکند. محیط کشت کاربرد های زیادی دارد. عمده کاربرد آن در کارهای تحقیقاتی و برای بررسی میکروبها، […]

  رسوب دهی شیمیایی بخار (Chemical Vapor Deposition) از ابتدا به عنوان یک راه موثر برای ساخت طیف وسیعی از قطعات و محصولات به عنوان یک فرآیند تولید جدید در چندین بخش صنعتی شامل صنعت نیمه هادی، صنعت سرامیک و غیره توسعه داده شده است. روش فوق بر اثر تلاش زیاد محققان دانشگاهی و صنعت […]

درخواست آنالیز SEM آشکارساز STEM) Scanning transmission electron microscopy) در SEM: STEM یک قابلیت برای ترکیب اصول مورد استفاده در TEM و SEM است. این آشکارساز یک تکنیک معروف برای آزمایشگاه‌هایی است که دستگاه TEM ندارند. دقت شود که آشکارساز و میکروسکوپ STEM با یکدیگر تفاوت دارند. آشکارسازهای STEM با اتصال به سیستم های SEM،FIB-SEM  یا  FESEM […]

خواندن دما از روی دماسنچ های جیوه ای، یکی از کارهایی است که برای بسیاری سخت است. در مقاله پیش رو قصد داریم خواندن صحیح دما از روی دماسنچ جیوه ای را به همراه تصویر آموزش دهیم. فروش آب اکسیژنه ضدعفونی کننده فروش الکل طبی دماسنج وسیله ایست که از آن برای اندازه گیری دما […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا