منو

بهترین آب رادیاتور چیست؟ 5/5 (8)

آب رادیاتور مایعی است که درون رادیاتور خودروها ریخته می شود. این مایع برای سرد کردن موتور مورد استفاده قرار می گیرد تا از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کند. در مقاله پیش رو به معرفی این مایع، کاربرد آن و مواد مناسب برای استفاده به عنوان مایع رادیاتور خواهیم پرداخت.

رادیاتور چیست و چگونه عمل می کند؟

اساس عمل موتور ماشین با احتراق است. این احتراق منجر به گرم شدن موتور می شود. اگر این گرما به نوعی از موتور دفع نشود، باعث بالارفتن دما، ذوب شدن موتور یا تغییر شکن آن می شود. به همین دلیل لازم است تا سازوکاری برای سرد کردن موتور وجود داشته باشد.

سازوکاری که برای خنک کردن موتور در ماشین های امروز استفاده می شود، رادیاتور است. رادیاتور مایعی سردکننده را با پمپ از اطراف موتور عبور می دهد. این مایع حرارت را از موتور دریافت کرده و به سمت شبکه ای مشبک می فرستد. در این شبکه حرارت از مایع دفع شده و به هوا منتقل می شود. این مایع که سرد شده است، دوباره به سمت موتور بازمی گردد و چرخه دوباره تکرار می شود.

در این مقاله در مورد مایع سرد کننده ای که در رادیاتور برای خنک کردن موتور استفاده می شود صحبت خواهیم کرد.

رادیاتور چیست و چگونه عمل می کند؟

انواع آب رادیاتور

آب رادیاتور یا همان مایع رادیاتور، می تواند از مواد مختلفی باشد. بعضی ها از آب شهری به عنوان آب رادیاتور استفاده می کنند. برخی این آب را با مایع ضدیخ-ضدجوش ترکیب کرده و از این ترکیب استفاده می کنند. برخی نیز از آب مقطر یا از ترکیب آن با مایع ضدیخ-ضدجوش استفاده می کنند.

تفاوت آب رادیاتور با آب معمولی

عده زیادی از آب معمولی به عنوان آب رادیاتور استفاده می کنند که کار اشتباهی است. آب معمولی دارای املاح و ترکیبات گوناگونی است(تمام آب خالص، یعنی H2O، نیست). بخشی از این آب در اثر حرارت تبخیر می شود. در اثر این تبخیر املاح و ترکیبات درون این آب در رادیاتور رسوب کرده و موجب گرفتی یا خوردگی لوله های آن می شوند.

تفاوت آب رادیاتور با ضد یخ

ضد یخ ماده ایست که به آب رادیاتور اضافه می شود تا دمای انجماد آنرا کاهش دهد. با کاهش دمای انجماد، آب رادیاتور در زمستان ها سختتر دچار یخ زدگی می شود. یخ زدگی آب رادیاتور یکی از مشکلات بزرگی است که در زمستان برای خودروها پیش می آید. ماده ضدیخ-ضدجوش سیالی است که از ترکیب یک سیال پایه به نام اتیلن گلیکول(Ethylene Glycol) و مواد افزودنی برای جلوگیری از خوردگی، کف کردن، بهبود کیفیت، زنگ‌زدگی آب و رنگ تشکیل شده است.

آب رادیاتور به همراه ضدیخ-ضدجوش

بهترین آب رادیاتور

بهترین ترکیب برای آب رادیاتور که در تمام دنیا پیشنهاد می شود، ترکیب آب مقطر(آب خالص، H2O خالص) و مایع ضدیخ-ضدجوش است. آب مقطر هیچ املاح اضافه ای ندارد و برای همین گزینه مناسبی برای آب رادیاتور است. مایع ضدیخ-ضدجوش نیز به اضافه شدن به آب مقطر، باعث بالارفتن دمای جوش آن(باعث می شود رادیاتور در دمای بالاتری جوش بیاورد) و کاهش دمای انجماد آن می شود.

فروش آب مقطر برای رادیاتور

درصد ترکیب آب مقطر و مایع ضدیخ-ضدجوش به آب و هوای شهری که خودرو در آن قرار دارد بستگی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله “با تعویض آب رادیاتور، نفسی تازه به خودرو خود بدهید!” را نیز مطالعه فرمایید.

خرید آب مقطر رادیاتور

فروشگاه اینترنتی تماد کالا در زمینه فروش آب مقطر به صورت حضوری و آنلاین اماده خدمت رسانی می باشد. با مراجعه به صفحه فروش این محصول می توانید خرید آب مقطر را برای رادیاتور خودرو را انجام دهید.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مقالات تمادکالا

  • محیط کشت عمومی

   محیط کشت عمومی

   محیط کشت عمومی یکی از انواع محیط های کشت پر کاربرد آزمایشگاهی است که سرشار از مواد مغذی است و به همین دلیل انواع مختلف باکتری ها و میکروارگانیسم ها در آن امکان رشد دارند. در مقاله پیش رو ضمن …
  • انواع کوره و روش‌های گرمایشی (مقاله توضیحی)

   انواع کوره و روش‌های گرمایشی (مقاله توضیحی)

     المنت‌‌‌‌ها: اساس کار المنت‌ها به این شکل است که جریان زیادی از المنت مورد نظر عبور می‌کند و بدلیل مقاومت الکتریکی المنت در برابر عبور جریان، المنت‌ها شروع به گرم شدن می‌کنند. المنت‌‌‌‌‌های تا 1200 درجه سانتی‌گراد: استفاده از …
  • کاربرد کربن فعال در تصفیه آب

   کاربرد کربن فعال در تصفیه آب

   کاربرد کربن فعال در تصفیه آب طعم و بوی نامطبوع آب از جمله مشکلاتی است که باعث غیرقابل مصرف شدن آب آشامیدنی می شود. یکی از روش های کارآمد برای رفع این آلودگی ها از آب، استفاده از فیلترهای حاوی …
  • تاثیر کیفیت ظروف بر نتایج آزمایش، تشخیص ظروف با کیفیت

   تاثیر کیفیت ظروف بر نتایج آزمایش، تشخیص ظروف با کیفیت

   در این مقاله به معرفی جنس و برندهای ظروف آزمایشگاهی خواهیم پرداخت و اطلاعاتی در این حوزه در اختیارتان قرار میدهیم. ظروف آزمایشگاهی معمولا در دو دسته پلاستیکی و شیشه ای هستند که ظروف شیشه ای استفاده بیشتری دارند. شفافیت، …
  • خطرات دی اتیل اتر

   خطرات دی اتیل اتر

   دی اتیل اتر یکی از مواد پر مصرف است که کاربردهای پزشکی و دارویی فراوان دارد. در مقاله پیش رو به بررسی خطرات دی اتیل اتر می پردازیم. دی اتیل اتر یک حلال آلی است. این ماده دارای فرمول شیمیایی …

  همه مقالات

برخی از مشتریان تمادکالا