منو

کاربرد انواع دماسنج و نحوه کار با هریک 5/5 (2)

همان طور که می دانید دماسنج وسیله ای است که برای اندازه گیری دما استفاده می شود. این وسیله در انواع مختلفی موجود می باشد و برای مصارف مختلفی استفاده می شود. در این مقاله از تماد کالا با کاربرد انواع دماسنج و نحوه کار با هریک آشنا می شوید.

فروش دماسنج جیوه ای
فروش دماسنج الکلی

دماسنج دارای انواع مختلفی است که در زیر تعدادی از آنها آورده شده اند:

 • دماسنج دیجیتال
 • ترموکوپل
 • دماسنج لیزری
 • دماسنج الکلی
 • دماسنج جیوه ای

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع دماسنج ها به مقاله “ترمومتر | انواع | کاربردها” مراجعه کنید.

کاربرد انواع دماسنج و نحوه کار با هریک

کاربردهای دماسنج

دماسنج در جاهای گوناگونی مانند خودرو، خانه، صنعت و … کاربرد دارد. در ادامه به برخی از این کاربردها اشاره خواهیم کرد.

دماسنج خودرو

دماسنج خودرو در واقع یک ترمیستور است. ترمیستور مقاومتی است که با تغییر دما، مقدار مقاومت و جریان عبوری آن تغییر میکند. این دماسنج معمولا در خودروها در جلو پنجره قرار دارد. محل نصب این دماسنج در خودروها مناسب نیست و در طول روز، غالبا دمایی بیشتر از دمای واقعی را به عنوان دمای بیرون خودرو گزارش می کند.

دماسنج خودرو | دماسنج ماشین

دماسنج پزشکی

یکی از فاکتورهای بسیار مهم در پزشکی و برای تشخیص بیماری ها، دمای بدن است. دمای بدن میتواند مشخص کننده شرایط سلامتی فرد باشد. دماسنج های پزشکی معمولا در بازه 35-42 درجه سانتیگراد کار می کنند، بدن نیز در این بازه کار می کند. اگر دمای مرکز بدن از این بازه خارج شود، انسان خواهد مرد. در دمای کمتر از 35 درجه، بدن دچار هایپوترمی شده و انسان خواهد مرد. دمای مرکز بدن به هیچ عنوان نباید از 35 درجه کاهش یابد. دمای بالاتر از 42 درجه نیز فعالیت بدن را تحت تاثیر قرارداده و منجر به مرگ سلولها و در نهایت مرگ انسان می شود. معمولا دماهای بالا یا به اصطلاح تب، بدلیل واکنش التهابی در بدن ایجاد می شود.

دماسنج های پزشکی نسبت به دماسنجهای معمولی دارای دقت بیشتری هستند.

ترمومتر دیجیتال

دماسنج های پزشکی معمولا دارای دو نوع جیوه ای و دیجیتال هستند. برای اندازه گیری دمای بدن، معمولا از یکی از روش های زیر استفاده میشود:

 • دماسنج را در مقعد فرد قرار میدهند. مقعد دمایی نزدیک به دمای مرکز بدن دارد.
 • دماسنج را برای مدتی در زیر بقل فرد قرار میدهند.
 • دماسنج را برای مدتی در زیر زمان فرد قرار میدهند.

برای کودکان با توجه به حساسیتشان، لازم است از دماسنجهای دیگر استفاده شود که در بخش بعدی توضیح داده میشود.

دماسنج کودک

کودک دارای حساسیت بیشتری است و یکی از مهمترین علائمی که بتوان از آن التهاب و عفونت را در بدن کودک تشخیص داد، استفاده از دماسنج و اندازه گیری تب اوست.

دماسنج کودک - دماسنج نواری پیشانی

از دیگر دماسنج هایی که معمولا برای کودکان استفاده میشود، دماسنج دیجیتالی گوشی و دماسنج نواری پیشانی است. دماسنج دیجیتالی گوش، در کمتر از 1 ثانیه میتواند دمای بدن کودک را تشخیص دهد. کافیست دماسنج درون گوش کودک وارد شود. از آن معمولا برای کودکانی که مک حوصله هستند استفاده می شود و کودک کمتر اذیت خواهد شد. دماسنج نواری پیشانی، به شکل یک نوار است که روی پیشانی کودک چسبانده شده و دما را روی آن نشان می دهد.

انتخاب روش اندازه گیری دمای بدن کودک، به سن او بستگی دارد:

 • کودکان کمتر از سه ماه: برای اندازه گیری دمای بدن کودکان کمتر از سه ماه، معمولا بهترین روش استفاده از دماسنج دیجیتال مقعدی است. در این کودکان کانال گوش هنوز خیلی کوچک است و برای اندازه تب مناسب نیست.
 • کودکان زیر 4 سال: میتوان از دماسنج مقعدی یا گوشی استفاده کرد. از زیربقل هم میتوان استفاده کرد اما نسبت به دو روش دیگر دقت کمتری دارد.
 • کودکان بزرگتر از 4 سال: در صورتی که این کودکان همکاری لازم را داشته باشند، میتوان از دماسنج دهانی استفاده کرد. البته برای کودکانی که زیاد سرفه میکنند یا بینی شان کیپ است، میتوان از دماسنچ های زیربقلی یا گوشی نیز استفاده کرد.

دماسنج خانه

در بسیاری از خانه ها از دماسنج  استفاده می شود تا دمای دقیق خانه مشخص باشد. این دماسنج ممکن است دو کاربرد داشته باشد:

 • فهمیدن دمای خانه توسط ساکنین
 • تنظیم دمای سیستم تهویه خانه

دماسنج هایی که برای فهمیدن دمای خانه توسط ساکنین استفاده می شوند، میتوانند انواع دیجیتال یا غیردیجیتال(الکلی یا جیوه ای) باشند اما دماسنجهایی که برای سیستم های تهویه استفاده می شوند عمدتا دیجیتال هستند.

دماسنج صنعتی

در صنعت برای کنترل دمای بسیاری از فرآیند ها و مانیتورکردن پیوسته آنها از دماسنج های مختلفی استفاده می شود. بسته به کاربرد، ممکن است نوع دماسنج مورد استفاده متفاوت باشد.  بدلیل گستردگی مباحث این بخش، وارد آن نمی شویم.

نحوه کار با انواع دماسنج

در این بخش کار با انواع دماسنج ها آموزش داده شده است.

کار با دماسنج الکلینحوه کار با دماسنج جیوه ای و الکلی

اساس کار این دو نوع دماسنج مانند یکدیگر است. برای استفاده از آنها، انتهای آنها را که مخزن الکل یا جیوه است، در تماس با نمونه ای که قصد اندازه گیری دمای آنرا داریم، قرار میدهیم. مدتی صبر کرده تا دمای آن ثابت شود. دماسنج را جوری نگه میداریم که بتوان خط الکل یا جیوه ی آن را مشاهده کرد. عدد دمایی را که سطح الکل یا جیوه روی آن قرار دارد، گزارش میکنیم.

نحوه کار با دماسنج دیجیتال

این دماسنج ها که معمولا بر اساس ترمومتر کار میکنند، خودشان دما را به صورت لحظه ای گزارش میکنند. سرعت اندازه گیری تغییرات دما در این دماسنج ها مناسب است. در کار با این دماسنج ها کافیست تا سنسور آن را در تماس با نمونه قرار دهید.

نحوه کار با دماسنج لیزری

این دماسنج ها میتوانند به سادگی و از راه دور دما را اندازه گیری کنند. کافیست نوک آنها را به سمت نمونه ای که قصد اندازه گیری دمای آنرا دارید بگیرید و دما را از روی صفحه نمایش دماسنج بخوانید. این نوع دماسنج برای اندازه گیری دمای هوا به هیچ عنوان مناسب نیست و دمای سطح روبروی خودش را گزارش میکند.

نحوه کار با ترموکوپل

نحوه کار با ترموکوپل بسیار شبیه به دماسنج دیجیتال ترمومتری است. کافیست سنسور آن با نمونه در تماس قرار بگیرد.

شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص انواع دماسنج با کارشناسان ما تماس بگیرید.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مقالات تمادکالا

  • روش BDT در تصویر‌برداری SEM

   روش BDT در تصویر‌برداری SEM

     تکنولوژی کاهش سرعت پرتو (Beam Deceleration Technology) در تصویربرداری SEM با بالاترین قدرت تفکیک  از نمونه های زیستی بدون تخریب آنها می باشد. دراین فناوری،  یک ولتاژ بایاس منفی روی نمونه اعمال می شودکه باعث کاهش انرژی پرتو فرودی …
  • قرص بافر _ کاربردها و نحوه تهیه

   قرص بافر _ کاربردها و نحوه تهیه

   نمک فسفات بافری(PBS) یک محلول بافری است که به طور معمول در تحقیقات زیستی مورد استفاده قرار میگیرد. این یک محلول نمکی شامل سدیم کلرید، سدیم فسفات و در برخی فرمول ها، پتاسیم کلرید و پتاسیم فسفات است. این بافر …
  • رقیق کردن محلول آب اکسیژنه

   رقیق کردن محلول آب اکسیژنه

   آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید ماده‌ای است که امروزه کاربردهای بسیار زیادی دارد. این ماده بیشتر به عنوان ضدعفونی کننده و سفیدکننده استفاده می‌شود. این ماده بیشتر به صورت غلیط آن یافت میشود و در کاربردهایی بسیاری نیاز است که …
  • مواد شیمیایی آبکاری

   مواد شیمیایی آبکاری

   آبکاری یکی از فرآیندهای الکتروشیمیایی بسیار مهم و پرکاربرد در صنعت است. از آبکاری میتوان در موارد بسیاری استفاده که در حال حاضر از این فرآیند بیشتر برای افزایش مقاومت و خواص سطحی مواد استفاده می شود. در آبکاری یک …
  • کروماتوگرافی و انواع آن

   کروماتوگرافی و انواع آن

   کروماتوگرافی روشی برای جداسازی اجرای یک مایع یا گاز از یکدیگر است. در این روش معمولا ماده ای که قصد جداسازی آنرا داریم، از یک توری یا لوله عبور کرده و در طی این فرآیند، اجزای ماده، با توجه به …

  همه مقالات

برخی از مشتریان تمادکالا