منو

خطرات دی اتیل اتر 5/5 (19)

دی اتیل اتر یکی از مواد پر مصرف است که کاربردهای پزشکی و دارویی فراوان دارد. در مقاله پیش رو به بررسی خطرات دی اتیل اتر می پردازیم.

دی اتیل اتر یک حلال آلی است. این ماده دارای فرمول شیمیایی (C2H5)2O است. این ماده، یک مایع بی رنگ، با بویی بسیار شدید و فرار است. این ماده اشتعال پذیری بالایی دارد. عمده کاربرهای این ماده مربوط به پزشکی و دارویی است. از قدیم از آن به عنوان گاز بیهوشی استفاده می شده است. همچنین این ماده به عنوان سوخت بعضی موتورها نیز کاربرد دارد.

دی اتیل اتر و خطرات آن

خطرات دی اتیل اترخطرات دی اتیل اتر

شاید بتوان مهمترین خطر دی اتیل اتر را اشتعال پذیری آن دانست. این ماده به شدت اشتعال پذیر است. از آنجایی که این ماده به شدت فرار است و وزن گاز آن از هوا کمتر است، بخار آن میتواند نزدیک به زمین حرکت کرده و مسافت نسبتا زیادی را تا منبع اشتعال حرکت کند. حتی در صورتی که تنها در این ماده باز باشد، ممکن است گاز خروجی از آن خود را به منبع اشتعال رسانده و منجر به آتش گرفتن کل بطری آن بشود. منبع اشتعال آن لزوما حتما نباید شعله باشد و الکتریسیته ساکن، پلیت داغ یا هیتر می توانند موجب آتش گرفتن آن شوند.

دمای خود آتش گیری این ماده 160 درجه سانتی گراد است. این بدان معناست که با رسیدن به این دما، ماده به صورت خود به خودی آتش می گیرد.

اتر به هوا و نور حساس است. قرار گرفتن در معرض این عوامل می تواند منجر به تشکیل پراکسیدهای انفجاری(پراکسیدهایی که قابلیت منفجر شدن دارند) شود. نمونه های تجاری دی اتیل اتر، همراه با آنتی اکسیدان هستند که از شکل گیری پراکسیدها جلوگیری می کند.

کمک های اولیه مربوط به دی اتیل اتر

 • تنفس دی اتیل اتر: در صورت تنفس این ماده، باید هوای آزاد به فرد رسانده شود. اگر تنفس فرد سخت است، باید از اکسیژن استفاده شود. اگر فرد نقس نمیکشد، باید به او تنفس مصنوعی داده شود. باید به پزشک مراجعه شود.
 • تماس دی اتیل اتر با چشم: لنز ها از جشم خارج شوند. چشم فرد باید به مدت 10-15 دقیقه با مقادیر زیاد آب شسته شود. باید به پزشک مراجعه شود.
 • تماس دی اتیل اتر با پوست: پوست باید با مقادیر زیاد آب شسته شود و پوست آسیب دیده با نرم کننده پوشش داده شود. لباس های آلوده شده در آورده شوند. در صورتی که صدمات جدی به پوست وارد شده باشد، بهتر است از کرم آنتی باکتریال استفاده شده و به پزشک مراجعه شود.
 • خوردن دی اتیل اتر: به هیچ عنوان فرد را مجبور به بالا آوردن تکنید. لباس های تنگ را آزادتر کنید. در صورتی که فرد بیهوش است، به هیچ عنوان چیزی را از طریق دهان به وی ندهید. فورا به پزشک مراجعه شود.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مقالات تمادکالا

  • استفاده از سود سوزآور در شیرین سازی زیتون

   استفاده از سود سوزآور در شیرین سازی زیتون

   زیتون یکی از میوه هایی است که بسیار مورد اقبال قرار میگیرد و سالانه کشاورزان بسیاری زیتون میکارند. بسیاری از زیتون های برداشت شده ممکن است طعمی تلخ داشته باشند و لازم است که شیرین شوند. سود سوزآور یا کاستیک …
  • مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت چرمسازی

   مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت چرمسازی

   فرایند دباغی یا چرمسازی، پوست فسادپذیر را به یک ماده طبیعی پایدار، دایمی و انعطاف ‌پذیر برای کاربردهای گوناگون تبدیل می ‌کند. این ماده طبیعی پایدار “چرم” نام دارد که کاربردهای بسیاری نیز دارد. در مقاله پیشرو به معرفی فرآیند …
  • چگونه محیط کشت بسازیم

   چگونه محیط کشت بسازیم

   محیط کشت به محیطی غنی از مواد لازم برای رشد سلولی گفته می شود که از آن در فرآیندهای کشت سلول ها یا باکتری ها استفاده می شود. در مقاله پیش رو روش ساخت مخیط کشت را توضیح می دهیم. …
  • خواص و کاربردهای اسید نیتریک

   خواص و کاربردهای اسید نیتریک

   اسید نیتریک یا جوهر شوره یکی از مواد بسیار پرکاربرد در صنعت است که برای شست و شو، استفاده فراوانی دارد. در مقاله پیش رو به معرفی این ماده، خواص، کاربردها و موارد ایمنی کار با آن، پرداخته شده است. …
  • لوازم آزمایشگاهی- انواع قیف آزمایشگاهی ، کاربرد قیف آزمایشگاهی

   لوازم آزمایشگاهی- انواع قیف آزمایشگاهی ، کاربرد قیف آزمایشگاهی

   قیف های آزمایشگاهی انواع مختلفی دارند و در آزمایشگاه ها بسیار استفاده میشوند. بیشتر کاربرد آنها برای جمع کردن ماده ای خاص درون ظرفی دیگر است. در مقاله پیش رو قصد داریم به بررسی انواع و کاربردهای این قیف ها …

  همه مقالات

برخی از مشتریان تمادکالا

از تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ برای ارتباط با تماد کالا با شماره 62999047 تماس بگیرید.