منو

انواع سیلیکاژل و کاربرد آنها 4.43/5 (14)

تعریف سیلیکاژل

شاید تاکنون با بسته های کاغذی موجود در جعبه های کفش مواجه شده اید و از خود پرسیده اید که این ماده چیست و چه کاربردی دارد. در واقع این بسته ها حاوی ماده رطوبت گیر سیلیکاژل هستند. سیلیکاژل ماده ای پلیمری(بسپار) متخلخل و سه‌بعدی بوده که متشکل از واحدهای چهاروجهی دی‌ اکسید سیلیسیم می باشد.

خرید سیلیکاژل

اکثر جاذب‌ها موادی با تخلخل زیاد هستند و جذب سطحی عمدتا روی دیواره حفره‌ها یا مکان‌های مشخصی در داخل ذرات انجام می‌شود. در بسیاری از موارد اجزای جذب شونده به اندازه کافی محکم نگه داشته می‌شوند تا جداسازی کامل آن جز از سیال همراه با جذب بسیار کم سایر اجزا ممکن باشد آنگاه می توان احیای جاذب را انجام داد تا ماده جذب شده به صورت غلیظ یا تقریبا خالص به دست آید.

فرمول شیمیایی SiO2
شماره ثبت سرویس تجزیه شیمیایی (CAS) 112926-00-8
جرم مولی 60.08 گرم بر مول

شکل زیر نشان دهنده نوع پیوندهای این ماده می باشد که از نظر ساختاری در سیلیکاژل‌ها هر اتم سیلیکون با چهار اتم اکسیژن احاطه شده است و شکل فضایی چهار وجهی را تشکیل می‌دهند. در سطح سیلیکاژل، ظرفیت‌های آزاد اکسیژن یا به اتم را تشکیل Si-O-H هیدروژن متصلند و گروه‌های سیلانول می‌دهند و یا به اتم سیلیکون متصلند و گروه‌های سیلوکسان را به وجود آورده اند.

 

انواع سیلیکاژل و کاربردهای آنهاانواع سیلیکاژل

 

سیلیکاژل ها دارای رنگ بندی متفاوت مانند آبی، نارنجی و بیرنگ می باشند.

 • سیلیکاژل بی رنگ: به جهت فاقد رنگ بودن سیلیکاژل بی رنگ تشخیص فعال بودن آن پس از جذب رطوبت کار آسانی نمی باشد. برای این منظور می توان از کارت نشانگر رطوبت استفاده نمود.
 • سیلیکاژل آبی: سیلیکاژل آبی از ترکیب سیلیکاژل با نمک کبالت حاصل می شود. سیلیکاژل آبی در حالت فعال و در حالت غیرفعال یا همان اشباع به رنگ صورتی تبدیل می گردد. از سیلیکاژل آبی در مواردی که نسبت به رطوبت هوا از حساسیت بیشتری برخوردار هستند استفاده می گردد چون با غیرفعال شدن یا به عبارتی اشباع شدن آن به وضوح قابل تشخیص می باشد. استفاده از این محصول در صنایع غذایی و دارویی توصیه نمی گردد. احیا این محصول در دمای 120 درجه سانتیگراد انجام می شود.
 • سیلیکاژل نارنجی: سیلیکاژل نارنجی نوع برتر سیلیکاژل است و به تازگی جایگزین سیلیکاژل آبی به جهت عدم استفاده از نمک کبالت، به عنوان عامل ترکیبی شده و از ایجاد آلودگی در محیط زیست جلوگیری می کند. این سیلیکاژل نارنجی بعد از اشباع، به رنگ نارنجی کمرنگ و یا سبز تیره تبدیل می گردد. برای احیا آن می توان از دمای 110 درجه سانتیگراد استفاده کرد. از این نوع سیلیکاژل در صنایعی که ارتباط مستقیم با محصولات دارد به راحتی می توان استفاده نمود.

برای این ماده دسته بندی دیگری براساس شکل ظاهری وجود دارد که در سه دسته طبقه بندی می‌شود:

 • دسته اول: گلوله های روشن متخلخل با قطر روزنه های 2.5nm که به منظور خشک کردن سطوح مختلف و نیز به عنوان کاتالیست حامل، جذب کننده و جداکننده در فشارهای متغیر استفاده می شود.
 • دسته دوم: گلوله های شفاف سفید رنگ با قطر منافذ 4.5nm تا  7nmکه برای کاربرد خشک کردن مایعات و همچنین به عنوان کاتالیست حامل استفاده می شود.
 • دسته سوم: ماده‌ای شفاف و دارای تخلخل که برای ساخت بسته سیلیکا ژل بعنوان ماده اولیه استفاده می شود.

کاربردهای سیلیکاژل

این ماده با کاربرد جذب گازها و بخارهای سمی در جنگ جهانی اول استفاده می‌شده است و برای اولین بار توسط شیمیدان امریکایی والتر پاتریک تولید شد. از سیلیکاژل به طور گسترده‌ای برای تولید محصولات مختلف استفاده می‌شود. به عنوان مثال از این ماده در جذب سطحی ، منابع غذایی ، خوراک ، حفاظت گیاه ، پوشش ، خمیردندان ، لاستیک و محصولات لاستیکی صنعت ، رزین ، پلی استر غیر اشباع ، بسته بندی ، دارویی و آزمایشگاهی ، حمل و نقل ، تجهیزات و وسایل مخابراتی و الکترونیکی و کامپیوتری ، آثار باستانی و موزه ها ، تولید گازهای صنعتی ، نیروگاهها و شبکه های توزیع نیروی برق ، تجهیزات نظامی، چرم و فرآورده های پوستی، کتاب و کاغذ و نسخه خطی، آثار چوبی، انواع پارچه ها و بافته ها – استخوان، عاج و شاخ حیوانات – انواع فلزات – سنگ و سرامیک – عکس و نوار – ادوات و آلات موسیقی استفاده می‌شود. در سال های اخیر در تحقیقات و آزمایشات علوم تخصصی نظیر جداسازی و کشت DNA ، پاکسازی پیشرفته خون، ساخت داروهای نیروزای پیشرفته استفاده شده است.

انواع سیلیکاژل - کاربردهای سیلیکاژل -سیلیکاژل چیست؟ - از کجا سیلیکاژل بخریم

سیلیکاژل از کجا بخریم؟

شما می توانید با مراجعه به بخش فروش سیلیکاژل در تمادکالا، انواع سیلیکاژل را با قیمت مناسب و کیفیت تضمینی تهیه نمایید.

 

 

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

27 پاسخ به “انواع سیلیکاژل و کاربرد آنها”

 • موسوی گفت:

  سلام ممنونم ازراهنمای شمامناسبترین سلیکاژل برای شیشه دو جداره کدام است و ازکجا تهیه کنیم.

  • امیدرضا واشقانی فراهانی گفت:

   سیلیکاژل گرانول بی رنگ برای این کاربرد مناسب هست. البته انواع نارنجی و آبی هم می تونید استفاده کنید و تفاوتی از نظر کارایی ندارن.
   برای سفارش لطفا در ساعات اداری با شماره های تمادکالا تماس بگیرید.

 • یاسمین گفت:

  سلام
  می خواستم بدونم برای خشک کردن گلهای طبیعی از چه نوع سیلیکاژلی باید استفاده کرد
  ممنون

  • امیدرضا واشقانی فراهانی گفت:

   برای این منطور باید از سیلیکاژل گرانول سفید یا نارنجی استفاده کنید.

 • مسعود گفت:

  سلام.
  من میخواستم برای حفاظت بسته های زغال که قرار است با کشتی ارسال شود استفاده کنم به چه میزان و از کدام نوع استفاده کنم؟
  مسعود

  • امیدرضا واشقانی فراهانی گفت:

   شما می تونید از سیلیکاژل گرانول آبی استفاده کنید. منتهی این که چه مقدار باید استفاده بشه بستگی به شرایط داره؛ حجم کانتینر، نوع بسته بندی محصول، مدت زمانی که حمل و نگهداری طول می کشه.

 • مهدی گفت:

  سلام برای خشک کردن چوب در مقیاس کوچک آیا می توان از سیلیکاژل استفاده کرد در صورت مثبت بودن پاسخ از کدام نوع آن؟

  • امید الهی گفت:

   بله. میتوانید از سیلیکاژل بدون رنگ استفاده کنید. اما خشک کردن آن زمان زیادی خواهد برد.
   رای خشک کردن آن از حرارت غیر مستقیم هم میتوانید استفاده کنید.

 • انتظاری گفت:

  سلام.وقت شما بخیر
  میخواستم راهنمایی کنید که کدام یک از انواع سیلیکاژل ها از نوع خوراکی یا در حقیقت فود گرید هستن ؟ و در صنایع غذایی میشه استفاده کرد؟
  و در اخر اینکه ایا تنفس گرد حاصل از سیلیکاژل برای سیستم تنفسی خطری داره و چه مراقبتی باید انجام بدیم
  Food grade

  • امید الهی گفت:

   سلام
   وقت بخیر
   معمولا سیلیکاژل نارنجی برای استفاده در صنایع غذایی مورد استفاده قرار میگیرد.
   برای کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با دفتر شرکت تماس بگیرید: ۰۲۱۶۶۹۰۸۴۲۷

 • پریسا زمانی گفت:

  سلام میخواستم بدونم برای نگهداری از کاغذ و مقوا در طولانی مدت در انبار از کدام نوع سیلیکاژل استفاده کنیم؟

  • امید الهی گفت:

   سلام
   سیلیکاژل پرک سفید به صورت میکس با سیلیکاژل آبی برای اینکار مناسب است.(دلیل میکس کردن آن با سیلیکاژل آبی این است که سیلیکاژل آبی پس از جذب آب تغییر رنگ میدهد و زمان تعویض سیلیکاژل مشخص میشود)

 • عطیه م گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  ازین سیلیکا ژل ها برای کمد لباس در مناطق مرطوب میشه استفاده کرد؟ برای ممانعت از قارچ و بوی نم لباس؟
  چه نوع و چه مقدار برای کمد دیواری توصیه میکنید.
  ممنونم از راهنمایی تون

  • امید الهی گفت:

   سلام
   سلامت باشید.
   بله برای این کاربرد میتوان از آن استفاده کرد. میتوان از ترکیبی از سیلیکاژل سفید و آبی رنگ استفاده کرد. برای اطلاعات بیشتر میتوانید با بخش فروش تماس بگیرید.

 • امید مختارشاهی گفت:

  سلام و خسته نباشید.آیا در زمینه احیاء سیلیکاژل نیز فعالیت دارید؟نیاز به احیاء ۳۰۰ کیلو سیلیکاژل در سال داریم. (مسرف باسداکت و ترانسهای نیروگاه)

 • علی نظری گفت:

  سلام برای استفاده در تابلوهای برق که در محیط مرطوب قرار دارند چه مدلی پیشنهاد میکنید؟

  • امید الهی گفت:

   سلام
   میتوانید از ترکیبی از سیلیکاژل سفیدرنگ و سیلیکاژل آبی استفاده کنید. سیلیکاژل آبی نقش نشانگر را دارد و زمانی که سیلیکاژل ها نیاز به تعویض داشته باشند، از طریق آن قابل فهمیدن است.

 • مهدی گفت:

  سلام میشه برای از بین بردن ساس استفاده کرد

 • Mona گفت:

  سیلیکا ژل مناسب برای گوشی های ابخورده کدوم هستش؟؟؟؟؟

 • hamidreza گفت:

  با سلام سیلکاژل پرک بیرنگ را چگونه در اب حل کنیم که مثل ژله در بیاد با تشکر

 • سارا گفت:

  از کدوم سیلیکاژل برای جذب رطوبت هوا استفاده کنیم بهتر است؟ چرا ؟
  ممنونم

  • امید الهی گفت:

   بسته به کاربردتان دارد. تمامی سیلیکاژل های بی رنگ، نارنجی و آبی به میزان یکسانی جذب آب دارند. تفاوت آنها در این است که سیلیکاژل های نارنجی و آبی در صورت جذب آب، تغییر رنگ میدهند و همین تغییر رنگ مشخص می کند که چه زمانی لازم است آنها تعویض شوند. سیلیکاژل آبی برای کاربرد های صنعتی و سیلیکاژل نارنجی برای کاربردهای خوراکی و زیستی استفاده می شود.

 • F گفت:

  برای خشک کردن گل چه مقدار لازمه و چه قیمت هست؟

  • امید الهی گفت:

   بسته به میزان گلی دارد که قصد خشک کردن آن را دارید اما لازم است که گل کاملا در سیلیکاژل غوطه ور شود. احتمالا حداقل به یک کیلو نیاز خواهید داشت.(البته می توانید آن را تا چند بار برای گل های مختلف استفاده کنید. تا زمانی که رطوبت زیادی جذب نکرده باشد، همچنان قابل استفاده است.)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مقالات تمادکالا

  • گرافن چیست؟ کاربردها، روش سنتز

   گرافن چیست؟ کاربردها، روش سنتز

   گرافن یکی از ساختار های کربنی است که در قرن اخیر کشف شده است. این ساختار بدلیل ویژگی هایی که دارد، کاربرد زیادی در صنایع مختلف پیدا کرده است. د ر مقاله پیش رو به معرفی گرافن، کاربردها و روش …
  • مواد شیمیایی آبکاری

   مواد شیمیایی آبکاری

   آبکاری یکی از فرآیندهای الکتروشیمیایی بسیار مهم و پرکاربرد در صنعت است. از آبکاری میتوان در موارد بسیاری استفاده که در حال حاضر از این فرآیند بیشتر برای افزایش مقاومت و خواص سطحی مواد استفاده می شود. در آبکاری یک …
  • لوازم آزمایشگاهی مزور

   لوازم آزمایشگاهی مزور

   مزور یا استوانه مدرج یکی از ظروف بسیار پرکاربرد در آزمایشگاه است. کاربرد اصلی استوانه مدرج برای اندازه گیری حجم مایعات است. در مقاله پیش رو با مزور، انواع و روش استفاده از آن آشنا خواهیم شد. این ابزار به …
  • خواص و کاربردهای اسید نیتریک

   خواص و کاربردهای اسید نیتریک

   اسید نیتریک یا جوهر شوره یکی از مواد بسیار پرکاربرد در صنعت است که برای شست و شو، استفاده فراوانی دارد. در مقاله پیش رو به معرفی این ماده، خواص، کاربردها و موارد ایمنی کار با آن، پرداخته شده است. …
  • آشنایی با ساختمان گوش انسان

   آشنایی با ساختمان گوش انسان

   گوش انسان اندامی است که به کمک آن قادر به شنیدن صداهای مختلف هستیم. این اندام یکی از اندام های بسیار مهم بدن است که مسئول حس شنوایی آن است. در مقاله پیش رو با آناتومی قسمت های مختلف گوش …

  همه مقالات

برخی از مشتریان تمادکالا