مصارف و کاربرد کلرید روی

کلرید روی(Zinc Choloride) یا ZnCl2 یکی از ترکیبات شیمیایی بسیار پرکاربرد در صنعت است که معمولا در کاربرد های پایین دستی استفاده میشود. در مقاله پیش رو به معرفی کلرید روی، کاربردهای آن و نکات ایمنی کار با آن می پردازیم.

کلرید روی دارای 9 ساختار کریستالی شناخته شده است که معمولا بی رنگ یا سفید رنگ هستند. این ماده بشدت محلول در آب است و جاذب قوی آب به حساب می آید. به همین دلیل نیز باید به دور از آب نگهداری شود.

فروش کلرید روی آزمایشگاهی
فروش روی کلرید صنعتی

ساختار و خواص کلرید روی

ساختار و خواص کلرید روی

کلرید روی جزو مواد چندشکلی(Polymorph) است. این ماده دارای 4 شکل شناخته شده است. این ترکیب را می توانید در بسیاری از حلال ها مانند متانول، اتانول، گلیسرول، استن و اتر حل کرد.

ZnCl2 برون آب را میتوان از واکنش فلز روی با هیدروکلریک اسید تولید میشود:

Zn(s) + 2 HCl → ZnCl2 + H2(g)

همچنین در مقیاس صنعتی این ماده با استفاده از واکنش زیر تولید میشود:

ZnS(s) + 2 HCl(aq) → ZnCl2(aq) + H2S(g)

این ماده معمولا به صورت گرانول است و دارای طعمی تند می باشد. در ادامه موارد ایمنی مربوط به کلرید روی را مشاهده می کنید:

  • کلرید روی باعث سوزش پوست میشود. در صورت تماس با پوست، باید آنرا به سرعت از روی پوست پاک کرده و پوست را با آب و صابون شست.
  • زینک کلراید در صورت ورود به سیستم گوارشی نیز باعث سوزش میشود. در صورت برخورد با چشم باید چشم به سرعت شسته شود.
  • برای کار با زینک کلراید باید حتما از روپوش و دستکش محافظ استفاده شود.

فروش روپوش آزمایشگاهی

کاربردهای کلرید رویکلرید روی صنعتی

کلرید روی کاربردهای زیادی در زمینه های مختلف و صنعتی دارد. در ادامه برخی از کاربردهای کلرید روی آورده شده اند.

کاربرد کلرید روی در سنتزهای ارگانیک

از این ماده در سنتزهای ارگانیک و عالی بسیار استفاده می شود. کلرید روی میتواند به عنوان یک اسید لوییس مورد استفاده قرار بگیرد که بیشتر در سنتزهای آزمایشگاهی استفاده می شود. همچنین از آن به همراه HCl برای تهیه آلکالوکلریدها استفاده می شود. از آن در بسیاری از واکنش های آلی دیگر نیز استفاده میشود که بیان و بررسی آنها از حوصله این مقاله خارج است.

کاربرد کلرید روی در صنایع نساجی و کاغذسازی

محلول های آبی کلرید روی، دارای ویژگی جالبی از نشاسته، ابریشم و سلولز است. از کلرید روی در الیاف به عنوان عامل ضدحریق استفاده می شود.

کاربرد کلرید روی در درمان سرطان پوست

کلرید روی میتواند باعث مرگ سلولها شود. از آن به عنوان یکی از درمان های جایگزین برای سرطان پوست استفاده می شود. البته این ماده بیشتر در داروهای تقلبی درمان سرطان مورد استفاده قرار می گرد که سازمان غذا و داروی آمریکا نیز در مورد آنها هشدار داده است. از آنجایی که درمانهای بسیار بهتری وجود دارند، استفاده از آن در درمان سرطان توصیه نمی شود.

کاربرد کلرید روی در کشاورزی

روی کلرید در کشاورزی نیز کاربرد دارد. یکی از عناصر مهم در رشد گیاهان است. محصولات کشاورزی را در معرض محلول های روی قرار می دهند که این محلول ها از ترکیب کلرید روی با دیگر مواد تهیه می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کودهای کشاورزی و کاربرد مواد شیمیایی مختلف در کشاورزی، میتوانید مقاله  “انواع کود شیمیایی” را مطالعه فرمایید.

دیگر کاربردها کلرید روی

در ادامه برخی از دیگر کاربردهای کلرید روی به صورت تیتروار خواهند آمد:

  • از این ماده در باتری سلولهای خشک استفاده میشود.
  • برای جداسازی روغن از آب و کاهش پایداری روغن در آب میتوان از کلرید روی استفاده کرد.
  • در تولید رزین های تبادل یونی از این ماده استفاده میشود.
  • در تولید و محافظت از چوب و چسب مورد استفاده قرار میگیرد.
  • میتواند نمکها و اکسیدها را از سطح فلزات پاک کند.
  • به عنوان عامل معلق ساز در فرآیند استخراج سنگ معدن استفاده میشود.
  • از این ماده برای برخی اسکلتهای کربنی ساختمانی نیز استفاده میشود.

فروشگاه تمادکالا در زمینه فروش انواع مواد شیمیایی از جمله کلرید روی آماده خدمت رسانی می باشد. برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در خصوص هریک از مواد شیمیایی می توانید با واحد مشاوره تماد کالا ارتباط برقرار کنید.

 

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید


5 از ۵
برچسب ها :

مقاله های تمادکالا

روش کشت باکتری در محیط جامد محیط کشت جامد به دو صورت وجود دارد: محیط کشت جامد در لوله محیط کشت جامد در پلیت در لوله به دوصورت عمودی (Stab Culture) و شیبدار (Slant Culture) دیده می شود که هر کدام از آنها روش کشت خاص خود را دارند. روش کشت عمقی در لوله : […]

چشم بند وسیله ای است برای ایجاد خوابی راحت تر. این وسیله اکثر برای آدم هایی که وجود نور باعث بیخوابی در آن ها شده استفاده می‌شود ولی در برخی مکان ها مانند هواپیما که توانایی تاریک کردن مکان برای خواب را ندارید نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. چشم بند ها اغلب از پنبه و […]

ارلن ارلن یا ارلن مایر فلاسک یکی از شیشه آلات آزمایشگاهی پرکاربرد بوده و این ظروف آزمایشگاهی به شکل مخروطی است. خرید ارلن انواع ارلن مایر درپیچ دار: جهت کشت و نگهداری مواد دهانه گشاد: جوشاندن مایعات، جداسازی و به حجم رساندن دهانه تنگ: عمدتا برای تیتراسیون و تبلور مجدد، میکروبیولوژی مورد استفاده است. مزیت ارلن دهانه تنگ […]

در مقاله پیش رو قصد داریم به معرفی دسیکاتور و انواع آن و روش کار با آن بپردازیم. دسیکاتور وسیله ایست(معمولا شیشه ای) درپوش دار و برای خشک نگه داشتن و یا خشک کردن مواد از آن استفاده می شود. فروشگاه تماد کالا این امکان را فراهم کرده است تا از خدمات خرید دسیکاتور استفاده کنید. خرید […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا