پارافیلم چیست ؟

پارافیلم چیست ؟

پارافیلم ( Parafilm ) در زبان انگلیسی به معنای پلاستیک انعطاف پذیر و مقاوم در برابر رطوبت و دما است. پارافیلم ورقه های نازک و نیمه شفافی هستند که از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند و پلیمر های ترموپلاستیک دسته بندی می‌شوند. ترموپلاستیک ها، پلیمر هایی هستند که با افزایش دما تخریب نشده و با همان ترکیب شیمیایی ثابت ذوب می‌شوند و بعد از سرد شدن به همان ماده قبلی باز میگردند، یعنی با افزایش دما تخریب نمی‌شوند و فقط شکل آن ها تغییر می‌کند نه ساختار و ترکیب شیمیایی آن ها. این ورقه ها از پارافیلم تولید شده اند که پارافیلم علاوه بر خاصیت انعطاف پذیری و ترموپلاستیک بودن، هادی نیز هستند. پارافیلم ها استفاده های گوناگونی در آزمایشگاه ها ، بیمارستان ها و … دارند. در ادامه بیشتر به پارافیلم و کاربرد های آن می‌پردازیم.

پارافیلم

خرید پارا فیلم

کاربرد های پارافیلم

پارافیلم کاربرد های محدودی دارد که البته این کاربرد های محدود بسیار ضروری هستند و بدون استفاده از پارافیلم تقریبا غیر ممکن می‌شود :

استفاده پارافیلم در آزمایشگاه : در برخی از آزمایش هایی که در آزمایشگاه ها صورت می‌گیرد، لازم است محلول ها و یا مواد های ترکیب شده ساعت ها و یا روز ها به همان حالت باقی بمانند تا به وضعیت دلخواه برسند و یا برخی از محلول ها در ازمایشگاه بسیار فرار اند و یا با مخلوط شدن با گاز های موجود در هوا باعث ایجاد واکنش و به اصطلاح باعث خراب شدن محلول می‌شود. اما چاره چیست؟ ما برای اینکه به حالت دلخواه مان در وضعیت های بالا برسیم باید وسایل ضروری داشته باشیم. پارافیلم در اینجا به درد ما می‌خورد به نحوی که باعث مسدود شدن ظرف یا …  می‌شود و محلول و یا ترکیب هایی که با هم مخلوط شده اند به حال خود رها می‌شوند و هیچ گونه عامل خرجی ایی باعث دخالت و ایجاد تخریب نمی‌شود. به طور کل مراقبت از مواد در آزمایشگاه هاف امری بسیار مهم است که در برخی موارد ( که در بالا ذکر شد ) از پارافیلم استفاده می‌شود. پارافیلم باعث جلوگیری از ورود گرد و غبار در ترکیب ها می‌شود و حتی مانع خروج گاز ها و بخار ها از ظرف می‌شود.

پارافیلم

استفاده پارافیلم در میکروسکوپ الکترونی عبوری : پارافیلم سطح آب گریز بسیار بی نظیری دارد برای همین از آن برای انتقال مقادیر کمی از معرف های شیمیایی به یک گرید میکروسکوپ الکترونی عبوری استفاده می‌شود. ریختن یک قطره معرف شیمیایی بر روی پارافیلم، به دلیل سطح آب گریز بی نظیر آن، باعث می‌شود که معرف پخش نشده و یک قطره ی مایع مهره مااند عالی داشته باشیم که می‌توان بر روی آن یک گرید قرار داده شود به طوری که مایع را لمس کند و مقدار مناسبی از آن را بردارد.

پارافیلم

استفاده پارافیلم در بیمارستان ها : در آزمایشگاه های بیمارستان علاوه بر نقش پوشاننده ظروف آزمایش، می‌توان از آن به عنوان وسیله ایی برای ایجاد اصطکاک و لیز نخوردن ظروف آزمایشگاهی بر روی برخی سطوح خاص، استفاده کرد. پارافیلم به دلیل جنسی که دارد، سطحی ایجاد می‌کند که ظروف بر روی آن لیز نخورند. علاوه بر آن پارافیلم را می‌توان از طریق تکنیک های تابشی یا پراکسید هیدروژن استریل کرد و دوباره از آن استفاده کرد.

ویژگی های پارافیلم

همانطور که گفته شد پارافیلم ها از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند و چون از پلمیر های ترموپلاست هستند، با افزایش دما نرم شده و ویژگی های خود را از دست نمی‌دهند. پارافیلم ها در عرض هایی متفاوتی تولید می‌شوند و از این طریق می‌توان برای هر ظرفی از پوشش مناسب آن که پارافیلم است استفاده شود. این ماده بی بو بوده و با گاز های موجود در ظرف واکنش نمی‌دهد ولی بهتر استدر نگهداری از ظروفی که حاوی مایع هستند استفاده شود. از پارافیلم ها در پوشاندن ظرف های حاوی اتوکلاو ها خودداری کنید. از پارافیلم می توان به مدت کوتاه برای محلول های هیدرو کربنی قطبی استفاده کرد اما محلول های غیر قطبی آن را حل می‌کنند. از پارافیلم برای جلوگیری از بیرون ریختن مایعات و مقابله در برابر فشارات گازی استفاده نکنید زیرا اطمینان بالایی ندارند و اصلا برای این کار ساخته نشده اند. با اینکه پارافیلم ها قابلیت استریل کردن دارند ولی بهتر است بعد از استفاده برای درپوش های گاز های سمی، آن را دور بی‌اندازیم.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید


5 از ۵
برچسب ها :

مقاله های تمادکالا

بهداشت دست ها در پیشگیری و جلوگیری از انتقال بسیاری از بیماری ها تاثیرگذار است. این تاثیر به حدی است که سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که قبل از تمام وعده های غذایی دست های خود را به خوبی ضدعفونی کنید. با گسترش بیماری های مختلفی از قبیل ابولا، کرونا(COVID19)، سارس، آنفولانزای خوکی و […]

فشار کمیتی است که برای اندازه گیری نیروی وارد بر سطح استفاده می شود. در مقاله پیش رو به معرفی فشار، واحد های آن و تبدیل این واحدها به یکدیگر صحبت خواهیم کرد. شما می توانید از تبدیل واحد آنلاین تمادکالا نیز استفاده کنید. تبدیل واحد آنلاین فشار چیست؟ فشار نیروی وارد به سطح است. […]

کاربرد و انواع دستکش کار یکی از ضروریات هر کار ، ایجاد ایمنی کار است. هرکاری با توجه به خطراتی که افراد را تحدید می‌کند، لوازم ایمنی خود را دارد. برای مثال یک آتش نشان با توجه به اینکه وارد محیطی خطرناک می‌شود و تحت تاثیر شعله های آتش قرار می‌گیرد ، باید لباس و […]

تجهیزات آزمایشگاهی پرمصرف لوازم آزمایشگاهی می باشند که در مدارس ، دانشگاه ها ،مراکز بهداشتی ، آزمایشگاه ها و …. استفاده می شود . در این مقاله از مقالات تمادکالا با لیست تجهیزات آزمایشگاهی پرمصرف آشنا می شوید و می توانید خرید لوازم آزمایشگاهی پرمصرف را از فروشگاه تمادکالا انجام دهید. در ادامه می توانید از […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا