همه چیز در مورد آلژینات سدیم

آلژینات سدیم این پودر ساختاری گرانولی یا فیبری به رنگ سفید مایل به زرد دارد. این ساختار بدون بو، دارای فرمول شیمیایی (C6H8O6)nاست.
سدیم آلژینات یک نمک سدیم از اسید آلژنیک بوده که یک پلی ساکارید طبیعی است که در جلبک های قهوه ای یافت می شود. این ماده به طور کلی به عنوان تثبیت کننده و تغلیظ کننده در صنایع غذایی استفاده می شود. آلژینات سدیم ممکن است در حضور کاتیون های دو ظرفیتی مانند Ca2+ پیوند عرضی ایجاد کرده و منجر به تشکیل ژل های پایدار قابل تجزیه گردد.

کاربردهای آلژینات سدیم

آلژینات در خیلی از مواد غذایی و کاربردهای پزشکی به جهت دارا بودن خاصیت زیست سازگاری، سمیت پایین، هزینه ی نسبتا پایین و تشکیل یک ژل ملایم مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع در صنایع غذایی، از آلژینات به عنوان یک ماده غلیظ کننده، ماده ژل کننده، امولسیفایر، تثبیت کننده و بهبود دهنده بافت ماده ی غذایی استفاده می شود. این روزها، آلژینات در تعداد زیادی از غذاها مانند: بستنی، ژله، نوشیدنی های پایه ی شیر، چاشنی ها، نودل های فوری و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.
در محصولات آرایشی و بهداشتی به دلیل عملکردی که به عنوان ماده ضخیم کننده و نگهدارنده رطوبت داردنیز به کار می رود. به عنوان مثال، آلژینات با تشکیل یک شبکه ژلی به حفظ رنگ رژ لب در سطح لب کمک می کند.

اگر قصد خرید و استفاده از آلژینات سدیم را دارید می توانید از شرایط خرید اینترنتی سدیم آلژینات استفاده کنید.

اسید آلژنیک در صنایع دارویی نیز به کار می رود. این ماده به عنوان حامل به قرص ها اضافه می شود تا سرعت تجزیه قرص ها برای انتشار سریعتر ماده دارویی را تسریع کند. هیدروژل های مبتنی بر آلژینات کاندیداهای بسیار امیدوار کننده ای برای استفاده به عنوان سیستم های انتقال دارو بوده و همچنین به عنوان ایمپلنت های پزشکی نیز به کار می روند؛ زیرا از لحاظ ساختاری مشابه اجزای مبتنی بر ماکرومولکول در بدن هستند و اغلب می توانند از طریق کم تهاجمی به بدن منتقل شوند. آلژینات یک کاندید عالی برای تحویل داروهای پروتئینی است، زیرا پروتئین ها می توانند در فرمولاسیون های مبتنی بر آلژینات تحت شرایط نسبتاً ملایمی وارد شوند که دناتوراسیون(تغییر شکل فضایی که بر روی عملکرد پروتئین تاثیرگذار است) آنها را به حداقل می رساند. ژل ها می توانند تا زمان انتشار از آنها در برابر تخریب محافظت کنند.

کاربردهای آلژینات سدیم
ژل های آلژینات سدیم به طور فزاینده ای به عنوان یک داربست برای کشت سلول پستانداران در مطالعات زیستی مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس یافته های بدست آمده از مطالعات برونتنی(invitro) این ماده زیست سازگار است. پس می توان اینچنین برداشت کرد که این ماده برای استفاده درونتنی(invivo) نیز مناسب است.

روش تولید آلژینات سدیم

روش ساخت مورد استفاده برای استخراج آلژینات های سدیم از جلبک های دریایی قهوه ای به دو صورت است: 1) روش آلژینات کلسیم و 2) روش اسید آلژنیک.
از نظر شیمیایی فرآیند ساده است؛ اما مشکلات، ناشی از جداسازی های فیزیکی مورد نیاز بین بقایای لجن از محلول های چسبناک و جداسازی رسوبات ژلاتینی است که مقادیر زیادی مایع را در داخل ساختار نگه می دارد(تشکیل ساختار ژل)، بنابراین آنها در برابر فیلتراسیون و سانتریفیوژ مقاومت می کنند.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید


۵ از ۵
برچسب ها :

مقاله های تمادکالا

انتخاب سایز کفش مساله بسیار مهمی است. در صورتی که سایز کفش مناسب اندازه پای شما نباشد، ممکن است صدمات بسیار بدی به پاها، زانو، لگن و ستون فقرات شما وارد شود. به همین دلیل است که تصمیم گرفتیم تا مقاله ای برای انتخاب سایز کفش و آشنایی با انواع قالب ها و استانداردهای سایز […]

شیمی یکی از حوزه های علوم است که آزمایش های جذاب فراوانی در آن وجود دارد. بسیاری از این آزمایش ها برای می توانند برای کودکان بسیار مفید، آموزنده و لذت بخش باشند. در مقاله پیش رو سعی شده لیستی از این آزمایش های شیمی که برای کودکان جذاب هستند، تهیه شود. این آزمایش ها […]

یکی از لزومات یک آزمایشگاه، تامین کردن وسایل و ایجاد فضایی ایمن برای آزمایشگر ها است.یکی از وسایل مورد نیاز برای تامین ایمنی افراد ، عینک آزمایشگاهی است. چشم از اصلی ترین اعضای بدن است که اگر مشکلی برای آن پیش بیاید فرد توان ادامه کار را نخواهد داشت و یا ادامه کار برای اون […]

یکی از مشکلات امروزه افراد، وجود استانداردهای مختلف در سراسر جهان و در نتیجه آن وحود واحدهای مختلف است. این موضوع باعث شده تا تبدیل کردن واحدها به همدیگر یکی از معضلات امروزه افراد شود. در مقاله پیش رو قصد داریم ابزاری آنلاین برای تبدیل واحدهای مختلف به یکدیگر را معرفی کنیم. تبدیل واحد آنلاین […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا