همه چیز در مورد آلژینات سدیم

آلژینات سدیم این پودر ساختاری گرانولی یا فیبری به رنگ سفید مایل به زرد دارد. این ساختار بدون بو، دارای فرمول شیمیایی (C6H8O6)nاست.
سدیم آلژینات یک نمک سدیم از اسید آلژنیک بوده که یک پلی ساکارید طبیعی است که در جلبک های قهوه ای یافت می شود. این ماده به طور کلی به عنوان تثبیت کننده و تغلیظ کننده در صنایع غذایی استفاده می شود. آلژینات سدیم ممکن است در حضور کاتیون های دو ظرفیتی مانند Ca2+ پیوند عرضی ایجاد کرده و منجر به تشکیل ژل های پایدار قابل تجزیه گردد.

کاربردهای آلژینات سدیم

آلژینات در خیلی از مواد غذایی و کاربردهای پزشکی به جهت دارا بودن خاصیت زیست سازگاری، سمیت پایین، هزینه ی نسبتا پایین و تشکیل یک ژل ملایم مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع در صنایع غذایی، از آلژینات به عنوان یک ماده غلیظ کننده، ماده ژل کننده، امولسیفایر، تثبیت کننده و بهبود دهنده بافت ماده ی غذایی استفاده می شود. این روزها، آلژینات در تعداد زیادی از غذاها مانند: بستنی، ژله، نوشیدنی های پایه ی شیر، چاشنی ها، نودل های فوری و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.
در محصولات آرایشی و بهداشتی به دلیل عملکردی که به عنوان ماده ضخیم کننده و نگهدارنده رطوبت داردنیز به کار می رود. به عنوان مثال، آلژینات با تشکیل یک شبکه ژلی به حفظ رنگ رژ لب در سطح لب کمک می کند.

اگر قصد خرید و استفاده از آلژینات سدیم را دارید می توانید از شرایط خرید اینترنتی سدیم آلژینات استفاده کنید.

اسید آلژنیک در صنایع دارویی نیز به کار می رود. این ماده به عنوان حامل به قرص ها اضافه می شود تا سرعت تجزیه قرص ها برای انتشار سریعتر ماده دارویی را تسریع کند. هیدروژل های مبتنی بر آلژینات کاندیداهای بسیار امیدوار کننده ای برای استفاده به عنوان سیستم های انتقال دارو بوده و همچنین به عنوان ایمپلنت های پزشکی نیز به کار می روند؛ زیرا از لحاظ ساختاری مشابه اجزای مبتنی بر ماکرومولکول در بدن هستند و اغلب می توانند از طریق کم تهاجمی به بدن منتقل شوند. آلژینات یک کاندید عالی برای تحویل داروهای پروتئینی است، زیرا پروتئین ها می توانند در فرمولاسیون های مبتنی بر آلژینات تحت شرایط نسبتاً ملایمی وارد شوند که دناتوراسیون(تغییر شکل فضایی که بر روی عملکرد پروتئین تاثیرگذار است) آنها را به حداقل می رساند. ژل ها می توانند تا زمان انتشار از آنها در برابر تخریب محافظت کنند.

کاربردهای آلژینات سدیم
ژل های آلژینات سدیم به طور فزاینده ای به عنوان یک داربست برای کشت سلول پستانداران در مطالعات زیستی مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس یافته های بدست آمده از مطالعات برونتنی(invitro) این ماده زیست سازگار است. پس می توان اینچنین برداشت کرد که این ماده برای استفاده درونتنی(invivo) نیز مناسب است.

روش تولید آلژینات سدیم

روش ساخت مورد استفاده برای استخراج آلژینات های سدیم از جلبک های دریایی قهوه ای به دو صورت است: 1) روش آلژینات کلسیم و 2) روش اسید آلژنیک.
از نظر شیمیایی فرآیند ساده است؛ اما مشکلات، ناشی از جداسازی های فیزیکی مورد نیاز بین بقایای لجن از محلول های چسبناک و جداسازی رسوبات ژلاتینی است که مقادیر زیادی مایع را در داخل ساختار نگه می دارد(تشکیل ساختار ژل)، بنابراین آنها در برابر فیلتراسیون و سانتریفیوژ مقاومت می کنند.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید


5 از ۵
برچسب ها :

مقاله های تمادکالا

آنالیز گرمایی (Thermal analysis) به روش­ هایی گفته می­شود که مشخصات یا تغییرات مشخصات مواد در اثر حرارت را اندازه ­گیری می‌کنند. آنالیز گرمایی واکنش‌های مواد در مقابل جریان انرژی حرارتی در داخل یا خارج مواد جامد را بررسی می­کند. به این واکنش‌ها تحولات حرارتی می‌گویند. تحولات حرارتی ممکن در یک ماده جامد را می‌توان […]

بسیاری از مردم خوردن خوراکی‌های دلپذیر را دوست دارند و تعطیلات نوروزی فرصت مناسبی برای بازیابی است؛ اما دقت کنید که اگر حتی روزانه 200 کالری بیشتر از حد معمولی مصرف کنید، در انتهای تعطیلات احتمالا دچار اضافه وزن خواهید شد. بسیاری از افراد در اثر ناپرهیزی‌هایی که در مناسبت‌های خاص دوره‌ای مانند تعطیلات نوروز […]

تیتراسیون معمولا در علم شیمی به کار می­رود و برای تعیین غلظت یک ماده مجهول استفاده می‌­شود. در تیتراسیون اندازه­‌گیری حجم بسیار مهم است، به همین دلیل به آن آنالیز حجمی نیز می‌­گویند. یکی از معمول­ترین آنالیزهای حجمی، تیتراسیون اسید و باز است. در این روش محلول مجهول در یک ظرف قرار دارد. سپس محلول […]

گیاهان پلنت(اکواریوم های گیاهی) به اکواریوم هایی گفته می‌شود که در آن گیاهان در آب پرورش می‌دهند. گیاهان پلنت(آکواریوم های گیاهی) نوعی از آکواریوم های آب شیرین هستند که با گونه های مختلف گیاهان طبیعی تزیین شده اند. مردم از سال ها پیش در آکواریوم هایشان از گیاهان طبیعی استفاده می‌کردند و گیاهان آبزی متداول […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا