منو

مولاژ چشم و ساختار داخلی هیچ امتیازی ثبت نشده است.

مولاژ چشم چیست

مولاژ به معنای قالب یا ماکت یکی از ابزارهای مهم و تخصصی در زمینه پزشکی و آموزش به شمار می رود. مولاژها در انواع و ابعاد مختلف ساخته می شوند و همه اندام های بدن را به خوبی نمایش می دهند. مولاژ چشم یکی از انواع مولاژهای پرکاربرد در زمینه آموزش به دانشجوبان و دانش آموزان است که همه اجزای کره چشم با چندین برابر اندازه طبیعی و کیفیت بالا قابل مشاهده هستند.

فروش تجهیزات آموزشی

مولاژ چشم چیست

آناتومی چشم انسان

چشم عضوی حساس در بدن انسان است و اولین حس از مجموعه حواس پنج گانه انسان و حیوانات برشمرده می شود. چشم انسان از اجزای متعددی تشکیل شده که شامل پلک، قرنیه، عنبیه و مردمک، اتاق قدامی، عدسی، زجاجیه، شبکیه، مشیمیه، صلبیه، عصب بینایی و عضلات چشم است.

مکانیزم اصلی نحوه مشاهده اجسام به این شکل است که ابتدا با ورود نور به چشم و متمرکز شدن آن روی پرده شبکیه، تصویر شیء مورد نظر تشکیل خواهد شد. سپس شبکیه وظیفه ارسال تصویر از طریق پیام های عصبی به مغز را دارد و در آن جا پیام های رسیده تفسیر خواهند شد. در بخش جلویی ساختمان کروی شکل چشم، قرنیه قرار دارد که نور در ابتدا وارد آن شده و با گذشتن از مردمک به عدسی می رسد. وظیفه عدسی متمرکز کردن نور روی شبکیه و ایجاد تصویری واضح است.

آناتومی چشم انسان

پلک

پلک ها که از جنس پوست هستند نقش اساسی در حفاظت از کره چشم را بازی می کند. پلک ها در هنگام نزدیک شدن جسم خارجی به چشم به طور ناخودآگاه بسته می شود و مانند یک دیوار دفاعی عمل می کند. همچنین پلک زدن باعث شسته شدن ذرات خارجی از چشم و خروج میکروب ها می شود.

قرنیه

قرنیه را می توان به شیشه پنجره تشبیه کرد که بخشی از یک کره است و عنبیه و مردمک چشم پشت آن قرار گرفته اند. در صورت بروز هرگونه آسیب روی سطح قرنیه، تصویر تار و ناصاف دیده خواهد شد. قرنیه مانند یک ذره بین عمل می کند و باعث همگرا شدن پرتوهای ورودی می شود. اگر انحنای قرنیه از حالت طبیعی خارج شده باشد فرد بسته به نوع انحنا دوربین یا نزدیک ببین می شود.

عنبیه و مردمک

عنبیه ماهیچه ای است که رنگ چشم را مشخص می کند و در مرکز آن حفره ای وجود دارد که مردمک نامیده می شود. وظیفه مردمک تنظیم میزان نور ورودی است و با گشاد و تنگ شدن خود باعث رسیدن نور مناسب به چشم می شود.

عدسی

عدسی در بخش پشتی عنبیه قرار دارد و به کمک قرنیه نورهای ورودی را همگرا کرده تا روی شبکیه متمرکز شوند. عدسی این قابلیت را دارد تا ضخامت خود را تغییر دهد تا اجسام در فواصل مختلف قابل مشاهده شوند. با بالارفتن سن توانایی تغییر ضخامت عدسی کاهش یافته و افراد عموما دچار مشکل دید در فواصل نزدیک را خواهند داشت.

شبکیه

شبکیه در قسمت عقبی کره چشم قرار گرفته و همانند یک پرده ی حساس به نور است که می تواند پرتوهای رسیده را به پیام عصبی قابل انتقال به مغز تبدیل کند. سلول های گیرنده نور با میزان حساسیت های مختلف به نور شبکیه را تشکیل داده اند که هر یک قابلیت های مشخصی مانند دید در شب، تشخیص رنگ ها و وضوح بالا را دارند.

صلبیه

صلبیه همان بخش سفید رنگ کره چشم است که نسبتا استحکام بالایی دارد و از بخش های داخلی چشم محافظت می کند.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مقالات تمادکالا

  • آشنایی با لوازم آزمایشگاهی پر مصرف

   آشنایی با لوازم آزمایشگاهی پر مصرف

   برای آنکه بتوانیم از امکانات آزمایشگاهی به درستی استفاده کنیم و آزمایش­ها را با دقتی زیاد انجام دهیم آشنایی با وسایل و دستگاه­های آزمایشگاهی ضروری می­باشد که در این بخش با پنجاه نوع از مهمترین و رایج ­ترین وسایل و …
  • MSDS چیست؟

   MSDS چیست؟

   اکثر مواد شیمیایی ای که در صنعت یا ازمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرند، خطرات مختلفی دارند. MSDS یا برگه اطلاعات ایمنی مواد(Materials Safety Data Sheet)، برگه هایی است که بیان کننده موارد ایمنی مرتبط با مواد شیمیایی است. در …
  • کاربرد ظروف آزمایشگاهی، راهکاری بهینه برای افزایش کیفیت آزمایش

   کاربرد ظروف آزمایشگاهی، راهکاری بهینه برای افزایش کیفیت آزمایش

   آیا تا به حال فکر کرده اید که تولید ظروف آزمایشگاهی در ابعاد و انواع مختلف به چه دلیل بوده است و ظروف آزمایشگاهی بر اساس ساختار در چه مواردی استفاده می شوند؟ با اطلاع از کاربرد هریک از ظروف …
  • پاک کردن سطوح و رنگ با استون

   پاک کردن سطوح و رنگ با استون

   یکی از مشکلاتی که همه ما تجربه کرده ایم، لکه یا رنگی است که به هیچ وسیله پاک نمی شود و اثر آن روی سطح باقی می ماند. برای پاک کردن اینگونه موارد می توانید از موادی مانند استون استفاده …
  • انواع چراغ الکلی

   انواع چراغ الکلی

   چراغ الکلی وسیله ایست که در آزمایشگاه ها و مراکز درمانی و بسیاری دیگر از مراکز مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله با سوزاندن الکل به عنوان سوخت، تولید حرارت می کند. روش کار چراغ های الکلی با استفاده …

  همه مقالات

برخی از مشتریان تمادکالا