منو

مواد شیمیایی صنعت فرش 4.91/5 (11)

همانطور که برای تهیه هر غذایی به موادی خاص نیاز است، برای بافتن یک قالی هم به مواد اولیه احتیاج داریم. از جمله مواد به کار رفته در بافت قالی، عبارتند از:

فروش مواد شیمیایی

 • قالی دست بافت: 1-پشم، 2-پنبه، 3-ابریشم
 •  قالی ماشینی: 1- الیاف مصنوعی (مانند پلی استر و ریون)

مواد شیمیایی مورد استفاده در فرش دست بافت

در بافت انواع فرش های دست بافت ایرانی یکی از مراحلی که باید جهت آماده سازی پشم، انجام دهند، مرحله ی حلاجی و شستشو است. در این مرحله پشمی که از گوسفند چیده شده و آغشته به مواد زایدی همچون (چربی پشم، ادرار و عرق، شاخ و برگ ریز) است، را با روش ماشینی در کارخانه پس از حلاجی و خارگیری به کمک محلولهای کربنات سدیم، نمک های قلع، آلومینیوم و مس و محصولات شوینده برپایه سورفکتانت (صابون ها از جنس کربوکسیلات، سدیم دودسیل بنزن سولفونات، سدیم لوریل سولفات به عنوان سورفکتانت یا شوینده اصلی) شستشو می دهند.

مواد شیمیایی مورد استفاده در فرش ماشینی

به طور کلی در تهیه فرش های ماشینی از مواد شیمیایی که در زیر ذکر شده است، استفاده می شود:
• اورتان
• پی وی سی
• وینیل یا لاتکس
• اسپری های انتی استاتیک
• رنگ مصنوعی
• مواد ضد میکروب
• روغن های سنتتیک نفتی در تهیه الیاف مصنوعی (پلی پروپیلن، نایلون،اکریلیک)
• روغن های سنتتیک نفتی در تهیه الیاف مصنوعی
در فرش های ماشینی از سه دسته نخ استفاده می شود، این نخ ها تهیه شده از الیاف مصنوعی و توسط انسان با مواد شیمیایی ساخته می شوند. از جمله نخ های مورد استفاده در ساختمان فرش عبارتند از:
نخ خاب: نخی که تمامی سطح فرش را می پوشاند و باید در برابر پاخور و برگشت پذیری مقاومت بالایی داشته باشد.

مواد شیمیایی مورد استفاده در فرش ماشینی نخ خاب

نخ تار (نخ چله): این نوع نخ چله عهده دار استحکام و مقاومت فرش در جهت طول فرش است.

 

 

نخ پود: این نوع نخ وظیفه نگهداری نخ خاب و استحکام بخشیدن در جهت عرضی فرش را دارد.

الیاف های مصنوعی فرش ماشینی

به طور کلی الیاف های مصنوعی فرش ماشینی عبارتند از:
الیاف اکریلیک، الیاف نایلون، الیاف پلی پروپلین، الیاف پلی استر و الیاف ویسکوز (این نوع نخ تهیه شده از مواد بازیافتی، کیفیت خوبی ندارد) در ادامه مهمترین الیاف مورد استفاده در صنعت فرش ماشینی شرح داده می شود:
الیاف اکریلیت: از پرمصرف ترین الیاف مصنوعی در تولید فرش ماشینی است. الیاف اکریلیت از پلیمریزاسیون اکریلو نیتریل (نیتریل از استیلن و استیلن از ترکیب کاربید کلسیم و آب تهیه می شود) و ونیل سیانید تهیه شده است. در تهیه این نوع الیاف بعد از پلیمریزاسیون اکریلونیتریل و ونیل سیانید فرایند خشک ریسی و یا گاهی تحت فرایند ترریسی الیاف اکریلیت تهیه می شود.
الیاف پلی استر: این نوع الیاف با مقاومت در برابر هیدرولیز از الیاف های مهم صنعت فرش ماشینی است. این نوع الیاف از ترکیب شیمیایی پلی اتیلن گلیکول (از اکسیداسیون اتیلن و هیدرولیز اکسید اتیلن تهیه می شود) و یک اسید مانند اسید ترفتالیک (در صنایع نفتی تهیه می شود) در حضور کاتالیزگر تولید می شود.

رنگرزی الیاف ها در صنعت فرش

انتخاب نوع و تکنیک رنگ به ساختار شیمایی الیاف بستگی دارد.

 •  در رنگرزی الیاف های نایلونی که یک پلی امید است از رنگ های جوهری (مانند اسید پیکریک و ماریتوس زرد) که دارای عامل قطبی اسیدی و بازی است، استفاده می شود.
 •  در رنگرزی الیاف پنبه ای و ابریشمی، رنگ های دندانه ای (مانند الیزارین) گزینه مناسبی است. برای ایجاد رنگ ها بر روی الیاف معمولا از اکسیدهای کروم، اهن و الومینیوم استفاده می شود.
 • رنگ ری اکتیو، در رنگرزی الیاف سلولزی به طور عمده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

با توجه به اهمیت فرایند رنگرزی در تهیه فرش های ماشینی، کیفیت ماده رنگزا و مواد شیمیایی کمکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله مواد کمکی در فرایند رنگرزی عبارتند از: اتانول، آب اکسیژنه، اتیلن دی امین تترااستیک اسید، اوره، دی متیل کتون، مس (II) سولفات (کات کبود).

فروش آب اکسیژنه

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • آخرین مقالات

  • استفاده از سیلیکاژل در ترانسفورماتورها (ترانس ها)

   استفاده از سیلیکاژل در ترانسفورماتورها (ترانس ها)

   یکی از علل خرابی و کاهش عمر ترانس ها، ورود رطوبت به محفظه آنها و تاثیر این رطوبت بر روغن ترانسفورماتور است. سیلیکاژل ماده ایست که از سیلیکون و اکسیژن تشکیل شده است و دارای فرمول SiO2 است. عمده استفاده …
  • محیط کشت افتراقی

   محیط کشت افتراقی

   محیط‌ های کشت محلی مناسب برای رشد انواع باکتری ها و سلول ها هستند. محیط های کشت با توجه به نوع باکتری و سلول های رشد یافته در آن ها، در انواع مختلفی وجود دارند. یکی از محیط های کشت …
  • شرایط نگهداری مواد شیمیایی در انبار

   شرایط نگهداری مواد شیمیایی در انبار

   مواد شیمیایی می توانند خطرات مختلفی برای انسان و محیط زیست داشته باشند. به همین دلیل است که باید به نگهداری و انبار کردن آنها توجه ویژه ای شود.  هرکدام از مواد شیمیایی دارای ویژگی ها و خطرات مختلفی هستند …
  • MSDS چیست؟

   MSDS چیست؟

   اکثر مواد شیمیایی ای که در صنعت یا ازمایشگاه مورد استفاده قرار می گیرند، خطرات مختلفی دارند. MSDS یا برگه اطلاعات ایمنی مواد(Materials Safety Data Sheet)، برگه هایی است که بیان کننده موارد ایمنی مرتبط با مواد شیمیایی است. در …
  • کربن فعال پودری

   کربن فعال پودری

   کربن فعال پودری چیست کربن فعال پودری (Powdered Activated Carbons) ماده ایست که سطح فعال بسیار زیادی دارد و به همین دلیل نیز توانایی جذب بازه بسیار گسترده ای از مواد را دارد. کاربرد های این مدل از کربن فعال …

برخی از مشتریان تمادکالا