منو

مواد شیمیایی صنعت فرش 5/5 (10)

همانطور که برای تهیه هر غذایی به موادی خاص نیاز است، برای بافتن یک قالی هم به مواد اولیه احتیاج داریم. از جمله مواد به کار رفته در بافت قالی، عبارتند از:

فروش مواد شیمیایی

 • قالی دست بافت: 1-پشم، 2-پنبه، 3-ابریشم
 •  قالی ماشینی: 1- الیاف مصنوعی (مانند پلی استر و ریون)

مواد شیمیایی مورد استفاده در فرش دست بافت

در بافت انواع فرش های دست بافت ایرانی یکی از مراحلی که باید جهت آماده سازی پشم، انجام دهند، مرحله ی حلاجی و شستشو است. در این مرحله پشمی که از گوسفند چیده شده و آغشته به مواد زایدی همچون (چربی پشم، ادرار و عرق، شاخ و برگ ریز) است، را با روش ماشینی در کارخانه پس از حلاجی و خارگیری به کمک محلولهای کربنات سدیم، نمک های قلع، آلومینیوم و مس و محصولات شوینده برپایه سورفکتانت (صابون ها از جنس کربوکسیلات، سدیم دودسیل بنزن سولفونات، سدیم لوریل سولفات به عنوان سورفکتانت یا شوینده اصلی) شستشو می دهند.

مواد شیمیایی مورد استفاده در فرش ماشینی

به طور کلی در تهیه فرش های ماشینی از مواد شیمیایی که در زیر ذکر شده است، استفاده می شود:
• اورتان
• پی وی سی
• وینیل یا لاتکس
• اسپری های انتی استاتیک
• رنگ مصنوعی
• مواد ضد میکروب
• روغن های سنتتیک نفتی در تهیه الیاف مصنوعی (پلی پروپیلن، نایلون،اکریلیک)
• روغن های سنتتیک نفتی در تهیه الیاف مصنوعی
در فرش های ماشینی از سه دسته نخ استفاده می شود، این نخ ها تهیه شده از الیاف مصنوعی و توسط انسان با مواد شیمیایی ساخته می شوند. از جمله نخ های مورد استفاده در ساختمان فرش عبارتند از:
نخ خاب: نخی که تمامی سطح فرش را می پوشاند و باید در برابر پاخور و برگشت پذیری مقاومت بالایی داشته باشد.

مواد شیمیایی مورد استفاده در فرش ماشینی نخ خاب

نخ تار (نخ چله): این نوع نخ چله عهده دار استحکام و مقاومت فرش در جهت طول فرش است.

 

 

نخ پود: این نوع نخ وظیفه نگهداری نخ خاب و استحکام بخشیدن در جهت عرضی فرش را دارد.

الیاف های مصنوعی فرش ماشینی

به طور کلی الیاف های مصنوعی فرش ماشینی عبارتند از:
الیاف اکریلیک، الیاف نایلون، الیاف پلی پروپلین، الیاف پلی استر و الیاف ویسکوز (این نوع نخ تهیه شده از مواد بازیافتی، کیفیت خوبی ندارد) در ادامه مهمترین الیاف مورد استفاده در صنعت فرش ماشینی شرح داده می شود:
الیاف اکریلیت: از پرمصرف ترین الیاف مصنوعی در تولید فرش ماشینی است. الیاف اکریلیت از پلیمریزاسیون اکریلو نیتریل (نیتریل از استیلن و استیلن از ترکیب کاربید کلسیم و آب تهیه می شود) و ونیل سیانید تهیه شده است. در تهیه این نوع الیاف بعد از پلیمریزاسیون اکریلونیتریل و ونیل سیانید فرایند خشک ریسی و یا گاهی تحت فرایند ترریسی الیاف اکریلیت تهیه می شود.
الیاف پلی استر: این نوع الیاف با مقاومت در برابر هیدرولیز از الیاف های مهم صنعت فرش ماشینی است. این نوع الیاف از ترکیب شیمیایی پلی اتیلن گلیکول (از اکسیداسیون اتیلن و هیدرولیز اکسید اتیلن تهیه می شود) و یک اسید مانند اسید ترفتالیک (در صنایع نفتی تهیه می شود) در حضور کاتالیزگر تولید می شود.

رنگرزی الیاف ها در صنعت فرش

انتخاب نوع و تکنیک رنگ به ساختار شیمایی الیاف بستگی دارد.

 •  در رنگرزی الیاف های نایلونی که یک پلی امید است از رنگ های جوهری (مانند اسید پیکریک و ماریتوس زرد) که دارای عامل قطبی اسیدی و بازی است، استفاده می شود.
 •  در رنگرزی الیاف پنبه ای و ابریشمی، رنگ های دندانه ای (مانند الیزارین) گزینه مناسبی است. برای ایجاد رنگ ها بر روی الیاف معمولا از اکسیدهای کروم، اهن و الومینیوم استفاده می شود.
 • رنگ ری اکتیو، در رنگرزی الیاف سلولزی به طور عمده مورد استفاده قرار می گیرد.

 

با توجه به اهمیت فرایند رنگرزی در تهیه فرش های ماشینی، کیفیت ماده رنگزا و مواد شیمیایی کمکی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از جمله مواد کمکی در فرایند رنگرزی عبارتند از: اتانول، آب اکسیژنه، اتیلن دی امین تترااستیک اسید، اوره، دی متیل کتون، مس (II) سولفات (کات کبود).

فروش آب اکسیژنه

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • آخرین مقالات

  • مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت چاپ (قسمت اول)

   مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت چاپ (قسمت اول)

   طیف وسیعی از مواد به صورت خالص (عنصر)، ترکیب و مخلوط در صنعت چاپ برای تولید مورد استفاده قرار می گیرد که به عنوان مواد شیمیایی مورد استفاده در صنعت چاپ شناخته می شوند. تنوع مواد مصرفی به سبب پیشرفت …
  • کاربرد نانوذرات در جوهر رسانا

   کاربرد نانوذرات در جوهر رسانا

   الکترونیک چاپی، فناوری جدیدی است که با سرعت خیره کنندهای در حال توسعه است و روند تغییرات آن در سالهای اخیر بسیاری از صنعتگران و مصرف کنندگان را به آینده این فناوری امیدوار کرده است. از پیشرفتهای کثیر این فناوری …
  • مولاژ و کاربرد های آن

   مولاژ و کاربرد های آن

   مولاژ به نوعی ماکت گفته می شود که معمولا نمایانگر بخشی از بدن است. این ماکت ها معمولا برای مصارف آموزشی استفاده می شوند. مولاژ ها ممکن است به عوامل بیرونی واکنش نشان دهند(مانند مولاژ های شبیه سازی خونریزی و …
  • کربوکسی متیل سلولز، انواع و کاربردها

   کربوکسی متیل سلولز، انواع و کاربردها

   کربوکسی متیل سلولز، CMC یا سلولزگام یک گرد سفیدرنگ و بی بود است که امروزه در دو گرید خوراکی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. کربوکسی متیل سلولز از مشتقات سلولز است که در آن به جای برخی از …
  • نمک راشل و کاربرد های آن

   نمک راشل و کاربرد های آن

   معرفی نمک راشل پتاسیم سدیم تارترات (Potassium sodium tartrate tetrahydrate) با نام های Potassium sodium tartrate; Rochelle salt; Seignette salt و فرمول شیمیایی KNaC4H4O6.4H2O دارای جرم مولی 282.22 g/mol و PH بین 6.5- 8.8 می باشد. نمک راشل همانند نمک …

برخی از مشتریان تمادکالا