مزایای استفاده از آب مقطر برای آکواریوم

آب مقطر آکواریوم یکی از انواع آب مقطر است که بدلیل خلوص بالا و ایمنی برای استفاده در آکواریوم ها گزینه بسیار مناسبی می باشد.

مزایای استفاده از آب مقطر برای آکواریوم

آب مقطر چیست؟

آب مقطر آبی است که حذف ناخالصی های آب در آن از روش تقطیر صورت گرفته است. در روش تقطیر ابتدا آب جوشانده می شود و سپس بخار تولید شده و حاصل از آب جوشیده سرد شده و جمع آوری می شود و در نتیجه آب تصفیه شده تولید می شود. درست است که تقطیر بسیاری از ناخالصی ها را از بین می برد، اما ناخالصی هایی که نقطه جوش آن ها کمتر از آب است را حذف نمی کند و این بدان معناست که ممکن است هنوز ذرات نامطلوبی در آب مقطر وجود داشته باشد.

خرید آب مقطر

آب مقطر آکواریوم چه تفاوتی با آب لوله کشی دارد؟

بین آب مقطر آکواریوم و آب لوله کشی چند تفاوت عمده وجود دارد که اصلی ترین آن ها مربوط به مواد مغذی و مواد معدنی است. کیفیت آب لوله کشی بستگی به محل زندگی دارد و از مخازنی خارج می شود که دائما تحت تأثیر الگوهای آب و هوایی و ترکیب زمین شناسی هستند. همچنین پارامترهای مهم آب، مانند سطح pH و سختی آب، بر اساس ورودی ها و خروجی های روزانه می تواند در مکان های مختلف بسیار متفاوت باشد که همین دلایل سبب می شود تا آب لوله کشی ویژگی های مناسب برای زیستن و حتی زایش ماهی ها را نداشته باشند.

تفوات آب لوله کشی و آب مقطر برای آکواریوم

چه زمانی باید از آب مقطر در آکواریوم استفاده کنیم؟

قبل از اینکه تصمیم به تهیه آب مقطر آکواریوم کنیم بهتر است پاسخ این سوال را بدهیم. برای مخزن و آکواریوم ماهی ها انواع مختلف آب موجود است که به نظر می رسد همه آن ها کارهای مشابهی انجام می دهند. حال چگونه می توانیم متوجه شویم که باید از آب مقطر آکواریوم یا چیز دیگری به جای آن استفاده کنیم؟

استفاده از آب مقطر آکواریوم در مخزن نگهدارنده ماهی ها یا آکواریوم، نگرانی وارد شدن مواد مغذی نامطلوب یا هرگونه فلزات یا مواد شیمیایی دیگر که هر کدام ممکن است ایمنی ماهی را به خطر بیندازد را به مخزن کاهش می دهد.

اما از طرفی هم آب مقطر آکواریوم بسیاری از مواد معدنی ضروری برای ماهی ها، گیاهان و بی مهرگان را برای گذراندن برخی فرایندهای سلولی ندارد و احتمالاً لازم است این مواد را به آب اضافه کنیم. مورد دیگری که ممکن است ایجاد سوال در ذهن کند استفاده از آب مقطر آکواریوم برای ماهی های آب شیرین و آب شور است.

در آکواریوم ماهی های آب شیرین می توانیم از مخلوط آب مقطر با آب شیرین استفاده کنیم. که آب لوله کشی به عنوان آب شیرین به دلیل مناسب نبودن برای ماهی ها بهتر است معدنی شود و اما برای ماهی های آب شور به این ترتیب باید عمل کنیم که بعد از پر کردن مخزن ماهی با آب مقطر آکواریوم و آب شیرین در پایان نمک هم اضافه کنیم.

این بدین معناست که پر کردن مخازن ماهی با آب کاملاً مقطر، نمی تواند جایگزین مواد معدنی ضروری موجود در مخزن شود و باید برای حل این مشکل نمک را اضافه کنیم تا مواد معدنی و مغذی حاصل از آن برای ماهی ها تامین شود. در نتیجه مخازن ماهی و آکواریوم ها نباید به طور سنتی و فقط با آب مقطر آکواریوم پر شوند. چرا که فاقد بسیاری از مواد معدنی نظیر کلسیم و آهن هستند که ضروری برای رشد ماهی ها می باشند.

علاوه بر این، چون ماهیان دارای غشای نیمه تراوا هستند می توانند در آب مقطر خالص ضربه های کشنده ای را تجربه کنند. بطور مثال ماهی بتا هنگامی که در مخازنی که تنها با آب مقطر پر شده اند قرار می گیرد مستعد آسیب می باشد. در صورت استفاده از آب شیرین به جای آب مقطر آکواریوم به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

در بسیاری از موارد توصیه می شود صرفا از آب مقطر برای ماهی ها استفاده نکنیم و همراه آب شیرین یا آب شور، آن را استفاده نماییم. با این حال، اگر فقط آب مقطر در دسترس بود، مواد معدنی باید در آن ذخیره شود تا ماهی ها سالم بمانند. از این رو توصیه می کنیم به جای آب مقطر آکواریوم از آب معدنی تصفیه شده استفاده کنید.

از طرف دیگر، می توانیم از آب لوله کشی استفاده کنیم. اما باید آن را تصفیه کنیم تا مواد شیمیایی که به طور بالقوه برای ماهیان سمی هستند را حذف کنیم. بطور مثال کلر یا کلرامین که اغلب به عنوان تصفیه کننده به آب لوله کشی اضافه می شوند جزو مواد شیمیایی هستند که به آبشش ماهی ها آسیب وارد می کنند. بنابراین قبل از استفاده از آب شیرین باید آن را از نظر مواد شیمیایی آزمایش کنیم و در صورت وجود آن را با تهویه مطبوع تصفیه کنیم.

این کار باعث می شود فلزات سنگین را حذف و عمل فیلتراسیون در آب شیرین انجام شود. البته لازم به ذکر است که مخزن ماهی ها باید به طور ایده آل دارای سیستم فیلتراسیون باشد تا بتواند به طور دوره ای آب را از ناخالصی ها تمیز کند و در صورت عدم وجود دستگاه تصفیه، مخزن باید هفته ای یکبار تمیز شود.

همچنین باید اطمینان حاصل کنیم که دمای آب هم دمای اتاق باشد، نه خیلی سرد و نه خیلی گرم.  آزمایش pH را نیز انجام دهیم تا مطمئن شویم که آب دارای pH زیاد یا خیلی پایین نیست و pH آن خنثی و 0.7 است.

چه زمانی باید از آب مقطر در آکواریوم استفاده کنیم

به محتوای این صفحه امتیاز دهید


۵ از ۵
برچسب ها :

مقاله های تمادکالا

همه ما انواع مختلفی از ظروف آزمایشگاهی را در آزمایشگاه های شیمی دیده ایم و ممکن است برایمان سوال شده باشد چرا اینهمه ظرف مختلف در آزمایشگاه هست و آیا واقعا همه آنها استفاده می شوند؟ در مقاله پیش‌رو قصد داریم به معرفی اولیه ظروف آزمایشگاهی بپردازیم و انواع آنها را خیلی مختصر توضیح دهیم. […]

بورت چیست؟ بورت یکی از پرکاربردترین شیشه آلات آزمایشگاهی است که در شیمی تجزیه و خصوصا تیتراسیون، برای توزیع یک مقدار متغیری از محلول شیمیایی و اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرد. با استفاده از بورت، می توان مقادیر مشخصی از یک مایع (عمدتا محلول) را به صورت قطره قطره به ظرف واکنش اضافه […]

سوسک‌ها موجوداتی موذی هستند و از زمانی از تخم در می‌آیند تا زمانی که بالغ شوند، به لحاظ اندازه رشد دارند و ممکن است سوسک‌ها را در محیط زندگی خود با ابعاد و ظاهر متفاوت ببینیم. انواع مختلف سوسک‌ها برای سازگاری با شرایط زندگی و مقابله با شکارچی‌های احتمالی، سطح باله‌های پشتی شان ممکن است […]

پلی اتیلن گلیکول (PEG) یک ترکیب پلی اتری است که دارای کاربردهای زیادی است. از تولیدات صنعتی گرفته تا داروسازی. این ماده با نام های پلی اتیلن اکسید (PEO) و پلی اکسی اتیلن (POE) نیز شناخته میشود. پلی اتیلن گلیکول دارای جرمهای ملکولی متفاوت است که معمولا با استفاده از فرمول شیمیایی زیر نمایش داده […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا