منو

محلول استاندارد چیست 5/5 (4)

محلول های استاندارد از مواد پرکاربرد در آزمایش های شیمیایی هستند. در مقاله پیش رو به معرفی محلول های استاندارد و کاربرد آنها خواهیم پرداخت.

یکی از کارهای مهم در شیمی و بخصوص شیمی تجزیه، مشخص کردن مقدار هرکدام از مواد موجود در ساختار است. محلول های استاندارد ابزاری هستند که متخصصان شیمی می توانند با استفاده از آنها به صورت دقیق غلظت مواد مجهول را مشخص کنند.

برویم سراغ تعریف “محلول استاندارد”

فروش محلول های تیتراسیون

محلول استاندارد چیست؟

محلول استاندارد در شیمی تجزیه به محلولی گفته می شود که غلظت دقیق عنصر یا ماده در آن مشخص است. این محلول با استفاده از ماده استاندارد اولیه(ماده ای بسیار خالص، پایدار و بدون آب) تهیه می شود و نباید هیچ ناخالصی ای در آن باشد. البته در مقادیر بسیار کم و به شرطی که نوع ناخالصی ها مشخص باشد، نیز بسته به کاربرد قابل قبول است.

محلول استاندارد چیست؟

کاربرد محلول استاندارد

از محلول های استاندارد معمولا برای مشخص کردن غلظت دیگر مواد(مانند محلول ها) استفاده می شود. به عنوان مثال محلول های استاندارد در فرآیند تیتراسیون برای مشخص کردن غلظت ماده مجهول، کاربرد زیادی دارند.

معمولا غلظت محلول های استاندارد با استفاده از مول حل شونده در حجم محلول(مولار – M) بیان می شود.

روش تعیین غلظت مجهول

به عنوان مثال، فرض کنید که می خواهیم غلظت یک اسید مجهول را مشخص کنیم. برای اینکار، می توانیم از یک محلول بازی که غلظت آن را دقیقا می دانیم، استفاده کنیم. روش انجام آن به این صورت است که باز را قطره قطره به اسید اضافه می کنیم تا با یکدیگر واکنش داده و خنثی شوند. زمانی که دیگر اسیدی باقی نمانده باشد و تمام آن با باز واکنش داده باشد، به نقطه تعادل رسیده ایم. در آن نقطه با توجه به مقدار بازی که مصرف کرده ایم، می توانیم مقدار اسید موجود را بدست آوریم.

از محلول های استاندارد برای تعیین غلظت در آنالیز های طیفسنجی(اسپکتروسکوپی) نیز می توان استفاده کرد. در این روش، محلول های استانداردی با غلظت های مختلف تهیه کرده و روی آنها طیف سنجی انجام می دهند. منحنی استانداردی بدست می آید که با استفاده از آن می توان غلظت ماده مجهول را از روی شدت جذب آن در اسپکتروسکوپی بدست آورد. (با استفاده از قانون بیر-لامبرت)

از محلول های استاندارد در انواع روش های تیتراسیون استفاده می شود. تیتراسیون برای تعیین مقدار ماده، روش بسیار مناسبی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره فرایند تیتراسیون، می توانید مقاله “تیتراسیون چیست؟ انواع تیتراسیون” را نیز مطالعه فرمایید.

لازم به ذکر است که در فرآیند تیتراسیون به ماده استانداردی که به نمونه اضافه می شود، تیترانت نیز گفته می شود. نام تجاری تیترانت های تولیدی شرکت مرک، تیترازول(Titrisol) است.

 

خواص محلول استاندارد

محلول های استانداردی که برای تیتراسیون استفاده می شوند، لازم است برخی خواص را داشته باشند که در ادامه به آنها اشاره می شود.

 • غلظت آن باید در طول زمان ثابت باقی بماند. (باید پایدار باشد)
 • سرعت واکنش آن با نمونه باید به نسبت سریع باشد تا بعد از اضافه کردن آن، مدت زیادی منتظر مشاهده نتیجه نمانیم.
 • واکنش بین ماده استاندارد و نمونه باید به صورت کامل انجام شود.
 • باید بتوان استوکیومتری واکنش را کاملا با نسبت مشخص نوشت.
 • باید روشی برای مشخص کردن نقطه تعادل(زمانی که تمام نمونه با تیترانت واکنش داده باشد) وجود داشته باشد.(به عنوان مثال در واکنش اسید-باز، می توان از نشانگرهایی که بر اساس pH تغییر رنگ می دهند استفاده کرد تا زمانی که pH خنثی شد، از روی تغییر رنگ آن متوجه رسیدن به نقطه تعادل بشوند)

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مقالات تمادکالا

  • سدیم هیدروکسید، کاربرد ها و عوارض آن

   سدیم هیدروکسید، کاربرد ها و عوارض آن

   سدیم هیدروکسید، سودسوزآور یا کاستیک سودا (caustic soda) دارای فرمول شیمیایی NaOH است. این ماده جامدی سفید رنگ است که دارای دمای ذوب 1390 درجه سانتی گراد است. این ماده جاذب آب است و آب محیط اطراف خود را جذب …
  • تکنولوژی SSR(رله حالت جامد) در کوره های الکتریکی (فناوری روز دنیا)

   تکنولوژی SSR(رله حالت جامد) در کوره های الکتریکی (فناوری روز دنیا)

     رله حالت جامد از سال 1970 به بعد، به دلیل فرکانس بالای سوییچینگ، مقاومت در برابر شوک و لغزش و طول عمر زیاد، تکنولوژی معمول مورد استفاده برای سوییچینگ بود است. از این رله ها در بخش کنترلگرهای کوره …
  • نانوذرات نقره و کاربردهای آن

   نانوذرات نقره و کاربردهای آن

   خاصیت ضد میکروبی نقره از دیرباز شناخته شده بود و به همین دلیل هم در بسیاری موارد مورد استفاده قرار می گرفت. امروز با پیشرفت فناوری و تولید نانوذرات نقره، خاصیت آنتی باکتریال آن بسیار افزایش یافته است. نانوذرات نقره …
  • کاربرد اسید سولفوریک

   کاربرد اسید سولفوریک

   اسید سولفوریک مایعی شفاف، روغنی و بی بو (میزان بو بستگی به درجه خلوص دارد) با نام های سولفات هیدروژن و جوهر گوگرد و فرمول شیمیایی H2SO4  که دارای جرم مولی 98.078 g/mol است. فروشگاه اینترنتی تمادکالا در زمینه  فروش …
  • علائم خطر مواد شیمیایی (GHS ها)

   علائم خطر مواد شیمیایی (GHS ها)

   علائم خطر مواد شیمیایی (GHS ها)   بر روی بسته بندی موادشیمیایی، علائمی درج شده اند که بیان کننده ی خطرات مواد هستند. بعضی از مواد هیچگونه علائم خطر خاصی ندارند که معمولا جای خالی آنها بر روی مواد موجود …

  همه مقالات

برخی از مشتریان تمادکالا