رنگ آمیزی گرم باکتری چیست و چگونه انجام می شود

برای مشاهده نمونه‌های بالینی در زیر میکروسکوپ، از تکنیک‌های متفاوتی استفاده می‌شود. به کلی، معمولا میکروارگانیسم‌ها را نمی‌توان بدون رنگ آمیزی در زیر میکروسکوپ مشاهده کرد (به جز در مواردی خاص، که از میکروسکوپ با مود زمینه تاریک استفاده می‌شود).

در بررسی میکروارگانیسم‌ها، از رنگ‌های متفاوتی استفاده می‌شود، که براساس هدف معینی انتخاب می‌شوند. به طور کلی، تغییر رنگ، یک معیار تشخیص است. از رنگ‌ها به علاوه برای تشخیص کیفی حضور یا عدم حضور گونه‌های خاص در محیط هم استفاده می‌شود.

مراحل رنگ‌آمیزی گرم

یکی از رایج‌ترین رنگ ‌آمیزی‌ها، رنگ‌آمیزی گرم (Gram’s stain) است. رنگ آمیزی گرم برای اولین بار توسط کریستین گرم ابداع شد. رنگ آمیزی گرم به روش زیر انجام می‌شود:

تهیه گسترش

لایه نازکی از نمونه باکتری رشد کرده را روی یک صفحه لام گسترش می‌دهند. بهتر است نمونه از کناره‌های لام، فاصله داشته باشد. برای نمونه‌های رقیق، ابتدا سانتریفیوژ انجام می‌شود، بعد از آن گسترش تهیه می‌شود.

گسترش باکتری روی لام

خشک کردن

آنچه روی لام قرار می‌گیرد، باید در مجاورت هوا خشک شود. برای نمونه‌های خطرناک، در اتاق ایمن این کار انجام می‌شود.

تثبیت کردن

با عبور دادن لام از روی شعله (3-4 مرتبه) و یا با استفاده از صفحه گرم کننده، نمونه بر روی لام تثبیت می‌شود. گاهی از الکل‌ها برای تثبیت نمونه استفاده می‌شود.

رنگ آمیزی

برای رنگ آمیزی گرم، ابتدا سطح گسترش را به مدت 1 دقیقه با رنگ کریستال ویوله پوشش داده می‌شود. سپس با آب شست و شو داده می‌شود. سپس سطح را به مدت 1 دقیقه با محلول لوگل (محلول ید) پوشش می‌دهند. سپس سطح گسترش با آب شسته می‌شود. با رنگ بر (مثلا استن یا الکل)، لام را شست و شو میدهند تا دیگر رنگ کریستال ویوله خارج نشود (حدود 10 ثانیه). سپس، لام با آب شست و شو داده می‌شود و سطح گسترش را با سافرانین به مدت 1 دقیقه می‌پوشانند. سپس شست و شو با آب انجام می‌شود. و در نهایت لام را خشک می‌کنند.

حال رنگ آمیزی انجام شده است و می‌توان نمونه‌ها را در زیر میکروسکوپ دید.

مشاهده و تشخیص گرم باکتری‌ها با میکروسکوپ نوری

در زیر میکروسکوپ‌ نوری، باکتری‌های گرم منفی به رنگ صورتی دیده می‌شوند و باکتری‌های گرم مثبت به رنگ آبی تیره (تا بنفش) دیده می‌شوند.

مقایسه باکتری‌های گرم مثبت و گرم منفی زیر میکروسکوپ

برای درک بهتر رنگ آمیزی گرم برای باکتری‌ها، می‌توانید ویدیوی زیر را نگاه کنید.

به محتوای این صفحه امتیاز دهید


امتیازی ثبت نشده است.
برچسب ها :

مقاله های تمادکالا

کاربرد اسید سولفوریک در خاک پسته پسته گیاهی است که در برابر سرمای شدید زمستان و گرمای زیاد تابستان مقاوم است. با زمین و هوای مرطوب ناسازگار و رطوبت باعث پوسیدگی و خشکی آن می شود. در واقع این نوع درخت به کم آبی و خشکی مقاومت زیادی نشان می دهد حتی می توان مدت […]

یکی از مشکلات امروزه افراد، وجود استانداردهای مختلف در سراسر جهان و در نتیجه آن وحود واحدهای مختلف است. این موضوع باعث شده تا تبدیل کردن واحدها به همدیگر یکی از معضلات امروزه افراد شود. در مقاله پیش رو قصد داریم ابزاری آنلاین برای تبدیل واحدهای مختلف به یکدیگر را معرفی کنیم. تبدیل واحد آنلاین […]

پلی اتیلن(PE، Polyethylene) بیشترین ماده مورد استفاده در صنعت پلاستیک است. پلی اتیلن گاهی اوقات با نام Polythene نیز شناخته میشود. این ماده در سال 2017، حدود 34 درصد تمام بازار پلاستیک را ازآن خود کرده. کاربرد اولیه آن در بسته بندی ها(کیسه های پلاستیکی، بطری ها و …) است. پلی اتیلن، پلیمر گرمانرم(پلیمری که […]

اسید سولفوریک مایعی شفاف، روغنی و بی بو (میزان بو بستگی به درجه خلوص دارد) با نام های سولفات هیدروژن و جوهر گوگرد و فرمول شیمیایی H2SO4  که دارای جرم مولی 98.078 g/mol است. فروشگاه اینترنتی تمادکالا در زمینه  فروش اینترنتی اسید سولفوریک فعالیت می کند. شما می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مقاله […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا