بپا تو تعطیلات کمردرد نگیری !

بپا تو تعطیلات کمردرد نگیری !

کمر انسان، در اکثر فعالیت های روزانه در معرض فشار قرار دارد. از طرفی اگر فشار زیادی وارد شود، دچار درد می‌شود و از سویی دیگر اگر فعالیت های روزانه بدی داشته باشیم به طور مثال بد بنشینیم یا فشار زیادی وارد کنیم، دچار درد خواهد شد. طبق آمار، 80 درصد آدم ها به دلیل کمر درد به پزشک مراجعه کرده اند و این آمار نشان دهنده این است که این عضو نسبت به سایر عضو های بدن، در معرض فشار بیشتری است. البته کمردرد علت های متفاوتی دارد و با آزمای های متفاوتی قابل تشخیص است، اما شایع ترین دلیل کمردرد، وارد شدن فشار های نادرست و بیش از حد مجاز به سوتون فقرات است.

بپا تو تعطیلات کمردرد نگیری !

سوتون فقرات شامل 33 مهره است که این 33 مهره شامل 7 مهره گردنی، 12 مهره پشتی، 5 مهره کمری، 5 مهره خاجی، 4 مهره دنبالچه‌ای است. بین هرکدوم از این مهره ها دیسک هایی قرار دارد که فشار وارد بر هر مهره را کاهش می‌دهد و همچنین باعث راحت تر تکان خوردن مهره های سوتون فقرات ( بدون خارج شدن از جایگاه خود ) می‌شود.

علت کمر درد

دکتر ها بر این باورند که سندرم بی تحرکی از اصلی ترین بیماری‌های مزمن و ناتوانی جسمانی حرکتی از جمله کمر درد است. آن ها معتقدند که 85 درصد از کمردرد ها علتی جز بی تحرکی ندارند. درد های مکانیکی جز شایع ترین علل کمر درد است و علت بروز این مشکل به خاطر عواملی مانند، کشیدگی عضلانی، پیچ خوردگی، آسیب مفاصل بین مهره‌ای پشتی، انحراف جانبی ستون فقرات، شکستگی و در رفتگی است. امروزه سن کمردرد بسیار پایین آماده است و این موضوع جامعه پزشکی ما را نگران کرده است و این موضوع علتی ندارد جز سبک زندگی نادرست ما در نشست و بخواست هایی که در طول روز داریم. کم تحرک بودن، تغذیه نامناسب، نداشتن اطلاعات کافی راجب طرز درست نشستن و … عوامل مهمی در بروز کمردرد است.

علت کمر درد

پیشگیری از کمردرد

شما می‌توانید با رعایت نکات زیر دچار کمردرد که امروزه از شایع ترین بیماری های مزمنی است، نشوید. باید بدانید که اگر کمردرد کردید و بعد از گذشت مدت کوتاهی خوب شدید، باز هم آن کمردرد به سراغ شما خواهد آمد و باید خود را آماده آن کنید. از مهمترین عوامل جلوگیری از کمردرد، قوی کردن ماهیچه های نواحیه شیکم و و کمر است. البته گاهی کمردرد ها به دلیل استرس و شوک عصبی است و باید نباید اجازه دهید که استرس طولانی مدتی را تجربه کنید. در ادامه به کار هایی میپردازیم که رعایت کردن آن ها باعث جلوگیری از بروز مشکل خواهد شد :

  • از بالشت در بین زانو ها و یا پشت زانو استفاده کنید : اگر دچار درد شدیدی شده اید، باید به یاد داشته باشید که استراحت طولانی مدت خطر لخته شدن خون در ساق پا را افزایش می‌دهد و بیشتر از 2 3 روز استراحت نکنید و بعد از آن کم کم به رونده عادی برگردین. دمر بخوابین و زیر زانو خوب بالشتی قرار دهید طوری که زانو شما خم شود و یا به پهلو بخوابید و بالشت را در بین زانو ها قرار دهید و هر 2 یا 3 ساعت یک بار حدودا 20 دقیقه در این حین راه بروید تا کمر خشک نشود.

گذاشتن بالشت بین پا و یا پشت زانو

  • تمرین های خاص هنگام کمردرد : طبق آن چیزی که در بالا گفته شد، در هنگام کمردرد بسیار خطرناک است اگر طولانی مدت استراحت کنید و باید تمرین های ورزشی و یا حداقل پیاده روی کوتاهی داشته باشین. برای اینکه چه ورزش هایی انجام دهید باید به دکتر و یا فیزیوتراپ مراجعه کنید.

تمرین های خاص هنگام کمردرد

  • مصرف کلسیم و ویتامین دی : مصرف کلسیم و ویتامین دی به محکم شدن استخوان ها کمک می‌کند با عث می‌شود دیسک و مهره های قوی تری داشته باشین و در مواقع خطر، دیرتر آسیب ببینند. مصرف شیر، ماست، سبزیجات برگ دار روش خوبی برای جذب کلسیم و ویتامین دی است.

ویتامین دی

  • پوشیدن کفش مناسب : از اصلی ترین دلایل کمردرد نسل جوان، پوشیدن کفش های نامناسب در مدت های طولانی است. کفش نامناسب تمام فشار بدن را بر روی ستون فقرات می‌گذارد.

کفش مناسب

  • بلند نکردن اجسام بسیار سنگین و درست بلند کردن اجسام : اصلی ترین دلیل دیسک کمر و بیرون زدن مهره های کمر از جای خود، بلند کردن اجسام سنگین است. اگر فردی جسمی سنگین تر از توانایی اش بلند کند، فشار زیادی به ستون فقرات او خواهد آمد و این فشار گاهی باعث بیرون زدن مهره های کمر خواهد شد.

درست بلند کردن اجسام

  • صاف نشستن و صاف ایستادن : نباید در هنگام ایستادن و یا نشستن، کر از فورم خود خارج شود.

درست نشستن

  • استفاده از کمربند طبی : بسیاری از افراد به واسطه شغلی که دارند مجبورند بیش از حد مجاز بشینند و بدون تحرک بمانند و برعکس افرادی دیگر مجبورند تایم زیادی را ایستاده باشند و زیاد راه بروند و تحرک بالایی داشته باشند. این دو گروه خواه ناخواه فشار زیادی به کمر خود وارد می‎‌کنند و این فشار باعث آسیب خواهد شد. تنها راه جلوگیری از این مشکل، استفاده از کمربند های طبی است. کمربند طبی باعث جلوگیری از وارد شدن فشار زیاد به ستون فقرات می‌شود و این فشار را پخش می‌کند و همچنین از بد نشستن جلوگیری می‌کند. کمربند طبی نیز باید دارای استاندارد باشد و اصول طراحی را رعایت کرده باشد و گرنه نه تنها فشار را کاهش نمی‌دهد بلکه فشار را بر روی کمر چند برابر می‌کند و آسیب جدی ایی به کمر وارد می‌کند.

فروش کمربند سما طب پاکان

کمربند طبی

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید


5 از ۵
برچسب ها :

مقاله های تمادکالا

میکسر آزمایشگاهی چیست؟ همزن آزمایشگاهی یا میکسر آزمایشگاهی یک از تجهیزات آزمایشگاهی متداول در آزمایشگاه ها است که در صنایع مختلف نظیر داروسازی، آزمایشگاه شیمی، رنگ سازی و … مورد استفاده است. از همزن آزمایشگاهی برای مخلوط کردن مایعات، یکنواخت نگه داشتن نمونه مایع در حین آزمایش،برای گرم کردن یا خنک کردن نمونه و همچنین […]

تعریف دماسنج طبی به طور کلی دماسنج وسیله است که دما را در واحد های مختلف دما را اندازه گیری می نماید. رایج ترین نوع دماسنج هایی که امروز بسیار از آن استفاده می شود می توان به دماسنج های دیجیتالی، الکلی و جیوه ای اشاره نمود. دماسنج پزشکی دماسنج پزشکی یا دماسنج طبی که […]

برهمکنش پرتو الکترونی با ماده میکروسکوپ‌های الکترونی ابزاری مناسب و کارآمد برای کسب اطلاع از ساختار مواد در دنیای نانو هستند. آنها با توجه به ماهیت نور مرئی و اساس کار میکروسکوپ‌های نوری نسبت به این گونه میکروسکوپ‌ها ارجحیت دارند. همان طور که می‌دانید طول موج نور مرئی بین 400 تا 700 نانومتر است، در […]

گلیسیرین چیست؟ گلیسیرین که با نام های (1,2,3-Trihydroxypropane، Glycerin  ،Glycerol) نیز شناخته می شود،  یک الکل قندی تری هیدروکسی است که دارای متابولیسم کربوهیدرات و لیپید است. دارای فرمول مولکولی ( C3H8O3 یا CH2OH-CHOH-CH2OH ) و جرم مولکولی  92.094 g/mol است. همچنین به دلیل داشتن پیوند هیدروژنی ( 3 گروه هیدروکسیل) با هر نسبتی با […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا