آشکارساز STEM در میکروسکوپ SEM (مقاله توضیحی)

دانلود فایل PDF مقاله

درخواست آنالیز SEM

آشکارساز STEMScanning transmission electron microscopy) در SEM:

STEM یک قابلیت برای ترکیب اصول مورد استفاده در TEM و SEM است. این آشکارساز یک تکنیک معروف برای آزمایشگاه‌هایی است که دستگاه TEM ندارند. دقت شود که آشکارساز و میکروسکوپ STEM با یکدیگر تفاوت دارند.

آشکارسازهای STEM با اتصال به سیستم های SEM،FIB-SEM  یا  FESEM امکان ارائه‌ی اطلاعات منحصر‌به‌فردی که توسط TEMها فراهم می‌شوند را در اختیار میگذارد و  قابلیت‌های تصویربرداری و قدرت آنالیزی این سیستم ها را گسترش می‌دهند. نمونه‌هایی که با این روش آنالیز می‌شوند باید به شکل یه لامل نازک با قطر کمتر از 100 نانومتر آماده شوند. این تکنیک می‌تواند با آنالیزهای عنصری مانند EDX ترکیب شود تا میکروآنالیزهای با رزولوشن بالا را برای نمونه فراهم کند. لازم به ذکر است آشکارساز STEM با میکروسکوپ STEM دو مفهوم جداگانه هستند.

با استفاده از الکترون‌های عبوری متفرق شده در زوایای مختلف در نمونه های SEM، می توان اطلاعات مختلفی از نمونه را بدست آورد. زوایای پراکندگی الکترون ها به جنس نمونه، قطر لامل و انرژی پرتو بستگی دارد.

در ادامه این سیگنال‌ها بررسی می شوند:

  • تصویر میدان روشن: از سیگنال BF(Bright Field)  معمولا برای بررسی کنتراست جهت گیری پراش و همچنن بررسی کنتراست جذبی استفاده می شود.
  • میدان تاریک: از سیگنال DF(Dark Field) برا بررسی کنتراست جهت‌گیری نسبی و کنتراست مواد در عناصر سبک استفاده می‌شود.
  • میدان تاریک با زاویه بالا: از سیگنال HADF(High Angle Dark Field) می توان بیشترین اطلاعات در مورد کنتراست ماده را بدست آورد.

آشکارساز STEM

کاربردها: این آشکارساز امکان بررسی ریزساختار در نمونه‌های زیستی، آنالیز شکست در نیمه‌رسانا‌ها و مشخصه‌یابی مواد را در اختیار می‌گذارد.

منبع:

http://www.tescan.com/en-us/technology/detectors/stem-detectors

در صورتی که مایل به انجام تست SEM در تمادکالا هستید، می توانید از مشاوره رایگان استفاده کنید.

 
دریافت آنالیز SEM

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید


مقاله های تمادکالا

همانطور که برای تهیه هر غذایی به موادی خاص نیاز است، برای بافتن یک قالی هم به مواد اولیه احتیاج داریم. از جمله مواد به کار رفته در بافت قالی، عبارتند از: فروش مواد شیمیایی قالی دست بافت: 1-پشم، 2-پنبه، 3-ابریشم  قالی ماشینی: 1- الیاف مصنوعی (مانند پلی استر و ریون) مواد شیمیایی مورد استفاده […]

یکی از وسایل مصرفی بسیار پرکاربرد در آزمایشگاه ها، پزشکی و خانه، دستکش های یکبار مصرف هستند. این دستکش ها دارای انواع مختلفی هستند که هرکدام ممکن است برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار بگیرند. در مقاله پیش رو به معرفی انواع این دستکش ها، برندهای معروف و کاربردهای آنها خواهیم پرداخت. فروش محلول ضدعفونی […]

کات کبود یکی از مواد بسیار پرکاربرد در شیمی، کشاورزی و دیگر صنایع است. در این مقاله به معرفی کات کبود و کاربردهای آن خواهیم پرداخت. کات کبود چیست؟ کات کبود یا مس(II) سولفات با فرمول شیمیایی CuSO4(H2O)x، یک ماده کریستالی آبی رنگ و شفاف است که تعداد آب‌های آن میتواند از 0 تا 5 […]

چهارشنبه سوری کم خطر با تمادکالا چهارشنبه سوری، از قدیمی ترین رسوم ایران باستان است. این جشن از غروب آخرین سه شنبه سال تا پس از نیمه شب آخرین چهارشنبه سال است و از اصلی ترین مشخصات این رسم، برپا کردن آتش و پریدن از روی آن است. این رسم در ایران باستان، به عنوان […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برخی از مشتریان تمادکالا