منو

آزمایش های علمی جذاب برای کودکان 5/5 (3)

شیمی یکی از حوزه های علوم است که آزمایش های جذاب فراوانی در آن وجود دارد. بسیاری از این آزمایش ها برای می توانند برای کودکان بسیار مفید، آموزنده و لذت بخش باشند. در مقاله پیش رو سعی شده لیستی از این آزمایش های شیمی که برای کودکان جذاب هستند، تهیه شود. این آزمایش ها برای انجام توسط والدین و معلمین بسیار مناسب هستند. همچنین تلاش شده به همراه توضیحات هرکدام از این آزمایش ها، یه ویدئو آموزشی از انجام آزمایش نیز قرار داده شود.

در عمده آزمایش هایی که آورده شده است، سعی شده از مواد خطرناک استفاده نشود اما قطعا رعایت موارد ایمنی برای کار کردن کودک، لازم هستند. استفاده از دستکش، عینک، ماسک و روپوش برای انجام آزمایش ها لازم هستند. می توانید همچنین بعد از انجام آزمایش ها نیز باید دست خود را بشویید.(حتی در صورتی که از دستکش استفاده شده است.) قبل از انجام آزمایشات، با موارد ایمنی مربوط به انجام هر آزمایش آشنا شوید یا از یک فرد خبره کمک بگیرید.

بخش زیادی از مواد لیست شده در این آزمایش ها نیز از طریق همین سایت یا تماس با واحد فروش شرکت قابل تهیه هستند.

آزمایش های شیمی برای بچه ها

گل های سدیمی _ گل های درون آبگل های سدیمی

در این آزمایش گل هایی آبی رنگ درون آب تشکیل می شوند که می توانید شکل آن ها را نیز در ویدئو مشاهده فرمایید.

مواد مورد نیاز:

روش انجام آزمایش:

ایزوپروپیل الکل و اتیل الکل را در یکدیگر ریخته و مقدار بسیار کمی بروموتیمول بلو و فنول فتالئین به آن اضافه می شود. با بریدن قطعه های کوچکی از فلز سدیم و انداختن آنها به درون محلول، بدلیل واکنش سدیم، بروموتیمول بلو شروع به تغییر رنگ می کند.

ساخت خون مصنوعی

در این آزمایش محلولی روی دست مالیده می شود. زمانی که چاقویی آعشته به محلول آهن کلرید روی دست کشیده، شود، این ماده به رنگ قرمزی همانند خون در خواهد آمد. در ویدئو می توانید این آزمایش را مشاهده فرمایید.

مواد مورد نیاز:ساخت خون مصنوعی با پتاسیم تیوسیانات و آهن

روش انجام آزمایش:

سه محلول مختلف از هرکدام از مواد بالا تهیه کنید. دست را به مقداری از محلول پتاسیم تیوسیانات آعشته کنید. یک چاقوی پلاستیکی را در محلول آهن کلرید کرده و آن را به آرامی روی دست(محلی که با محلول پتاسیم تیوسیانات آغشته شده است) بکشید. مشاهده خواهید کرد که انگار دست شروع به خونریزی کرده است. با استفاده از محلول سدیم فلورید میتوانید به راحتی این رنگ را از بین ببرید.

طوفان درون شیشه

در ویدئوی زیر، آزمایشی آورده شده است که درون یک بالن شیشه ای، طوفان و رعد و برق تشکیل می شود. مواد استفاده شده در این آزمایش خطرناک هستند و به همین دلیل نیز توضیحات زیادی درباره این آزمایش نخواهید داد و می توانید روند انجام آزمایش را در ویدئو زیر مشاهده فرمایید.

باغچه درون آکواریوم

در این آزمایش با استفاده از مواد شیمیایی، یک باغچه با استفاده از مواد شیمیایی درون آکواریم ساخته می شود. برای ساخت این باغچه تنها کافیست مراحل را بر اساس ویدئو انجام دهید.

مواد مورد نیاز:

 

آزمایش خمیردندان فیلآزمایش های جذاب علمی _ آزمایش خمیردندان فیل

این آزمایش یکی از آزمایش های بسیار معروف شیمی است. در ویدئو زیر می توانید روند انجام آزمایش و نتیجه آن را مشاهده کنید.

مواد مورد نیاز:

نکته: مواد شیمیایی مورد استفاده در این آزمایش خطرناک هستند.

روش انجام آزمایش:

در یک ظرف، پتاسیم پرمنگنات را به آب اضافه کرده و هم بزنید. مقداری مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. از بالا سریعا مقداری هیدروژن پراکسید در ظرف ریخته و به سرعت از آن فاصله بگیرید تا واکنش انجام شود.

آزمایش مار فرعون

در این آزمایش یک رشته سیاه به شکل یک مار، آرام آرام از بستر واکنش خارج می شود. این واکنش یکی از واکنش های بسیار معروف شیمی است.آزمایش های جذاب علمی _ آزمایش مار فرعون

مواد مورد نیاز:

روش انجام آزمایش:

ابتدا شن را در کف ظرف ریخته و یا قسمت آن را مقداری گود کنید. شکر و سدیم بی کربنات را با یکدیگر ترکیب کرده، با استفاده از الکل مقداری از آنها را به یکدیگر بچسبانید تا بتوانید آنها را به شکل یک استوانه کوچک دایره ای شکل در بیاورید.(باید به شکل دایره باشند تا مار به شکل دایره در بیاید)
الکل را روی شن ریخته و در نهایت نیز آن را آتش بزنید.

به محتوای این صفحه امتیاز بدهید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مقالات تمادکالا

  • کاربرد کربن فعال در تصفیه آب

   کاربرد کربن فعال در تصفیه آب

   کاربرد کربن فعال در تصفیه آب طعم و بوی نامطبوع آب از جمله مشکلاتی است که باعث غیرقابل مصرف شدن آب آشامیدنی می شود. یکی از روش های کارآمد برای رفع این آلودگی ها از آب، استفاده از فیلترهای حاوی …
  • دلیل تغییر خواص و ویژگی‌ها در ابعاد نانو

   دلیل تغییر خواص و ویژگی‌ها در ابعاد نانو

   دو عامل اصلی باعث شده است که مواد نانو ساختار رفتاری متفاوت از مواد در ابعاد معمولی از خود بروز دهند: اثرات سطحی و اثرات کوانتومی. این دو عامل واکنش‎پذیری شیمیایی مواد، خواص مکانیکی، نوری، الکتریکی، مغناطیسی و … و …
  • کاربرد نانوذرات در جوهر رسانا

   کاربرد نانوذرات در جوهر رسانا

   الکترونیک چاپی، فناوری جدیدی است که با سرعت خیره کنندهای در حال توسعه است و روند تغییرات آن در سالهای اخیر بسیاری از صنعتگران و مصرف کنندگان را به آینده این فناوری امیدوار کرده است. از پیشرفتهای کثیر این فناوری …
  • لیست مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی

   لیست مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی

   تنوع بالای مواد شیمیایی در بعضی از مواقع موجب می شود بسیاری از مشتریان محصول مورد نظر خود را نیافته و سردرگم شوند. در این مقاله سعی بر این شده است تا با تمرکز بر دسته بندی مواد شیمیایی بر …
  • کالری سنجی روبشی افتراقی DSC (مقاله توضیحی)

   کالری سنجی روبشی افتراقی DSC (مقاله توضیحی)

   دستگاه DSC برای اندازه ­گیری اختلاف جریان گرما بین نمونه و مرجع طراحی شده است. دو نوع دستگاه متداول کالری ­سنجی روبشی افتراقی وجود دارد: کالری ­سنجی روبشی افتراقی مبتنی بر اندازه ­گیری شار حرارتی(Heat flux DSC) و کالری­ سنجی …

  همه مقالات

برخی از مشتریان تمادکالا